Káromkodás, stressz a gyerek előtt - Sérül tőle a lelke? A pszichológus válaszolt

Mindenkinek vannak ideges pillanatai, még a szülőknek is.

karomkodas
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Mindennap jöhetnek stresszes pillanatok, amikor nehéz uralkodni magunkon. Szülőként azonban fontos, hogy tudatosan kezeljük az ilyen szituációkat, hiszen a gyerek lelke sérülhet, amennyiben nem a megfelelő viselkedést tapasztalja a szülő felől. Hogy ez mi lehet, arról Acosta Sára Diána pszichológust kérdeztük.

- Árt a gyereknek, ha látja a szülőt, hogy ideges, káromkodik, csapkod, mérgelődik?

- Először is, nagyon fontos elkülöníteni, hogy a szülő a gyerekkel vagy a gyerek előtt káromkodik, idegeskedik. A gyerekkel való kiabálás, csúnya szavak használata akár rá vagy vele összefüggésben nagyon is ártalmas lehet, és szóbeli bántalmazásnak minősül, ami jelentős negatív pszichés következményekkel járhat, tehát kerülendő.

Bizonyos kutatások szerint a rendszeres haragosság a gyerekkel szemben a legártalmasabb, és rosszabb, mint egy-egy ritka, de nagyobb intenzitású kirohanás, mivel aláássa a biztonságérzetét, és azt az érzést táplálja benne, hogy valami nincs vele rendben - figyelmeztet a pszichológus.

- Mi van abban az esetben, ha a gyerek előtt történik, és nem rá irányul mindez?

- Ha a harag nem a gyerekre irányul, de rendszeresen szemtanúja, az is ártalmas lehet: bizonyos kutatások szerint ezek a gyerekek kevésbé lesznek empatikusak, és rájuk is jellemzőbbek lesznek az agresszív megnyilvánulások.

- Lehet romboló hatása a gyerek mellett elhangzó csúnya szavaknak?

- A kutatások arra utalnak, hogy a káromkodás, a csúnya szavak önmagukban nem ártalmasak a gyerekeknek. Természetesen nem mindegy a kontextus, fontos példásul, hogy a gyerek értse, hogy az idegesség nem rá irányul.

Önmagában a káromkodásról feltételezzük, hogy szerepet játszik a feszültségoldásban, nem véletlenül használjuk stresszes helyzetekben. Ami miatt nem szerencsés, ha a gyerek eltanulja - a hozzá kapcsoló társas megítélést rontja: a környezet emiatt rossznak, neveletlennek gondolhatja, ami nemcsak rá, hanem ránk is rossz fényt vethet - mondja Acosta Sára Diána.

- Mit érez a gyerek, ha a szülő ideges, káromkodik? 

- A kisebb gyerekek sokszor nem értik, hogy a szüleik miért idegesek, és még ha nem is rájuk haragszik a szülő, félreérthetik, és azt gondolhatják, hogy ők csináltak rosszul valamit. Egy mérges szülő ijesztő lehet egy gyereknek, ezért érdemes dolgozni a dühkezelési készségeinken, illetve egy-egy ilyen eset után elmagyarázni, mi történt, és megnyugtatni a gyereket.

A cikk az ajánló után folytatódik

- Lehet ártalmas, hogy a gyerek mellett szélsőségesen viselkedik a szülő? Ha egyszer nagyon szépen beszél, máskor meg toporzékol?

- Ha ez ritkán történik, és megfelelő a feloldás, a gyerek érti, miért történt, akkor nincs baj. Ha ez rendszeres, és a gyerek számára kiszámíthatatlan, az nem tesz jót a biztonságérzetének. Egy gyerek számára nagy teher lehet, ha a szülei kiszámíthatatlan hangulatai közt kell lavíroznia, anélkül, hogy értené, mi miért történik.

- Jó-e az, ha a szülő sosem ideges a gyerek előtt?

- Sokszor felmerült már az önazonosság kérdése. Fontos, hogy önmagunkat adjuk a szülői szerepünkben is, a hibáinkkal, tökéletlenségeinkkel együtt. Ha valaki nyugodt természet, és sosem megy fel benne a pumpa, az feleslegesen próbálná megjátszani, hogy nagyon ideges, és fordítva: ha valami nagyon kiborít, nem lenne őszinte, ha mosolyogva úgy tennénk, mintha minden rendben lenne.

Ha elnyomjuk a haragunkat, az hosszútávon nagyon egészségtelen, és azt tanítja a gyerekeknek, hogy a harag elfogadhatatlan érzés. A harag természetes érzelem, ami nem mindegy, az az, hogyan adjuk ki, és hogy utána visszanyerjük-e a nyugalmunkat. Ezzel fontos leckét taníthatunk a gyerekeknek is - mondja a pszichológus.

- Hogy oldja fel a szülő a gyerekben az élményt?

-  Érdemes utána beszélgetni róla. Ne kérjünk bocsánatot, amiért mérgesek voltunk - hiszen ez egy természetes érzelem -, hanem inkább magyarázzuk el, min húztuk fel magunkat. Ha úgy érezzük, hogy nem megfelelően fejeztük ki a haragunkat, azért bocsánatot kérhetünk, és elmondhatjuk, hogy ez nem a legjobb reakció volt a részünkről. Akkor is kérjünk bocsánatot, ha esetleg megijesztettük őket.

Ha pedig káromkodtunk, és eltanulták: előbb-utóbb úgyis hallanák valahonnan. Inkább azt tanítsuk meg nekik, hogy vannak szavak, amiket nem mindenhol illik mondani - tanácsolja Acosta Sára Diána.

Ezt is szeretjük