13 pofonegyszerű módszer, ami megkönnyíti a tanulást
Stresszel, figyelmetlen vagy unja a tanulást a gyerek? Így változtass!
- Kiss Krisztina
- 2012.09.02.
Dia
A szorongó kisgyerekek gyakran rágörcsölnek a tanulásra, mert mindenben meg akarnak felelni, viszont nincs elég önbizalmuk ahhoz, hogy könnyedén vegyék az akadályokat. Vedd észre időben, ha stresszel a gyerek, és segíts neki abban, hogy magabiztosabb legyen: nem kell ok nélkül dicsérgetni, de kíméld meg a túlzó elvárásoktól, és éreztesd vele, hogy ő is képes a feladatra.
Dia
Ha otthon mindent megtanul, de a tanár néni előtt csak hebeg-habog, megintcsak is a stressz lehet a háttérben. Ebben az esetben ne csak gyakoroljatok otthon, hanem játsszátok is el a felelési szituációt, hogy a kicsi leküzdje lámpalázát, és több sikerélménye legyen. Tedd könnyedebbé és játékosabbá a tanulást, így feloldódhat benne a feszültség.
Dia
A megfelelő tápanyagok a testi, szellemi fejlődés szempontjából is nagyon fontosak. A vitaminokban gazdag, változatos és kiegyensúlyozott táplálkozás nagymértékben javítja és gyorsítja a gyerek felfogóképességét.
Dia
A rendszeres testmozgás a szellemi frissesség szempontjából is nagyon fontos. Nem muszáj drága edzésekre járatnod a lurkót, hiszen a játszótéren is átmozgathatja magát futkosással, biciklizéssel, labdázással. Iktassatok be minden nap egy-két óra viháncolást a szabad levegőn, hogy gördülékenyebben menjen a tanulás.
Dia
Ha csemetéd a halogató típushoz tartozik, ne hagyd, hogy elodázza vagy estig nyújtsa a tanulást. Dolgozz ki vele egy tartható időbeosztást, ami nemcsak a rendszerről, hanem az ösztönzésről is szól. Állítsatok fel egy elsőbbségi sorrendet aszerint, hogy a lazább vagy keményebb tantárgyakkal akar-e kezdeni, a kettő között pedig mindig legyen egy szünet, amikor játszhat vagy kifújhatja magát.
Dia
Ha a tankönyv szövege száraz és unalmas, a gyerek is nehezebben fogadja be a lényegét. Tedd számára izgalmasabbá a tananyagot, és játékosan ébreszd fel benne az érdeklődést. Ültessetek babot, játsszátok le pénzérmékkel a matekfeladatot, vagy szemléltesd, hogyan szállnak fel a buborékok a forrásban lévő vízben. Könnyebben megjegyzi és értelmezi a dolgokat, ha látja és tapasztalja őket.
Dia
Hamarabb letudhatjátok a tanulást, és hatékonyabb is lesz, ha csemetéd megtanulja kibogarászni a lényeget. Beszéljétek át a tananyagot, és kérd meg, hogy ne a tankönyv szövegét, hanem a saját szavait használja. Így nemcsak az értelmezést sajátítja el, hanem megtanulja kifejezni magát, ezáltal nem kell majd mindent szó szerint bebifláznia.
Dia
A nyugodt környezet szintén nagyon fontos, hogy ne nyúljon el a végtelenségig, illetve hatékony legyen a tanulás. Akkor is, ha nincs saját kuckója, tartsátok tiszteletben a gyerek tanulóidejét: ne a feje felett beszéljen meg mindent a család, és ne futkosson körülötte a kisebb testvér, mert képtelen lesz rendesen odafigyelni.
Dia
Hasznos, ha a tanulás mellett azért még gyerek marad a gyerek, vagyis jut ideje játszani, kikapcsolódni is. Ha nyűgösen, fáradtan esik haza az iskolából, hagyd egy kicsit pihenni, feloldódni, de nem mindegy, mit játszik az agytorna előtt. A playstation, illetve a számítógépes játék koncentrációt igényel és a szemet is terheli, így utána nehezebben mehet a leckeírás.
Dia
Ha látod, hogy fáradt a gyerek és nem igazán lehet terhelni, egy kicsit mozdítsd ki a szabadba. A könnyebb leckéket akár kint, a parkban is átolvashatjátok, ha lehetőségetek adódik rá, hiszen a változatosság gyönyörködtet, a friss levegő pedig felélénkíti a fásult agytekervényeket.
Dia
A képességfejlesztő és logikai játékok kombinatív gondolkodásra ösztönzik a gyereket, illetve fejlesztik a memóriáját. Az efféle képességeket pedig a tanulás során is jól hasznosíthatja. Ráadásul a játék közben szerzett sikerélmények növelhetik az önbizalmát, így a nehéznek tűnő házi feladatoktól sem fog megriadni, hanem a megoldást keresi majd.
Dia
Vannak gyerekek, akiknek este jobban fog az agya, de a későig elnyúló, szüntelen tanulás nem tesz jót a fejlődő szervezetnek, és gyakran nem is hatékony. Ha nincs az agytorna és a lefekvés között egy kis levezetés - játék, mese vagy beszélgetés -, a nyugodt alvás éppúgy veszélybe kerül, így kimerült lesz a gyerek.
Dia
Kell, hogy a gyereknek legyen saját ideje, amit a barátaival, a családjával vagy a saját fantáziavilágával tölthet. A monoton tanulás romboló hatású, idegileg, lelkileg is felőrölheti a porontyot. Néha szakítsátok meg, és csináljatok közös programot. A vidám mókázás feltölti energiával a lurkót, így kisangyalként fog tanulni.