Tiltott lehet az esemény utáni tabletta?

Az alkotmánytervezet újabb problémás pontja

A dokumentum a magzati életet a fogantatástól kezdve védi.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kormánypártok előző héten mutatták be alkotmánytervezetüket, amely a magzati életet a fogantatástól kezdve védi. Kormánypárti politikusok ellentmondásos nyilatkozatokat tettek arról, hogy emiatt szigorítanak-e a művi terhességmegszakítás jelenlegi szabályozásán, ami biztos, hogy a Patent Egyesület szerint a rendelkezés továbbra is lehetőséget biztosít a hatályos törvény szigorítására.

Ha ugyanis az új alkotmány védeni rendeli a magzati életet annak fogantatásától kezdve, ráadásul ugyanazon mondaton belül, melyben az élethez és emberi méltósághoz való jogot deklarálja, bármely arra jogosult állampolgár az Alkotmánybírósághoz fordulhat, hogy az állapítsa meg a jelenleg hatályos magzatvédelmi törvény alkotmányellenességét.

Ez pedig nagy valószínűséggel azt eredményezné, hogy a bíróság kötelezi a jogalkotót a jelenlegi szabályozás szigorítására. - A javasolt szöveg egyértelmű elmozdulás a hatályos alkotmányhoz képest a magzat jogalanyiságának irányába, mely az Alkotmánybíróság korábbi döntése értelmében az anya önrendelkezési jogának súlyos korlátozásához vezet - szögezi le az egyesület.

Ráadásul - teszik hozzá -, ez a szövegtervezet ellentmondásokat is magában hordoz, hisz a fogantatást követő 8-12 hétig nem beszélhetünk magzatról. További alkalmazási problémát vet fel, hogy mivel a fogantatás a terhesség létrejöttét megelőzően történik, az alkotmánytervezet következtében a művi terhességmegszakításokon kívül egyéb fogamzásszabályozási szolgáltatások jogszerűsége is megkérdőjeleződik majd.

A mesterséges megtermékenyítés és az esemény utáni tabletta

Az egyesület szerint ennek értelmében ezután a mesterséges megtermékenyítés során az összes megtermékenyített petesejtet védendő jogalanynak kellene tekinteni, mert azok már megfogantak, habár a terhesség még nem kezdődött meg. Ugyanígy ellehetetlenülne emellett a sürgősségi fogamzásgátlás, amelynek során a megtermékenyített petesejt beágyazódását akadályozzák meg.

Évente ennyi abortuszt végeznek
Hazánkban évek óta 40 ezer körül van a művi terhességmegszakítások száma, 2009-ben összesen 42 256 abortuszt végeztek el, 2010-ben pedig ez a szám 39 338-ra csökkent. Az abortuszok döntő többségéért nem, illetve csak részben kellett fizetnie az érintetteknek, 2009-ben 40 367 volt a támogatott műtétek száma, 2010-ben pedig 37 661.

Az alkotmánytervezetben foglalt magzatvédelmi rendelkezés az egyesület szerint kirívó az európai alkotmányos megoldások közül, annak végelegesítése esetén ugyanis Magyarország lenne az egyetlen olyan európai állam, mely a magzatot a fogantatásától kezdődően alkotmányos védelemben részesíti.

Az egyesület úgy véli, a szigorítás nem járulna lényegesen hozzá az abortuszok tényleges számának csökkentéséhez, ehelyett az illegális abortuszok növekedését,valamint az abortuszturizmus fellendülését eredményezné.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

- A magzati élet védelme a jelenlegi keretek közt is megoldott, az abortuszok száma sem nő. Megnyugtató megoldásnak azt tartanánk, ha a magzat védelmére vonatkozó rendelkezés teljes egészében kikerülne az alaptörvény szövegéből - zárják közleményüket.

Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője egyébként korábban azt mondta, az alkotmánytervezet még módosulhat, egészen az április közepén esedékes zárószavazásig.

Ezt is szeretjük