Hosszú betegség után elhunyt Jancsó Miklós! Az egyik legismertebb magyar rendező volt

93 éves korában elhunyt Jancsó Miklós filmrendező.

Hosszú betegség után, 2014. január 31-én reggel elhunyt Jancsó Miklós, az egyik legismertebb magyar filmrendező - erősítette meg a hírt Mészáros Márta, második felsége.

A kétszeres Kossuth-díjas magyar filmrendező, forgatókönyvíró, érdemes és kiváló művész idén lett volna 93 éves.

A Szegénylegények rendezője

Jancsó Miklós 1921. szeptember 27-én született Vácott. Jogászként végzett Kolozsváron, de jogi munkát nem végzett.

1946-ban beiratkozott a Filmművészeti Főiskolára, ahol 1951-ben rendezőként szerzett diplomát. Diplomafilmet nem készített, nem volt rá pénz.

Az ötvenes évek elején híradófilmekkel kezdte pályáját. 1958-ban, 37 évesen forgatta első nagyjátékfilmjét, A harangok Rómába mentek címmel.

Második játékfilmje, az 1963-as Oldás és kötés már jelezte újító erejét és eredetiségét. Következő alkotása, az Így jöttem már az összes jancsói stílusjegyet magában foglalta: a szokatlanul hosszú beállításokat, a nagy teret befogó, horizontális kameramozgást, a képek erős vizuális hatással bíró megkomponáltságát. A film a Magyar Játékfilmszemlén a társadalmi zsűri fődíját, a szakmai zsűri rendezői különdíját kapta.

A Szegénylegények című filmje volt az első, amire felfigyeltek a külföldi kritikusok. 1966-ban a cannes-i filmfesztiválon Arany Pálma-díjra jelölték. Ettől kezdve együtt emlegették a világhírű Fellinivel, Antonionival és Bergmannal.

Színházban is rendezett

A hetvenes évektől színházi darabokat is rendezett, a Fényes szelek című előadással mutatkozott be, amit a Hasfelmetsző Jack, a Mata Hari, a Drakula, a Csárdáskirálynő és a Szép magyar tragédia követett.

Magyar sztárok, akik 2014-ben hunytak el

Nézegess képeket!

Elolvasom

A rendszerváltás után egy gegekkel teli új stílus felé fordult, ennek gyümölcse az Anyád!... a szúnyogok, az Utolsó vacsora, a Nekem lámpást adott. Utolsó filmjét, az Oda az igazságot a filmszemlén mutatták be 2010-ben.

1988-tól címzetes tanár a Színház-és Filmművészeti Egyetemen, a kilencvenes évek elején pedig a Harvard Egyetemen is tanított. Volt a Magyar Filmművészek Szövetségének elnöke, és kétszer az SZDSZ országgyűlési képviselőjelöltje is.

Kossuth-díjjal kétszer is - 1973-ban és 2006-ban - kitüntették. Megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét a csillaggal, továbbá díjazták a Cannes-i, a Velencei és a Montreali Nemzetközi Filmfesztiválon is.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Jancsó Miklós 1949. december 21-én házasságot kötött Wowesznyi Katalinnal. A házasságból két gyermek született: 1952-ben Jancsó Nyika - ifj. Jancsó Miklós - és 1955-ben Jancsó Babus - Jancsó Katalin. A pár később elvált, a rendező 1958-ban feleségül vette Mészáros Márta filmrendezőnőt, és adoptálta annak előző házasságából született fiát, Zoltánt.

1968-ban Budapesten megismerkedett Giovanna Gagliardo olasz újságíró és forgatókönyvíróval, akivel Rómába költözött közel tíz évre. 1980-ban véget ért kapcsolata Gagliardóval. 1981-ben feleségül vette Csákány Zsuzsa vágót, akitől egy évvel később fia született, Jancsó Dávid.

Jancsó Miklósnak az utóbbi években több súlyos betegséggel kellett szembenéznie. 2009-ben egy lábtörés során, véletlenül derült ki róla, hogy rákos. Később fél szemére megvakult. Azt nyilatkozta, kemény küzdelmet vívott, és egy évvel később már múlt időben beszélt a gyilkos kórról. Az egészsége azonban nem jött helyre, 2012 decemberében is felesége vette át a Prima Primissa díjátadóján férje helyett az elismerést.

Fotó: MTI
főkép-fotó: hu.wikipedia.org, nikita/Rita Molnár

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük