5 centiméteres duzzadt, vörös szúnyogcsípés - Normális ez a gyerekeknél?

Dr. Balogh Ádám allergológus a gyerekeknél jelentkező allergiás tünetekről.

Szúnyogcsípés-allergia
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Gyerekeknél a szúnyogcsípés miatt megjelenő duzzanat lehet a felnőtteknél kialakuló tünetekhez képest jóval nagyobb, erős viszketés is jelentkezhet, ezért sokan allergiás reakciót sejtenek az ijesztő bőrtünetek mögött.

Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy okozhat-e a szúnyogcsípés allergiát gyerekeknél.

Szúnyogcsípés-allergia

A gyerekek bőre érzékenyebb, emellett az egyéni érzékenység is befolyásolja, hogy kinél milyen tüneteket okoz a szúnyogcsípés. Ugyanaz a szúnyog csípése kiválthat az egyik gyermeknél apró kiütést, a másiknál pedig nagy duzzanattal járó, erősen viszkető csípést is.

Dr. Balogh Ádám elmondta, hogy a csípések helyén akár 3-5 centiméteres vörös duzzanat is megjelenhet, amely több napon át is megmarad. Az ijesztő tünetek ellenére a szúnyogokkal kapcsolatban valódi allergiás reakció azonban egyelőre nem bizonyított. Hozzátette, hogy egyes csípések esetében erősebb reakció nemcsak gyerekeknél, hanem a hazánkban megjelenő újabb szúnyogfajok miatt már felnőtteknél is jelentkezhet.

Biztosan szúnyogcsípés?

A nyári hónapokban nemcsak a szúnyogok, hanem például hangya, kullancs, darázs, pók és méh is okozhat csípéseket. Ezek közül a darázs és a méh esetében tudjuk, hogy valóban allergiát okozhatnak. Az allergiás reakció ez esetben lehet akár súlyos, életveszélyes is. A rovarméreg-allergia azonban nem feltétlenül jelentkezik egyből a legsúlyosabb tünet, az anafilaxia formájában.

Előrejelezheti, ha a darázs vagy a méh csípése a korábbiakkal ellentétben erősebb tüneteket okoz, nagyobb kiterjedésű a duzzanat, és több napon át is megmarad.

Az intenzívebb tünetek figyelmeztethetnek allergiára, ezért nagyon fontos tudni, hogy mi csípte meg a gyermeket, hogy annak megfelelően tudjuk kezelni. Mert amíg az egyéb csípések esetében elegendő az érintett terület hűtése, antihisztamintartalmú, gyulladáscsökkentő, hűsítő krémmel ápolása, addig a méh- vagy darázsméreg-allergia esetén a csípést követően azonnal adrenalin-autoinjektort kell használni az életveszélyes anafilaxia megelőzésére.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Allergiavizsgálat

Mivel a szúnyogcsípés esetében valódi allergia eddig nem ismert, ezért jelenleg allergiavizsgálat sem áll rendelkezésre, amivel ezt vizsgálni lehetne. A méh- vagy darázscsípés-allergia azonban vérvétellel igazolható. Javasolt a vizsgálat elvégzése, ha 10 centiméternél nagyobb a csípés után jelentkező duzzanat átmérője, és az legalább 24 órán át megmarad, de előfordulhat, hogy 3-10 napon át is tart.

Rovarcsípések képeken

Galériánkban a legsűrűbben előforduló csípéseket gyűjtöttük össze, hogy segítségül legyenek a rizikós hónapokban.

Mutatjuk a 10 leggyakoribb rovarcsípést itthon: a póktól a poloskáig

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük