4 rejtett méreganyag, ami a te lakásodban is megtalálható

Porontyodra a lakásban is számos veszély leselkedhet. Tudd meg, melyek ezek, és védekezz ellenük!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A lakás egyes pontjain, illetve a levegőjében egyaránt jelen lehetnek olyan, szabad szemmel nem látható szennyeződések, melyek ellen a kicsi immunrendszere nem tud védekezni. Számos háztartási szer pedig az allergia mellett máj-, vese- és idegrendszeri károsodást okozhat.

Láthatatlan ellenségek

A gyerek életterében tanyát verő élősködők éppen olyan betegségokozók, mint a baktériumok és a vírusok. A túlzott tisztasággal azonban vigyázz, ha ugyanis minimális mennyiségben sem találkozik velük, gyengébb lesz az immunrendszere.

Penészgomba

A penészgomba spórái belélegezve asztmát vagy szénanáthát, közvetlen érintkezés esetén pedig allergiás bőrreakciót válthatnak ki. A gomba különösen jól érzi magát azokon a helyeken, ahol a lakás mikroklímája hidegebb és párásabb: ilyen lehet a vizesblokkok, a mosó- és mosogatógép környéke, valamint a csempefuga. Hogy megelőzd a penészgomba megtelepedését, naponta két-három alkalommal szellőztesd ki a lakást alaposan - a legjobb, ha kereszthuzatot csinálsz.

Mosás után a nedves ruhákat azonnal szedd ki a mosógépből, hogy ne szolgáljanak a gomba életteréül. A mosó- és mosogatószerhez adj gombaölő adalékot, a zuhanytálcát, a kádat és a csempéket pedig időről időre tisztítsd meg speciális penészgombaölő oldattal. Bár a szobanövények számottevően javítanak a beltéri levegő minőségén, ne tarts belőlük túl sokat, ugyanis földjük kedvez a penészgomba növekedésének. Érdemes lemondanod az akváriumról is.

Poratka

A közhiedelem a háziport is az allergének közé sorolja. Valójában azonban a porban lévő, szabad szemmel nem látható ízeltlábú, az atka ürüléke, pontosabban az abban lévő irritáló fehérje az, ami allergiás reakciót - ugyancsak szénanáthát, asztmát és bőrkiütést - válthat ki.

Az atkák leginkább az ágyneműben és a lakástextilekben érzik jól magukat, mivel itt nagy mennyiségben találnak elhalt, lehullott emberi hámsejteket, melyek a táplálékot jelentik számukra. Hogy megszabadulj tőlük, mosd hetente az ágyneműt 55ºC feletti hőmérsékleten. A lakás padlója lehetőleg hézagmentesen záródó és könnyen tisztítható parketta vagy csempe legyen, minél kevesebb szőnyeggel. Ajánlottak még a könnyű, műszálas anyagból készült függönyök, valamint a bőr-, illetve műbőrborítású bútorok.

A háztartási boltokban kapható atkaölő szerek rendszeres használatával is hatékonyan védekezhetsz a hasznosnak legkevésbé sem mondható jószágok ellen. Alkalmazásuk után ajánlott a mosószeres kárpittisztítás, ily módon ugyanis az ürülék is eltávolítható.

Gyermeked plüssjátékai is kiváló táptalajként szolgálnak az atkák számára. Vásárláskor a szivaccsal bélelt fajtákat részesítsd előnyben, mivel ezek minden további nélkül moshatók. Részleges megoldást jelenthet az is, ha a plüssöket négy-hat órára beteszed a mélyhűtőbe, ugyanis az élősködők elpusztulnak a fagypont alatti hőmérsékleten, bár az ürülék sajnos továbbra is megmarad.

15 dolog, amitől a gyerek megbetegszik

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az atkák - a penészgombákhoz hasonlóan - párás közegben érzik jól magukat. Szaporodásukat jelentős mértékben gátolhatod, ha biztosítod a lakás alapos és egyenletes légcseréjét.

Plusz egy tipp
A nagyobb biztonság érdekében beruházhatsz úgynevezett HEPA-filterrel - high efficiency particulate air filter - ellátott légszűrőre, ami kivonja a levegő felesleges nedvességtartalmát, miközben a penészgombák és a poratkák mellett a polleneket, a vírusokat, a baktériumokat és a füstöt is kiszűri. Hogy a készülék megfelelő hatékonysággal működjön, érdemes hetente kitisztítani.

Tisztítószerek

A tiszta környezet az egészség egyik alappillére, egyes tisztítószerek azonban többet árthatnak, mint amennyit használnak. A forgalomban lévő termékek jelentős része ugyanis olyan vegyületeket tartalmaz, melyek irritálhatják a kicsi szemét, orrát és torkát, hosszabb távon alkalmazva pedig a vese, a máj és az idegrendszer károsodásához, valamint allergia kialakulásához vezethetnek. A fentiek fényében érdemes kiváltanod őket természetes helyettesítőkkel.

Vécé- és lefolyótisztító helyett használhatsz szódabikarbónával elkevert ecetet. Az ablaküveg szintén jól tisztítható ecettel, különösen, ha egy kanál kukoricalisztet is adsz hozzá. Súrolószerként kiválóan alkalmas a konyhasó és a szódabikarbóna. Lehetőleg mellőzd a fertőtlenítőszereket is: különösen a gyerek holmijait nem árt, ha meleg forralással vagy forró vízzel fertőtleníted. Azokat a vegyszereket pedig, melyeket nem tudsz végérvényesen száműzni háztartásodból, feltétlenül tartsd porontyod számára nem elérhető helyen!

A mosószerek szemcséinek belégzése allergiás eredetű légzészavarokat okozhat, a ruhában megtapadó mosószermaradék pedig izgatja a bőrt, és hosszabb távon csalánkiütést, ekcémát válthat ki. A mérgező szerek helyett érdemes lehet kipróbálnod a környezetbarát és jóval olcsóbb mosódiót.

Tisztálkodószerek

Nem javasoltak az antibakteriális szappanok és tusfürdők. Ahhoz ugyanis, hogy a gyerek immunrendszere megfelelően fejlődjön, a kicsinek át kell esnie néhány kisebb-nagyobb fertőzésen.

Ráadásul ezek a szerek kiszárítják a bőrt, illetve eltávolítják az azt óvó mikroorganizmusokat is. Használj helyettük természetes alapanyagokból készült vagy gyógyszertári készítményeket.

Ezt is szeretjük