Íme, a terv: csak a Fidesz jutna be 2014-ben a parlamentbe

Áder János felvázolta a választójogi reformot. Tóth Zoltán választási szakértőt kérdeztük a hatásokról.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Áder János a hétvégén kiterítette lapjait a választójogi reformot illetően. A választás eszerint kétfordulós helyett egyfordulós lenne, azaz, aki megszerzi a szavazatok többségét, az jutna be a parlamentbe. Eddig a szavazatok 50%-ának megszerzése kellett ehhez, és ha ezt nem sikerült elérni, akkor tartottak második fordulót a választókerületben.

A Fidesz tervei szerint megszűnne az úgynevezett kompenzációs lista, amely a töredékszavazatokon alapult. Töredékszavazatnak nevezzük a nem nyertes jelöltre leadott szavazatokat, amelyeket egy képzeletbeli kalapban gyűjtöttek össze, és osztották szét arányosan a jelöltek között.

Változna emellett az ajánlószelvények összegyűjtésére vonatkozó szabályozás is. Eszerint az induláshoz 750 helyett 1500 ajánlószelvényre lenne szükség, az összegyűjtésre pedig 21 nap állna rendelkezésre.

Tóth Zoltán választási szakértő a gyakorlati hatásokról szólva elmondta: ha ezt a javaslatot ebben a formában fogadják el, akkor a 15% alatti támogatottsággal bíró pártok nem jutnak be a parlamentbe. Felvetésünkre, hogy akkor ezek szerint csak a Fidesz és az MSZP kerülne be, közölte: ha az MSZP tovább rombolja magát, akkor ők sem.

Önérdekű, elfogult javaslat

- Ez egy önérdekű, elfogult javaslat, ami a jelenlegi kormánypártnak kedvez. A kompenzációs lista eltörlése aránytalanítja a rendszert, az egyfordulós választás is a nagy pártoknak kedvez. A kis pártoknak a koalíciók szempontjából fontos volt, hogy kétfordulós legyen a rendszer, hiszen a második fordulóban visszaléphettek egymás javára, az erősebb legyőzése érdekében - magyarázta a szakértő.

Mint ismert, az előző választásokon az MSZP négy helyen lépett vissza az LMP javára, hogy a második fordulóban legyőzhessék a Fideszt. Erre a jövőben nem lenne lehetőség, vagy még a választások előtt döntést kellene hozni az ügyben.

Szintén a nagy pártoknak kedvez az ajánlószelvények szükséges számának megemelése, illetve az összegyűjtésre fordítható idő csökkentése. - A nagy pártok így is túlgyűjtik magukat ajánlószelvényből - fogalmazott a szakértő, utalva arra, hogy a Fidesz 2010-ben több mint kétmillió ajánlószelvényt gyűjtött össze. Ezt a számot egyik párt sem tudta megközelíteni.

Tóth Zoltán kérdésünkre, hogy a terv mely pontjain kellene változtatni ahhoz, hogy ne csak a Fidesz kerüljön be a parlamentbe, közölte: a jelenlegi választójogi törvény jó, az lenne a célravezető, ha azon egyáltalán nem változtatnának.
- Meglett a Fidesz kétharmada? Meglett. Akkor mi a baj a mostani törvénnyel? - tette fel a kérdést a szakértő, aki hangsúlyozta azt is: a fideszes javaslattal semmilyen formában nem ért egyet.

Dúró Dóra: egypártrendszer lesz

Így reagáltak a terve az ellenzéki pártok képviselői is. Az MSZP a demokrácia sárba tiprásának nevezte, hogy a kompenzációs lista eltörlésével a vesztes egyéni jelöltekre adott szavazatok elvesznének, így a "Fidesz több millió választó akaratát venné semmibe".

Hozzátették: az indítvány elfogadásával súlyosan sérülne az arányosság elve, vagyis az, hogy a parlament összetételének minél pontosabban kell tükröznie a választói akaratot.

Vezető politikusaink - Tarlóstól Vonáig

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az LMP szintén az ajánlószelvényekre vonatkozó szabályváltozást és a töredékszavazatok semmibevételét kifogásolta. A párt hangsúlyozta: ilyen játékszabályok alapján a Fidesz 2010-ben a szavazók 53%-ának a támogatásával nemcsak a mandátumok bő kétharmadát, de akár a háromnegyedét is megszerezhette volna.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Dúró Dóra, a Jobbik szóvivője úgy fogalmazott: a Fidesz választási reformja a kompenzáció eltörlésével még igazságtalanabbá tenné az eddig is aránytalan választási rendszert, és gyakorlatilag megpuccsolná a többpártrendszert.
- Ez az újabb aránytorzítás már az egypártrendszer felé tett ugrást jelentené - tette hozzá a szóvivő.

Ezt is szeretjük