Hoffmann: mindennapos torna az iskolákban szeptembertől

Mozgásszegény életmód, tévéimádat, testképzavar - ezeken kívánnak segíteni az intézkedéssel.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

- A gyermekek egészségi állapotának jelentős javulását várja a kormány attól, hogy szeptembertől az iskolák első, ötödik és kilencedik évfolyamán bevezetik kötelező jelleggel a heti öt testnevelésórát, illetve testmozgást - mondta Hoffmann Rózsa a keddi kormányszóvivői tájékoztatón, ahol jelezte: a kabinet elfogadta a bevezetéssel kapcsolatos jelentést.

Az oktatási államtitkár felidézte, hogy a tavaly decemberben elfogadott nemzeti köznevelési törvény rögzíti: az általános és a középiskolákban szeptember 1-jétől az első, ötödik és kilencedik osztályokban heti öt testnevelésórát kell tartani - írja az MTI.

2013-tól pedig a teljes alsó tagozaton, illetve felmenő rendszerben a többi évfolyamon is ennyi tornaóra lenne kötelező.

Az Új Széchenyi-terv finanszírozza

Hoffmann Rózsa elmondta: a kerettantervek az alsó tagozaton a tananyag alapjául a Nemzetközi Atlétikai Szövetség számos országban kötelezően bevezetett gyermekatlétikai programját használják fel.

Gyakorlati bevezetésükre a kormány támogatásával már idén nyáron támogatott továbbképzések indulnak a pedagógusoknak.

Az intézkedés bevezetéséhez szükséges tornatermek építését, felújítását, a testnevelő tanárok képzését, átképzését az Új Széchenyi-terv finanszírozza.

Súlyproblémák és tartási rendellenességek

A kiosztott háttéranyag szerint az Egészségügyi Világszervezet - WHO - 2010-es, Az iskoláskorú gyermekek egészségmagatartása elnevezésű, nemzetközi kutatása szerint a - 11, 13 és 15 éves - magyar fiatalok leginkább mozgásszegény életmódjukkal, tévéimádatukkal és testképzavaraikkal tűntek ki a felmérésben részt vevő 35 ország, illetve régiójában elő kortársaik közül.

7 játszótér Budapesten, ahol lefáraszthatod a gyereket

Nézegess képeket!

Elolvasom

A kutatás kitér arra, hogy a gyerekek jelentős része küszködik súlyproblémával, nő a testtartási rendellenességek száma, csökken a terhelhetőségük. A sport, a mozgás azonban nem csupán népegészségügyi, hanem nevelési kérdés is, mivel jelentős mértékben hozzájárul a személyiségjegyek pozitív irányú változásához, kedvezően hat a tanulási képességekre - rögzítették.

Innen jött az ötlet

Gyulai Miklós, a Magyar Atlétikai Szövetség - MASZ - elnöke az MTI-nek elmondta, hogy az IAAF projektfelelőse két éve tartott egy továbbképzést Magyarországon, ahol 12 edző szerezte meg a kölyökatlétikai program oktatásához a licencet. Ekkor jött az ötlet, hogy ezt a programot érdemes lenne minél szélesebb körben bevezetni.

- Mi ismertük az IAAF-nek ezt a programját, és elküldtük a különböző fórumoknak a komplett anyagot, hogy felhívjuk rá a figyelmet - mondta Gyulai Miklós, aki hozzátette: a MASZ a Semmelweis Egyetemmel együtt végzi majd a testnevelő tanárok felkészítését.

Ezt is szeretjük