Ultrahangvizsgálat: tényleg zavarja a babát?
Milyen lesz a mi gyerekünk? Kire emlékeztetnek majd az apró kis arc finom vonásai? És vajon ő mit szól a kíváncsiskodáshoz?
Elérkezett a hatodik hónap, és vele egy fakultatívan választható, fizetős 4D-s ultrahangvizsgálat lehetősége.
Némi tanakodást követően - "Tényleg akarunk még erre is költeni? Pár hónap múlva úgyis egész nap nézegethetjük" - éreztem, hogy a babával együtt a kíváncsiság is napról napra növekszik bennem.
Milyen lesz a gyerekünk?
Nyilván minden leendő szülőt foglalkoztat a kérdés: milyen lesz a mi gyerekünk? Kire emlékeztetnek majd az apró kis arc finom vonásai? Rám? Rád? Klári mama határozott állát örökli vajon? Vagy a nagypapa szúrós tekintetét?
Bár a férjem ez ügyben nagyobb türelemről tett volna tanúbizonyságot, nyilvánvalóan kevés olyan eszköznek volt birtokában, amellyel megfékezhet egy elszánt, hormonjai által vezérelt kismamát. Így hát mentünk.
Én már napokkal a vizsgálat előtt izgatottan vártam, hogy bepillantsunk az odabent zajló, vidám, lubickolós hétköznapokba.
Aztán persze annak rendje és módja szerint a rendelőbe érve a leendő apukán is felfedezni véltem némi zavart kíváncsiságot.
Az ultrahang zavarja a babát?
Újra megtudtuk, hol tapad a méhlepény, az is megerősítést nyert, hogy fiunk lesz. Ezt követően visszafojtott lélegzettel, dobogó szívvel vártam, hogy végre megpillantsam a lenyűgöző 4D technika által kirajzolódó kis arcot, ám gyorsan kiderült, alig 80 dekás porontyunk erre még nem készült fel.
A vizsgálatot végző orvostól megtudtuk: teljesen normális, ha a baba keze vagy akár a lába is az arca előtt van. Más kérdés, hogy úgy tűnt, a mi gyerekünk éppen most fejleszti tökélyre rejtőzködési technikáját. Nem érezvén elegendőnek az apró kezek által nyújtott védelmet, pluszban még egy nagy csomó köldökzsinórt húzott maga elé.
A háromnegyed órás vizsgálat során bármely oldalról is közelített hozzá az ultrahangfej, ő hasra vágta magát, arcát a méhlepénybe fúrta, és egyéb igen hatékony módszerekkel igyekezett elkerülni a lesifotók készülését. Láthatóan zavarta a vizsgálat. Persze galádul kihasználtuk, hogy az idő nekünk dolgozik, és azért olykor-olykor lankad magzatunk figyelme.
Így a harmincvalahány fotóból kettőn-hármon kivehető néhány arcvonás is. Szerintem az apja tökéletes klónja.
Hogy hat a babákra az ultrahang?
Utóbb azért támadt némi bűntudatom, és a vizsgálatot követően megkérdeztem dr. Oláh Orsolya szülész-nőgyógyászt, hogyan is hat az ultrahang a magzatra.
- Ismert, hogy az ultrahangnak van egy melegítő, termikus hatása, ami egy ponton túl a fejlődő sejteknek nem tesz jót. Ezért is fontos például az anyai láz csillapítása, tartós láz esetén magasabb arányban fordulhat elő magzati károsodás. Emellett történtek olyan állatkísérletek, amelyekben vemhes egereket hosszabb időtartamra ultrahangsugárzásnak tettek ki, és a később megszületett kisegereknél emelkedett arányú volt az agyi károsodás. Ám a kísérlet során az lényegesen hosszabb ideig vizsgálták ultrahanggal az egér magzati koponyáját, mint az az orvosi gyakorlatban szokásos.
Az eddigi klinikai kutatások tehát nem igazoltak magzatkárosító hatásokat, így nem is adott ki egyik hazai, illetve külföldi szülészeti szakmai szervezet sem olyan állásfoglalást, amely a prenatális ultrahangvizsgálatokat ilyen okokból korlátozná - összegezte dr. Oláh Orsolya.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!
- terhesség
- ultrahang
Ennyit kell orvoshoz járni a terhesség alatt: nem sok egy kicsit?
- terhesség
- ultrahang