4 szó, amivel a elidegenítheted a párod - A férfi falra mászik tőlük

Ezeket semmiképpen ne mondd neki.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kapcsolati kudarcok eredője nem feltétlenül csak a hűtlenség vagy a pénzharcok körül keresendő, bár akadnak szép számmal példák ezekre is. Egy brit felmérés szerint egyre többen vannak azok, akik szimplán belefásulnak a kapcsolatba.

Ehhez pedig jókora adalék az, amikor talán fel sem tűnik, de ugyanazokat az unalomig ismételt paneleket nyomja az ember a társa arcába. Ezért nem árt, ha figyelsz az újra és újra előbukkanó szavaidra, mert lassan ölő méregként hathatnak a párkapcsolatra.

- Megint

Tudod, mi a különbség konfliktus és játszma között? Látszólag nem sok, hiszen mindkettő vitaszituációban nyilvánul meg. De valójában, amikor az itt és most helyzetben előrángatsz egy múltbeli sérelmet, máris beléptél a játszmafolyamba, még akkor is, ha a korábbi rossz tapasztalat éppen belevág az aktuális konfliktusba. Ha, mondjuk, azon húzod fel magad, hogy egy túlhajtott munkanap után hazaérve a pasid a kanapén terpeszkedik, miközben a mosatlan edények bűze már elárasztotta a lakást, önkéntelenül csúszhat ki a szádon a már megint kezdetű mondat.

Pedig aligha arról van szó, hogy soha nem mosott el egy bögrét sem, legfeljebb csak jóval ritkábban, mint ahogy az neked jólesne. Ráadásul egy ilyen vádat rögtön követ egy visszacsapás a te hiányosságaidra fókuszálva, ami csak elmérgesíti a helyzetet. Nem arról van szó, hogy ne jegyezd meg a sérelmed, csupán ne ezzel a rutinpanellel tedd.

 - Elhagylak, ha

Amikor úgy érzed, már mindent bedobtál, mégis hasztalanul, akkor jön a veszekedés tetőfokára tartogatott régi jó klasszikus, a fenyegetés. A manipuláció kicsit sem korrekt formája ez, amikor is a másik fél legnagyobb félelmeivel játszol, mégpedig elég csúf játékot.

13 dolog, amit tegyél meg, ha boldog kapcsolatra vágysz

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ide tartozik az a tipikus klisé, amely kilátásba helyezi a szakítást. Az elhagylak, ha típusú mondatok viszont nem csupán a vitaszituációban éreztetik a hatásukat. Hiszen lehet, hogy aktuálisan biztosítja a győzelmedet, mert a másik megtorpan a fenyegetés hallatán, de egyúttal a fülébe ülteted a bogarat. Minél többször sütöd el pusztán fegyverként, annál valószínűbb, hogy a másikban komolyan megkérdőjeleződik az érzelmeid valódisága.

 - Mocsok!

Nyilván nem a fenti szó a legerősebb a kategóriában, mégis érzékelteti a verbális agresszió jelenségét. Itt nem csupán arról van szó, mennyire kiábrándító lehet a nő szájából ömlő szitokszavak áradata - főleg, ha azokba még a káromkodáshoz szokott fél is belepirul. Sokkal inkább az a baj az obszcén indulatözönnel, hogy további haragot és harcot generál.

Egy amerikai vizsgálat kimutatta, hogy minél gyakrabban engednek az indulataiknak a párkapcsolatban a felek, hosszú távon annál boldogtalanabbak lesznek, és annál nagyobb valószínűséggel szakítanak. A kommunikációs szakemberek szerint, míg a harag eltávolít, vannak olyan negatív érzelmek, amelyek közelebb hoznak a másikhoz: ezért lehetséges, hogy a szomorúságod együttérzést, támogatást vált ki a partneredből, az indulat pedig csupán még több indulatot.

 - Képtelen vagy

A párkapcsolatokban megnyilvánuló tisztelet sokszor csupán elméleti síkon létezik, vagy legalábbis hiányos formában, ami nemcsak a nők vesszőparipája, de a legtöbb pasi számára is fájó pont. Túl az alapvető megbecsülésen, ami minden embernek kijár, a férfiakban tombol az elismerés iránti vágy is, amit egyetlen apró megjegyzéssel ki lehet elégíteni vagy lerombolni.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

A lekicsinylő, megszégyenítő mondatok némi élccel megspékelve megsemmisítőleg hatnak a férfibüszkeségre, ezért nem csoda, ha elmegy a kedvük az örökös bizonyítástól. A pszichológus szerint egyébként az ügyes voltál-féle dicséretek helyett jóval hatásosabb, ha a saját érzéseidet is belevonva fogalmazol meg elismerést. Például,  nagyon örülök, hogy elmosogattál.

Ezt is szeretjük