Mennyire intelligens a gyerek?

5 kérdés, amivel percek alatt kiderítheted

Derítsd ki, hogy a te gyerkőcöd milyen szellemi képességekkel rendelkezik!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az intelligencia fejlesztését már egészen kicsi korban el lehet kezdeni, hiszen a gyerekek igazán gyorsan tanulnak, kíváncsiságuknak hála úgy szívják magukba az újabb és újabb információkat, mint a szivacs.

Néhány egyszerű kérdéssel felmérheted, hogy a te csemetéd mennyire intelligens, sőt, azt is megtudhatod, hogyan tudod tovább fejleszteni őt, illetve melyek azok a tényezők, amelyek gátolják az előrelépést.

Az IQ

Az IQ az értelmi szintet mutatja meg, felnőtteknél és gyerekeknél egyaránt. Csakhogy amíg a felnőtteknél be lehet határolni az átlagon aluli, az átlagos, valamint a zseniális szintet, addig a gyerekeknél botorság lenne ugyanezzel próbálkozni, hiszen kis korbéli különbségek - akár hónapok - is óriási eltéréseket mutathatnak. Persze nagyjából azért meg lehet határozni, hogy egy adott életkorra milyen értelmi szint jellemző, sőt, azt is megtudhatod - akár teszt segítsége nélkül is -, hogy a te gyereked megfelel-e ezeknek a mentális elvárásoknak.

Kérdezz-felelek

Még ha átlagon felüli szellemi képességekkel bír a gyerkőc, akkor sem biztos, hogy ez ránézésre kiderül. Tehát, hogy megtudd, vajon egy kis zsenivel van-e dolgod, tedd fel neki a következő kérdéseket. Ez alapján már viszonylag pontos konklúziókat is levonhatsz.

15 tipp, hogy angyali gyerkőcöt nevelj

Nézegess képeket!

Elolvasom
  1. Kérdezd meg a csemetédtől, hogy milyen nap van ma, és kérd meg, hogy sorolja fel a hét összes napját. Ha már nyolc-tíz év körül van, akár a hónapok neveit is megkérdezheted tőle.
  2. Fontos kérdés, hogy bizonyos élethelyzeteket hogyan ítél meg a gyerek. Ezért bátran kérdezz tőle olyat, hogy mit tenne, ha találna egy pénztárcát, vagy otthon felejtené a kulcscsomót, és iskola után nem tudna bejutni a lakásba.
  3. Kérd meg, hogy magyarázza meg néhány, a hétköznapokban használt szó értelmét. A játék kedvéért mondhatod, hogy te egy idegen bolygóról jöttél, és fogalmad sincs semmiről, ezért fontos, hogy a tőle telhető legjobban magyarázzon, hiszen csak így értheted meg az adott a szó jelentését.
  4. Az előbbi kérdéssort továbbgondolva kérd meg arra, hogy ezekkel a szavakkal alkosson mondatot. Sokszor ez nehezebb, mint a szó értelmét kifejteni.
  5. A számokkal is játszhattok, kérd meg, hogy számoljon el 20-ig, vagy ha idősebb már, akkor tovább is. Így az esetleges diszkalkulia korai tüneteit is felfedezheted.

Fejlesztés

Ha a kis lurkó ezeket a kérdéseket kivétel nélkül vagy többnyire jól megválaszolja, akkor valószínűleg egészen jó intelligenciahányadossal büszkélkedhet. Persze nem szabad kijelenti, hogy az én gyerekem a legokosabb a világon, hanem tovább kell fejleszteni az IQ-ját, például a különböző társasjátékok, könyvek segítségével.

Ezt ne tedd!

Az intelligencia kibontakozását nagyon könnyen elnyomhatod. Akár egy rossz szó vagy mozdulat alapján is vonhat le a gyerkőc olyan következtetést, amely miatt a későbbiekben tulajdonképpen megragad egy értelmi szinten.

A dicséretből és az építő kritikából a gyerekek tanulnak. Azonban a szélsőséges szülői magatartással, vagyis az állandó egekig magasztalással, illetve a folytonos szidalmazással pontosan az ellenkezőjét érheted el, ugyanis amit a gyerek sokszor hall, azt el is hiszi.

Az állandó dicsőítés miatt azt fogja gondolni, hogy ő már nem lehet jobb, nem is fog rá törekedni. Ha viszont mindig csak elmarasztalod, akkor a vélt butasága fogja blokkolni az agyát az új információkkal szemben, mondván, ő úgysem tud semmit.

A televízió szintén nagy ellenség, ha intelligenciafejlesztésről van szó. Persze akadnak tényleg elgondolkodtató műsorok, amelyeket érdemes megnézni a lurkónak, azonban a legtöbb tévéadás nem serkenti önálló gondolkodásra a gyereket, sőt, kifejezetten korlátozza az aktivitását, fantáziáját.

Ha a gyerkőc odasomfordál hozzád, hogy unatkozik, akkor ne küldd el, hogy játsszon vagy nézzen tévét. Inkább segíts neki olyan elfoglaltságot találni, amely nemcsak a figyelmét köti le teljes mértékben, de emellett még az IQ-ját is fejleszti.

Ezt is szeretjük