Háromszor is elvetéltem 20 hetes terhesen - Összeférhetetlenek vagyunk a párommal?

Számos ok állhat az ismétlődő eset hátterében.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Három vetélés a terhesség ugyanazon időpontjában több mint elgondolkodtató. Tudd meg, mit tanácsolt az érintett kismamának dr. Gyarmati Andrea!

Tisztelt Doktornő!

Három 20 hetes terhességen vagyok túl, ami vetéléssel végződött. A babák éltek, rendes szívhangjuk volt. Kérdésem az lenne, hogy ha a pár genetikailag nem összeférhető, még ilyen idős terhességnél is előfordul vetélés? Ha igen, van erre vizsgálat, hogy kideríthető legyen? Olvastam a Major Histocompatibility Complex - MHC - vizsgálatról, hol lehet ilyet csináltatni?

Köszönöm segítségét,
Szilvi

Kedves Szilvi!

Köszönöm megtisztelő bizalmát, de az az érzésem, messze nem én vagyok a megfelelő ennek a kérdésnek a megválaszolására. Az azonban, hogy egy ilyen nehéz helyzetet, nevezetesen három kisbaba elvesztését osztja meg velem, azt jelenti számomra, bízik bennem, és ezért igyekszem legjobb tudásom szerint válaszolni Önnek.

Amit írok, inkább lesz magánvélemény, mint szakszerű eligazítás, de remélem, ezzel is segítségére lehetek majd.

Kor, meglévő gyerek, öröklődő betegség?

Azt írja, három kisbabáját, méghozzá életjeleket mutató kisbabáját veszítette el, ha jól értem, mindhármat a 20. terhességi héten. Ez azért csak logikusan gondolkozva is több, mint véletlen egybeesés. Nem tudom, hány évesek Ön és a párja, nem tudom, van-e élő közös vagy akár nem közös gyerekük, sőt, azt sem, van-e bármelyikük családjában valamilyen öröklődő betegség. Ezek lényeges kérdések egy ilyen kórtörténet meglétekor.

8 hétköznapi dolog a környezetedben, ami meddőséget okoz

Nézegess képeket!

Elolvasom

Azt írja, kedves Szilvi van-e, lehet-e, előfordul-e vetélés a 20. héten abban az esetben, ha genetikailag nem összeférhető a két szülő. Akár igen, akár nem, Önnel sajnos megesett a dolog, és ezért teljesen mindegy szerintem, hogy mit mond a tankönyv. Azt ugyan nem tudom, feltételezi-e a genetikai összeférhetetlenséget, természetesen egy ilyen előzmény, pontosabban ilyen előzmények után joggal, vagy biztosan tudja, mert történt már ez ügyben vizsgálat.

A baba is dönthet így

Nem tudom, hiszen nem írja, mennyi idő telt el a terhességei között, volt-e közben is bármi jellegű egyéb gond is, nagyobb, akár vetélésnek is beillő vérzés. Én a magam részéről úgy vélem, természetesen az egész folyamatot nagyon leegyszerűsítve, hogy ha bármi nem stimmel, a baba nagyon okosan "úgy dönt", hogy nem akar súlyos betegséggel a világra jönni. Ezek a terhességek azok, amelyek vetéléssel végződnek, és bár nagyon fáj, és veszteségérzést okoz az érintetteknek, talán mégis jobb, mint egy súlyosan sérült gyerek világrajövetele.

Genetikai vizsgálat szükséges

Kedves Szilvia! Az MHC-ről nem tudok semmit, annyit pontosabban most már igen, amit az interneten meg lehet találni. Attól, amit elolvastam róla, bevallom, nem lettem okosabb, és nem hiszem, hogy ez lenne az Önök számára a megoldás.

Abban viszont biztos vagyok, genetikai vizsgálatot kellene végeztetniük, Önnek és a tervezett baba apukájának is. Elmesélve az előzményeket, nevezetesen ezt a három nagy vetélést is. Az is fontos lenne, van-e bármelyiküknek valamilyen krónikus betegsége, szednek-e gyógyszert. Talán érdemes lenne az anatómiai helyzetet is pontosan feltérképezni ultrahanggal. Azt is el tudom képzelni, egy rendellenes méh vagy egy összenövés okozza ezeket a pontosan ugyanabban az időben bekövetkező vetéléseket. Nem tudom, az ország melyik részében élnek, de úgy vélem, bárhol, ahol nagy egyetemi centrum működik, Budapesten, illetve a nagyvárosokban van lehetőség ilyen vizsgálatok elvégzésére.

Veszélyek az első trimeszterben

Bár a cikkben szereplő kismama mindig a 20. héten vetélt el, az első trimeszter a legrizikósabb. Tudj meg többet a témáról videónkból!

A baba leendő lakásának rendbetétele

Az új lakást kifestetjük, kitakarítjuk, mielőtt beköltöznénk. Érdemes mindezt megadni kisbabánknak is, mielőtt beköltözik első lakásába, a mamája pocakjába, még akkor is, ha minden rendben van mindkét oldalon. Abban az esetben, és sajnos úgy tűnik az előzményekből, az Önöké ilyen, különösen kellene mindenre figyelni, ha már gondok akadtak egy vagy több kívánt terhesség kapcsán.

Őszintén sajnálom, ami Önökkel történt, de biztos vagyok benne, lehet megoldást találni. Nem úgy, hogy olvas valamit az interneten, hanem úgy, hogy megfelelő szakemberekkel elvégzik a szükséges vizsgálatokat. Azt sem ártana tudni, mi volt a babák betegsége, ha ennek kiderítésére van még lehetőség.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Kedves Szilvia! Ne adja fel, menjenek addig, míg megnyugtató választ nem kapnak kérdéseikre. Csak ebben az estben van remény arra, aminek nagyon örülnék, hogy egyszer majd küld nekem egy fényképet arról a kisbabájukról, aki egészségesen Önöket választja.

Sok szeretettel,
dr. Gyarmati Andrea

A teljes választ elolvashatod dr. Gyarmati Andrea oldalán. Ugyanitt további hasznos, a csecsemőgondozással és gyermekneveléssel kapcsolatos tanácsot találsz, és ha kérdésed lenne, felteheted a doktornőnek.
Ezt is szeretjük