Gyászol a színházi szakma! 100. évében halt meg tegnap a magyar színész

Életének 100. évében elhunyt Senkálszky Endre színművész.

Életének századik évében 2014. január 5-én elhunyt Senkálszky Endre színművész, a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulatának örökös tagja - tudatta ma a teátrum a Facebook-oldalán.

2013 októberében lett 99 éves
Lőrinc barát szerepében 1967-ben a Rómeó és Júliában

Hosszú ideig ő volt Európa egyik legidősebb aktív színésze, 96 éves koráig megszakítás nélkül játszott a kolozsvári színház produkcióiban.

Színész és színházigazgató

Senkálszky Endre 1914. október 2-án született Kolozsvárott. Színpadi pályafutását amatőr színjátszóként kezdte. 1935 és 1937 között Hetényi Elemér kolozsvári színiiskolájában tanult.

1939-ben a kolozsvári Thália színházhoz szerződött. 1944 júliusában katonai behívót kapott, ennek ellenére tovább játszott a Budapestre menekített társulatban.

1945 januárjában a magyar fővárosban fogságba került, szabadulnia csak az akkor alakuló néphadseregbe való belépéssel sikerült. 1945. június 1-jén hazaérkezett Kolozsvárra, ahol ő játszotta a sétatéri színkörbe átköltöztetett magyar színház megnyitóján a Bánk bán címszerepét.

1949 és 1954 között a kolozsvári Magyar Művészeti Intézetben tanított. 1955-től kezdve rendezett is a színházban, első darabja Federico García Lorca drámája, a Bernarda Alba háza volt. 1978-tól három éven át 14 görög tragédiából álló ciklust állított színpadra.

Életműdíjat kapott

1964-től 1969-ig a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatója volt. 1977-ben vonult nyugdíjba, de 96 éves koráig folyamatosan láthatta a közönség a kolozsvári színház produkcióiban.

Őket gyászolta az ország 2013-ban

Nézegess képeket!

Elolvasom

Pályafutása során eljátszotta többek között Ádám szerepét Madách Az ember tragédiájában, Petruchiót Shakespeare A makrancos hölgy című vígjátékában és a Színészkirályt a Hamletben.

Számos díjjal tüntették ki: 1957-ben lett a Román Népköztársaság érdemes művésze, 1999-ben megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét, 2003-ban a budapesti Játékszíni Társaság Életműdíját, egy évvel később a Román Kulturális és Vallásügyi Minisztérium Kulturális Érdemrendjét. 2011-ben Érdemes művész lett, 2012-ben pedig neki ítélték oda a Színikritikusok életműdíját.

A Színházi Kritikusok Céhe életműdíjának átadásakor Tompa Gábor, a kolozsvári színház igazgató-főrendezője hangsúlyozta, hogy Senkálszky Endre mellett nem kevesebb, mint hét színészgeneráció nőtt fel, és ő mind a hét generációt örökifjú szívvel és mentalitással figyelte, segítette.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

- Én hiszek abban a szigorú felelősségben, amivel az életnek, a közösségemnek tartozom. Én a színházat nem kellemes dolognak látom, hanem kemény, éber, fájdalmas keresésnek, a rend, a tisztesség, a világosság, az igazság keresésének. Nem tudjuk, hogy milyen lesz a jövő színháza, de felelősek vagyunk a jelenéért - jellemezte színészi hitvallását Senkálszky Endre 2003-ban a Magyar Játékszíni Társaság Életműdíjának átvételekor.

Fotó: Kolozsvári Állami Magyar Színház, szinpad.ro

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük