Így lesz szegény ember a gyerekből: 3 hiba, amit ne kövess el

Szülőként legnagyobb részt rajtad múlik, milyen anyagi helyzetben lesz a gyermeked felnőttként.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A gyereknevelésben az egyik legkényesebb téma a pénz kérdése, és nem feltétlenül azért, mert ma Magyarországon sokaknak vannak mindennapi megélhetési problémái. Más megközelítésből nézve az anyagi kérdéseket szintén felmerülnek megválaszolásra váró örökzöld kérdések.

Bár szülőként az ember legszívesebben a csillagokat is lehozná a gyermekének, hogyan találhatja meg az egyensúlyt a túl sok és a kevés közt? Mennyi zsebpénzt ideális adni egy gyereknek? Miként nevelheti egy szülő a gyermekét okos gazdálkodásra?

Ez a három kérdés nagyon sok szülőben felmerül, talán köztük benned is, és sajnos a három kérdés három olyan pontot képez a gyereknevelésben, ahol bizony nagyot lehet bukni. Ha ugyanis a szülő a gyerek pénzügyi nevelését rosszul végzi, felnőttként szegény emberré teheti őt, mivel kicsi korában nem tanította meg helyesen bánni a pénzzel.

Az alábbi három hibát kerüld, ha nem szeretnéd, hogy gyermekednek később anyagi problémái legyenek.

Amire rámutat, azt megveszed

Minden az áruházban kezdődik, amikor a bevásárlókocsiban csücsülő gyermekeddel jártok-keltek a pocok közt. A gyermek szeme ezen is, azon is megakadhat, akár játékról, akár egy színes csomagolásba bújtatott édességről van szó - bármi is az, nagy hiba, ha gondolkodás nélkül a kosár mélyén landol.

Ha elviszitek a kicsit magatokkal, néha legyetek engedékenyek, hadd örüljön a gyerek annak a kis apróságnak, ami megtetszett neki, de semmiképpen se mindig. Akkor ugyanis, ha minden első kérésre bekerül a kosárba, egyrészt nem fogja kellőképpen értékelni a dolgokat, amiket kap.

Másrészt nem tanulja meg, hogy a boltban lévő árukért pénzt kérnek, és az embernek mérlegelnie kell, mit vesz meg, és mit nem. Végül pedig, ha nemet mondotok, de hisztivel mégis célt ér, a jövőben egyre gyakrabban él majd ezzel a módszerrel a gyerek, ha szeretne valamit. Mesélj neki a vásárlás működéséről, hogy mindenért fizetni kell, és hogy anyának nincs most sok pénze, ha éppen nemet kell mondanotok. Jó ötlet, ha otthon boltosost játszotok néha, modellezve a vásárlást, illetve annak minden velejáróját.

15 tipp, hogy angyali gyerkőcöt nevelj

Nézegess képeket!

Elolvasom

Zsebpénzhibák

Valamicske zsebpénzt, 2-300 forintot már az egész kicsi gyereknek is lehet adni, hogy lássa, a pénzért vehet magának mondjuk egy csokit a boltban. Neki ez hatalmas élmény lesz, főleg, ha ő adhatja oda a pénzt a boltosnéninek. Az élmény mellett viszont tanul is: láthatja, hogy ha bizonyos összeg van a kezében, ahhoz mérten kell választania magának az áruk közül, és ha nem költi el, hanem perselyébe dobja a pénzét, később drágább dolgot vehet.

A nagyobbacska gyerekek már több zsebpénzt kaphatnak, és igényelnek is - kell is, hogy mindig legyen náluk pénz, de természetesen a lelkükre kell kötni, hogy butaságot, ártalmas dolgot ne vegyenek. Sok szülő hibázik viszont ott, hogy ha a gyerek idő előtt elkölti a pénzét, utánpótlást ad, vagy irreálisan sok pénzt ad a gyereke kezébe. Egyik sem közelít a felnőtt átlagember valóságához, hiszen fizetés havonta egyszer van, és csak a szerencsésebbek rendelkeznek busás jövedelemmel. Add tehát mértékletesen a zsebpénzt, és sohase pótold újra, vagy maximum egy hegyi beszéd keretében a pénzzel való gazdálkodásról. Hidd el, a gyereknek jót teszel vele, ha a szűkölködést is megismeri, és megtanulja, hogy a spórolás hasznos dolog.

Nem tanítod meg pénzt keresni

Természetesen nem szó szerint kell érteni az alcímet: a gyereknek kicsi korától azt kell megtanítanod, hogy működik a pénz világa, egészen a nullától indulva: tanuljon jól, legyen szorgalmas, hogy felnőttként nagyobb eséllyel elhelyezkedhessen - diplomával vagy szakmával akár -, keresse a tisztességes, jó feltételeket kínáló munkalehetőségeket, hogy jó fizetése legyen, amiből majd vehet magának dolgokat.

Ezt a picikkel is könnyen meg lehet értetni, játék formájában. Például játékból gyógyítsa meg a beteg plüssállatot vagy mossa le az egyik kisautót a gyerkőc, amiért játékpénzt kap fizetésként - ezt utána a játékpénztárnál odaadhatja a boltosnénit alakító másik gyerkőcnek. Ez természetesen csak egy példa, számtalan módon modellezhetitek a pénz világának működését, és kell is, hogy gyermeked megtanulhassa, mit jelent az, hogy okosan gazdálkodni.

Ezt is szeretjük