Mikortól adható dinnye a gyereknek? Sokan túl korán etetik vele

Fontos a hozzátáplálásban a megfelelő időpontot megvárni.

dinnye-baba
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Nyár van, meleg van, és a nagy hőségben az egyik legfinomabb frissítőnk a lédús dinnye. Mivel a gyümölcs nagyon finom, nehéz kibírni, hogy ne adjunk belőle annak, akit a legjobban szeretünk a világon, de az ő érdekében érdemes ellenállni a kísértésnek, és szem előtt tartani, hogy a babák szervezete eleinte nincs felkészülve egy olyan, rostban gazdag gyümölcs befogadására, mint a dinnye.

A sok rost, a magok, amiket majd a dinnye kóstoltatásánál is el kell távolítani, illetve az esetleges allergiás reakció miatt is nagyon fontos kivárni a megfelelő időt, és akkor is csak óvatosan bevezetni a dinnyét a baba étrendjébe.

Mikortól adható dinnye a babának?

Görögdinnyét nyolc hónapos kortól ajánlott adni a babáknak, de fontos kellő fokozatosságot tartani benne. Először egy-két kiskanál dinnyelével indítsatok, majd miután alkalmanként kis mennyiséggel növelgettétek az adagot, jöhet egy kis dinnye is. Magozd ki, majd vágd nagyon apróra, szinte darabosan törtre azt az egy-két falatot, amit az első alkalmakkor adsz. Pár ilyen alkalom után jöhetnek a szinte áttetsző vékonyságúra vágott apró szeletkék.

Ennél nagyobbat csak a már biztonsággal rágó nagyobbacska gyereknek adj, de túl nagy falatot fulladásveszély miatt soha! Harapni ne engedd a gyümölcsöt, mert a baba nem tudja magának megfelelően adagolni a biztonságos mennyiséget! A falatoknál vedd számításba a belőle kicsorduló levet is, ami meglepetésként érheti a kicsit.

Kóstoltatáskor figyeld a babát, nem lép-e fel allergiás reakció! A görögdinnye-allergia tünetei a szájüregi viszketés, a szájüregi és torokduzzanat, súlyos esetben légzési nehézségek lehetnek. Ha gyanú merül fel benned, azonnal menjetek orvoshoz! Itt olvashatsz erről bővebben.

A baba szervezete pár kóstolás után egyre inkább hozzászokik a dinnyéhez. Az adag lassanként emelhető, de ügyelj a mértékletességre, hiszen a kicsik gyomrát a rostban gazdag gyümölcs nagyobb terhelésnek teszi ki.

Miért jó a görögdinnye?

Nyári melegben kiváló folyadékforrás, mivel a görögdinnye közel 90%-a víz. Víztartalma ellenére azonban nincs hiányában a vitaminoknak és ásványi anyagoknak sem: B-, C- és E-vitaminban gazdag, karotintartalma pedig a szervezetben A-vitaminná alakul. A görögdinnye foszfor-, szelén- és cinktartalma ugyancsak a gyümölcs mellett szól.

A görögdinnye táplálja és erősíti a kötőszöveteket, jó hatással van a vérkeringésre, vesetisztító, méregtelenítő hatású, rosttartalma pedig az emésztőrendszer működését javítja. Likopintartalma miatt antioxidáns, jó a szívnek és az érrendszernek, ráadásul a likopin a rák megelőzésében is segíthet.

Ezt is szeretjük