Ennyi orvos hagyja el az országot naponta: katasztrófa fenyeget?

A fiatal orvosok többsége elhagyja az országot, előbb-utóbb óriási baj lesz ebből.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Naponta három orvos és két szakdolgozó szál repülőre, és hagyja itt Magyarországot - állítja Bélteczki János, a Magyar Orvosok Szövetségének elnöke a Nol.hu cikkében.

Bélteczki szerint a legnagyobb baj azonban az, hogy az elvándorló szakemberek helyére senki sem érkezik, így komoly szakemberhiánnyal küzd a hazai egészségügy.

A fiatalok többsége inkább elmegy

Az országot elhagyó szakemberek számát megbecsülni lehet csak, méghozzá az alapján, hogy hányan kérnek végzettségüket igazoló dokumentumot a külföldi munkavállaláshoz. Ilyen igazolást a 25-29 éves rezidensek többsége még a szakvizsga megszerzése előtt igényel.

Azzal, hogy mennyi egy kezdő orvos bére a szakvizsga után - amikor is le kell mondani a rezidensi ösztöndíjról -, korábbi cikkünkben már részletesen foglalkoztunk. Kezdő orvosként 150 ezer forintos nettó keresettel pedig minden, csak nem vonzó a magyarországi orvosi pálya.

Bélteczki szerint egy ekkora fizetést még a hálapénzt rendszeresen elfogadó orvosok sem tudják olyan mértékűre növelni, ami itthon tartaná őket egy külföldi ajánlattal szemben.

Csökkenő fizetés, rossz munkakörülmények

Mint ismert, a Markusovszky-ösztöndíjjal 100 ezer forintot biztosít az állam a rezidenseknek. Amikor viszont leteszik a szakvizsgát, és már orvosi minőségben dolgoznak - gyakran ugyanazon a helyen -, ez az összeg már nem áll rendelkezésre, ezért akár 100 ezer forintot is eshet az orvos bére szakvizsga után.

De nemcsak a pénz, a munkakörülmények is szerepet játszhatnak az elvándorlásban. Az RTL Klub Híradójában megszólalt egy édesanya, aki szerint fiát tüdőgyulladással hazaküldték a tatai kórházból, mert elfogyott a film, amire a röntgenfelvételeket nyomtatják. A beszámoló szerint csak a kisebb gyerekek felvételeit tudták elkészíteni, mert a kisméretű filmekből volt már csak raktáron.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Ezt is szeretjük