Hogyan kezeld, ha dühös vagy a gyermekedre?

4 feszültségoldó tipp

Egyébként bűbájos csemetéd olykor a legutálatosabb arcát mutatja? Ha elönt a méreg, vesd be praktikáinkat!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Vannak kisgyerekek, akiket gyakorlatilag arra programoztak be, hogy szüleiket az őrületbe kergessék. A könnyen kezelhető apróságokat általában könnyű szeretni, viszont sokkal nehezebb pozitívan hozzáállni azokhoz a gyermekekhez, akik cselekedeteikkel folyamatosan a határokat feszegetik.

Ha a te gyereked is ilyen, ne érezd magad rosszul azon érzelmek miatt, amelyeket kivált benned a tetteivel. Teljesen természetes, hogy haraggal és frusztrációval reagálsz, ha csemetéd a tűrőképességed határára juttat.

Nincs abban semmi rossz a gyerek számára, ha látja, hogy mérges vagy, de fontos, hogy ne veszítsd el az önuralmad, és megértesd vele, miért haragszol rá. Tudd meg, hogyan kezelheted indulataidat, hogy ő is megértse, miért vagy dühös!

Halaszd a szidást későbbre!

Kialakulhat olyan helyzet, amikor kifogysz az ötletekből, és úgy érzed, hogy vagy verbálisan, vagy fizikálisan azonnal robbansz. Egyik sem vezet konstruktív megoldáshoz. Ebben az esetben vagy megijeszted a kicsit, vagy néhány esetben azt érzi majd, hogy a viselkedésével pontosan azt szerezte meg, amit akart: a figyelmedet.

Ha úgy érzed, hogy elveszted az önuralmad, segíthet, ha bizonyos távolságot alakítasz ki önmagad és a gyereked között. A legkönnyebb megoldás az, ha elhagyod a szobát - miután megmagyaráztad a picinek, hogy miért mész el onnan -, vagy egyszerűen időt hagysz neki, hogy összeszedje magát. Értesd meg vele, hogy azért mész el, hogy megnyugodj, és nemsokára visszajössz, ő pedig mindvégig biztonságban lesz, amíg te távol vagy.

Használd ki a nyugalom perceit!

Egy bomlasztó időszakát élő kisgyermek nevelése nagyon fárasztó lehet, emiatt nagyon fontos, hogy legyen elég szabadidőd, amit csak magadra fordítasz. Sokkal kevésbé tudod majd kontrollálni a negatív érzéseket akkor, ha te is fáradt és kimerült vagy. Ne próbálj meg mártír lenni. Ha ideje kiszellőztetni a fejed, használd ki a nyugalom perceit, amikor a pici alszik, vagy éppen az oviban, esetleg a nagyszülőknél van.

Akár fél óra is rengeteg erőt adó praktikára elég: vedd be magad a fürdőszobába, és egy pihentető pancsolás után kenj fel egy üdítő arcpakolást. Meglátod: ha csak ennyi időt is áldozol magadra, sokkal higgadtabb fejjel gondolhatod végig a nehéz helyzeteket. Ha azonban rendszerint csapdába esel, kérj tanácsot szakembertől: a viselkedési problémák időnként komolyabb bajt jelezhetnek.

Jusson eszedbe, miért szereted!

Könnyen előfordulhat, hogy a gyereknevelés napi gondjai annyira elárasztanak, hogy elveszíted a megfelelő rálátást a problémákra. Ha már különösen ideges és bosszús vagy a gyerek viselkedése miatt, állj meg egy pillanatra, és próbálj arra emlékezni, miért is szereted őt valójában.

Ha nem akadályozod meg, akkor a rossz magaviseletű, erős akaratú gyerek bomlasztó lehet az egész családra. Amennyiben állandóan ezzel a rossz viselkedéssel kell küzdenie, akkor te is elfáradsz, türelmetlenné válsz, és ez közted és a párod között veszekedéseket provokálhat. Ha azonban egy pillanatra eltávolodsz a problémától, minden más színben tűnhet fel, és a megfelelő reakciót is könnyebben megtalálod.

Tanulj meg engedni!

Minden gyereknél vannak nehezebb időszakok, amikor úgy érezheted, hogy végtelen türelemre lenne szükséged - ami nincs. Természetesen nem kell hagynod, hogy porontyod mindig azt tegye, amihez épp kedve van, és csak azért megnézhesse a nem neki való esti filmet, mert hatalmas hisztit csapott. Szabj világos határokat, melyekhez mindenáron tartsd magad, de azon túl időnként tegyél engedményeket.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ha azonban te vagy, aki a vita végén végül feladja, ne úgy intézd, hogy a gyerek érezze, hogy diadalmas győzelmet aratott: egyszerűen hagyd, hogy belátása szerint tegyen. Lehet, hogy éppen ezért viselkedik végül majd úgy, ahogy te szeretted volna.

Cikkünk Alison Mackonochie A kisgyerek dührohamai című könyvéből készült.

Ezt is szeretjük