Így lehet a tanulási zavaros gyerekből sikeres felnőtt
Részképességzavarral küzd a csemetéd? Íme, a megoldások.
Manapság egyre több szó esik a tanulási problémákról. Azt gondolhatnánk, régen nem volt ilyen sok részképességzavarral küzdő gyermek, ám ez korántsincs így - inkább arról van szó, hogy kevésbé ismerték fel a bajt. A diszlexia - olvasási nehézség -, diszgráfia - írásbeli bizonytalanság - és diszkalkulia - a matematikai képességekben való lemaradás - szavak hallatán nem kell kétségbeesni: van megoldás.
A tanulási nehézségek kezelésére számos hatásos módszer létezik, ezért fontos, hogy időben felismerd az árulkodó jeleket. Minél előbb foglalkozol a kérdéssel, annál hatékonyabban kezelheted őket. Szerencsére a kormány is felfigyelt a növekvő tendenciára, mely a tanulási nehézségekkel küzdő gyermekek körében tapasztalható, ezért majdnem félmilliárdos segítséget nyújt a rászorulóknak. A kezdeti nehézségek tehát még nem jelentenek egyet a kudarccal, igenis lehet sikeres és a szakterületén kimagasló eredményeket elérő felnőtt a csemetédből.
Oktatástámogatás
Az MTI tudósítása szerint a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő gyermekek és tanulók fejlesztésére 477 millió forint állami támogatást ítélt oda az emberi erőforrás minisztere.
A benyújtott igénylések alapján a helyi önkormányzati fenntartású intézmények 453,85 millió forint, a nem állami intézményfenntartók 16,86 millió forint, a központi költségvetési szervként működő felsőoktatási intézményfenntartók pedig 6,95 millió forint támogatáshoz jutnak.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma - Emmi - az általa kiadott közlemény bízik benne, hogy ez az összeg biztosítja a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő gyermekek és tanulók eredményes fejlesztését.
A tárca tájékoztatása szerint 1487 intézmény kapott állami támogatást, amelyet fejlesztő eszközök beszerzésére, valamint a differenciált fejlesztést biztosító oktatásszervezési formák személyi és dologi költségeire használhatnak fel.
Szülőként mit tehetsz?
Az iskolában derülhet ki egyértelműen, ha valamilyen diszproblémával küzd a gyermeked, ám ennél jóval korábban, már az óvodában észreveheted az árulkodó jeleket. A leggyakoribb előfutárok a térorientációs gondok, az egyensúly bizonytalansága, a csúnya, kusza rajzok, a beszédhangok megkülönböztetésének nehézsége, a finommozgások kivitelezésének problémája vagy a rossz ceruzafogás.
Így előzd meg!
A tanulási zavarok tekintetében igen fontos szerepe van a megelőzésnek. A legjobb módszer: támogatni a kisgyerek észlelési és mozgási, úgynevezett szenzomotoros képességeinek fejlődését. Ingergazdag környezettel, minél sokrétűbb, kihívással teli elfoglaltság biztosításával jó eséllyel elkerülhető a későbbi problémák kialakulása. Minden nap olvass fel a csemetédnek, énekelj, mondj neki verseket. A zeneiséget, a ritmust a gyerkőcök már egészen kiskorukban érzékelik, ezáltal is fejlődik a nyelvi készségük.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Emellett ne felejtsd el, hogy porontyod napi mozgásigénye is hatalmas, lehetőség szerint minél többet játssz vele szabad levegőn. És akár hiszed, akár nem, a leghatásosabbak a gyermekkorodban is létező körjátékok, melyek alaposan átmozgatják a kicsit, miközben a térérzékelése és a mozgáskoordinációja egyszerre fejlődik. Koncentrációs képességét pedig nagyon egyszerűen fejlesztheted: végeztess vele minél több egyensúlygyakorlatot. Talán meglepő, de tényleg ez az egyszerű és mindennapi foglalatosság a titok nyitja.
Így kezeld!
Sokszor csak az iskolában válik nyilvánvalóvá az érintettség - ráadásul nem is könnyű felismerni azt, mivel a részképességzavarok meglehetősen változatos tünetek formájában adnak hírt magukról. A tipikus jelek a következők:
- Aránytalan szóródás a tanulmányi eredményben.
- Közömbösség és érdektelenség.
- Beilleszkedési és magatartászavarok.
A fejlesztés mikéntjét természetesen szakembernek kell meghatároznia, ám szülőként te is sokat segíthetsz csemetédnek, például az egészséges énkép kialakításával, a kudarctűrő képesség fejlesztésével és önállóságra neveléssel. A témáról bővebben korábbi cikkünkben olvashatsz.
Még több segítség
Ha bizonytalan vagy abban, hogy gyermeked részképességzavarral küzd-e, alábbi videónk további segítséget nyújt a probléma felismerésében - a legbiztosabb azonban, ha szakemberhez fordulsz.
Meixner-módszer
A Meixner Ildikó nevével jelzett módszer is igen korán, már első osztályban bevezethető, a lényege, hogy a fejlesztést azon a szinten kell elkezdeni, illetve folytatni, ahol a gyermek képességei alapján még biztonsággal mozog. A folyamatos sikerélmény ad annyi önbizalmat és motivációt a lurkónak, hogy a számára még ismeretlen és nehéz tananyagokba is belekezdjen.
A módszer másik nagy előnye, hogy mindenkire egyéni haladási tempót kell kidolgozni, ezzel is segítve a felzárkózást. A leglényegesebb eltérés a hagyományos oktatással szemben, hogy az írás megismerése csak csúsztatva, később jelenik meg, illetve az olvasásórákon minden érzékszervet használnak a gyerekek, a látás-mozgás-tapintás-hangzás egysége pedig izgalmasabbá teszi a tanulást.
OLVASD EL EZT IS!
- tanulás
- kisgyerek
Egyetlen pofonegyszerű módszer a jó jegyekért - Ennél olcsóbb nincs
- kisgyerek
- iskola