6 mondat, amit soha ne mondj a gyereknek: életre szóló lelki sérülést okozhatsz

Neked csak egy mondat, a gyerekben viszont nyomot hagy.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A legkiegyensúlyozottabb szülő-gyerek viszonyban is előfordulhat olyan eset, hogy a gyerek valamivel kiváltja a szülő haragját, és vita, konfliktushelyzet kerekedik.

Jobb esetben a szülő ilyenkor kontrollálja magát, odafigyel rá, mit tesz, illetve mond a gyereknek, és inkább higgadtan, észérvekkel alátámasztva, megmagyarázva és kérve a dolgokat próbálja csemetéjét a jó irányba terelni.

Rossz esetben azonban a szülőnél elszakad a cérna, és olyasmiket, olyan hangsúllyal mond a gyereknek, amik örökre szóló lelki sérülést is okozhatnak. Az alábbi hat mondat is ilyen lehet. Ezeket soha, semmilyen körülmények közt ne ejtsd ki a szádon.

Bezzeg a bátyád!

Biztosan vannak olyan esetek, amikben egy testvérpár egymásról példát vehetne, ám nem szabad az egyik gyereket rendre a másiknál rosszabbnak, butábbnak feltüntetni. Ezzel egy életre ellentétet alakíthatsz ki a két gyerek közt, és akinek mindig példálózol, mindig úgy fogja érezni, ő a te szemedben a testvére nyomába sem érhet. Fogadd el, ők két különböző ember, eltérő személyiséggel.

Sohasem fogsz megjavulni!

Ha csemetéd gyakran rosszalkodik is, sohase mondd neki, hogy ez mindig így is marad, mert akkor tudattalanul is ennek a szerepnek fog akarni megfelelni. A megjavulás esélye mindenki előtt ott áll mint opció, még a 90 évesek előtt is. Ne építs láthatatlan falat a gyerek elé, hogy azt érezze, számára ez elérhetetlen dolog lenne. Inkább biztasd, hogy akarjon megjavulni.

Buta vagy!

Rossz jegyeket visz haza a gyerek? Millió oka lehet, például tanulási nehézségek, lelki problémák, gondok a tanár-diák, illetve baráti viszonyaiban. Semmi esetre se könyveld el a gyereket butának, még akkor se, ha több tárgyból is áll bukásra. Ha azt mondogatod neki, mennyire buta, soha nem fogja érezni magában a képességet arra, hogy javítson a jegyein. Inkább segíts neki tanulni.

15 tipikus nevelési baki

Nézegess képeket!

Elolvasom

Te soha..., illetve te mindig...

Ilyen kezdetű mondatokat sohase mondj a gyereknek, ezzel ugyanis beskatulyázod őt. Maga sem fogja elhinni magáról, hogy ő jobban is tudna viselkedni, vagy másképp, mint amiért mindig leszidod. Legyél inkább abban a segítségére, hogy mindazt, amin változtatnia kellene, gyerekként is átlássa, és megértse, mi a jó és mi a rossz, és miért. Nincs olyan, hogy valaki mindig hibázik. Addig hibázik csak, amíg nem mutatják meg neki a jó utat.

Kövér vagy

Szeretnéd, ha a gyerekből önértékelési problémákkal és étkezési zavarokkal küszködő felnőtt legyen? Ha nem, akkor még véletlenül se mondd neki, hogy kövér. Amennyiben van rajta felesleg, az ugyanis nagyrészt a te hibád, mivel ő még csak gyerek, és te teszel ételt a tányérjára. Adj neki egészséges ételeket, minél kevesebb édességet, iktasd ki a cukros üdítőket, és járasd mozogni. Ez hoz majd eredményt, a megalázás nem.

9 mindennapos dolog, ami stresszt okoz a gyereknek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ez neked soha nem fog sikerülni

Legyen szó egy jobb osztályzat megszerzéséről vagy egy vágyott sportteljesítmény eléréséről, a gyereket mindig, minden esetben biztatnod és támogatnod kell a célja elérésében. Semmi esetre se mondd neki, még ha látod is, hogy szinte semmi remény, hogy sikerüljön, hogy soha nem fog neki sikerülni. Ezzel összetöröd a magába vetett hitét, aminek felnőttként is kárát láthatja.

Ezt is szeretjük