Diéta kismamáknak

Ne egyél kettő helyett!

Ha babát vársz, nem mindegy, mit eszel. Ha azonban betartod a szabályokat, biztonságban tudhatod mindkettőtöket.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az örömteli kilenc hónap alatt többek közt táplálkozásoddal járulhatsz hozzá leginkább születendő gyermeked egészségéhez. A babavárás a világ egyik legcsodálatosabb és legtermészetesebb része, ugyanakkor óriási felelősség is, ezért nem mindegy, milyen döntéseket hozol, mennyire élsz tudatosan, és hogyan állítod össze étrendedet.

A túlsúly árt a babának

Ahhoz, hogy a megfelelő egészségi állapotot biztosítsd magatoknak, kisbabád pedig megfelelően fejlődjön, elengedhetetlen az egészséges életmód, a rendszeres testmozgás, illetve a káros szenvedélyek mellőzése.

A tökéletes egészségi állapothoz természetesen a megfelelő testsúly is hozzátartozik. Ma már tudjuk, hogy a babavárás ideje alatt nem kell két ember helyett enned, és semmiképp sem lehet erre fogni a hirtelen és nagymértékű súlynövekedést. A terhesség alatt persze mindenképp felszedsz néhány kilót: az optimális súlygyarapodás 8-12 kiló, amit többek között a kicsinek, a magzatburoknak, a méhnek, vérmennyiséged és melleid megnövekedésének köszönhetsz.

Ha azonban a plusz kilók száma ennél több, az komoly következményekkel járhat a babára nézve is, hisz köztudott, hogy az anya és születendő gyermeke súlya között szoros összefüggés van. A túlsúly és az elhízás károsan befolyásolhatja a baba fejlődését, emellett az anya esetében is növeli például a magas vérnyomás, a terhesség során fellépő cukorbetegség, az érrendszeri problémáknak köszönhetően pedig a szülési komplikációk kockázatát. Persze ennek ellenkezője is igaz: ha túl vékony vagy, valószínűsíthető, hogy a csecsemő születési súlya is alacsonyabb lesz a kelleténél.

Mit kell tenned?

Akárhány kiló is vagy, nagyon fontos, hogy a terhességed alatt ne próbálkozz különféle divatdiétákkal és drasztikus fogyókúrákkal, ugyanis a megfelelő tápanyagok hiánya, illetve a szervezetbe vitt energia lecsökkenése károsan befolyásolhatja a baba fejlődését.

A legfontosabb, hogy biztosítsd a napi ötszöri-hatszori, egyenletes mennyiségeket tartalmazó étkezést, melyek minden olyan vitamint és ásványi anyagot magukban foglalnak, melyekre a babának szüksége van, illetve amelyek segítik fejlődését. Bár nem kell kétszer annyit enned, mint korábban, az energia-bevitelt növelned kell: az első trimeszterben naponta 100 kalóriával, a másodikban 300 kalóriával, a harmadikban pedig újabb 300 kalóriával.

A legfontosabb tápanyagok

A legfontosabb a változatosság, hiszen a magzatnak a fejlődéshez minden tápanyagra szüksége van. Fontos, hogy növényi és állati fehérjék egyaránt szerepeljenek az étrendben. Az állati fehérjék közül viszont kerüld el a zsírosabb húsokat, válaszd helyettük a tojást, a tengeri halakat, a szárnyashúst, illetve a zsírszegény tejtermékeket. A tejtermékek a kalciumbevitel növelése miatt is nagyon fontosak. Az ételek elkészítéséhez mindig növényi olajokat – elsősorban olívaolajat – használj. Fogyassz magas minőségű, úgynevezett összetett szénhidrátokat, például magas rosttartalmú, teljes kiőrlésű gabonaféléket vagy zöldségféléket. A rostfogyasztás egyébként is nagyon fontos egy kismamának, ezért egyél minél több zöldséget, gyümölcsöt, hüvelyes növényt és főzeléket.

Jó tudni!
Bár talán keveseket fenyeget ez a veszély, fontos tudnod, hogy ha babát vársz, nem szabad kardhalat és cápát fogyasztanod, sőt, még tonhalból is csak kis mennyiséget, ugyanis ezek higanytartalma veszélyeztetheti a baba fejlődő idegrendszerét. Másfajta halat azonban bátran fogyaszthatsz, nagyon egészséges!

Vitaminok és ásványi anyagok

A terhesség ideje alatt az egyik legfontosabb ásványi anyag a folsav, melynek mennyiségét már a babavárás előtti időszakban is érdemes megnövelni. A folsav ugyanis segít megakadályozni egyes születési rendellenességeket, például az idegcső-záródást, a beágyazódási zavarokat, a koraszülést vagy a spontán vetélést. A napi 400 milligrammos folsav-szükségletedet főzelékek, tojássárgája, bab, sötétzöld leveles zöldségek, élesztő, tök, sárgabarack fogyasztásával fedezheted. Fontos, hogy biztosítsd a megfelelő vasmennyiséget is, például hüvelyes növények, zöld leveles zöldségek vagy gabonafélék segítségével.

A magzati idegrendszer épségéhez nélkülözhetetlenek a B-vitaminok is, melyek az anya szempontjából a hányinger és a vérszegénység leküzdésére is alkalmasak. A B-vitaminokat főként a tojásban, az élesztőben és a tejtermékekben találhatod meg. Nagyon fontos a megfelelő C-vitamin fogyasztás is, ugyanis amellett, hogy immunerősítő és antioxidáns hatású, a C-vitamin segíti a vas felszívódását is. A citrusokból, a zöld leveles zöldségekből, a paradicsomból és a paprikából megfelelő mennyiségű C-vitamint nyerhetsz.

Szintén nélkülözhetetlen az E- és a D-vitamin: előbbi a vetélés kockázatát csökkenti, és görcsoldó hatású, míg utóbbi a csontok fejlődését segíti. Az E-vitamint a búzacsírában, a szójababban, a növényi olajokban, a növényi magvakban, a spenótban és a brokkoliban találod meg, a D-vitaminnak pedig a halételek és a tejtermékek a természetes forrásai.

Jó tudni!
Mint ahogy az A-vitamin hiánya, úgy túlzott bevitele is káros lehet a babára nézve. Ügyelj arra, hogy ne lépd túl a napi 800-1000 mg-ot. E probléma miatt sok szakértő a terhesség ideje alatt nem javasolja például a máj fogyasztását.

Mintanap

Reggeli: sokmagos kifli teljes kiőrlésű gabonából, sonka, zsírszegény natúr joghurt, gyümölcssaláta.
Tízórai: két szelet barnakenyér baracklekvárral, gyümölcs.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ebéd: gyümölcsleves, párolt csirkemell, barnarizs, zöldségsaláta párolt brokkolival.
Uzsonna: sokmagos kenyér juhtúróval, zöldpaprikával és paradicsommal.
Vacsora: főtt tojás, pirítós teljes kiőrlésű kenyérből, egy grépfrút.

Szupertáplálékok kismamáknak

Tojás: segít megalapozni a baba optimális súlyát, minőségi fehérjét tartalmaz, emellett a benne található kolin fontos a baba agyi működése szempontjából.
Lazac: az omega3 zsírsavak jót tesznek a szívednek és a baba agyműködésének is - fogyaszd heti egyszer vagy kétszer.
Spenót: a legtöbb tápanyagot tartalmazó zöldségféle – többek közt rengeteg folsav található benne.
Magas rosttartalmú müzli: segít megszüntetni a kívánósságot, joghurttal fogyasztva pedig az emésztést is segíti.

Veszélyes táplálékok: nyers hús, nyers tengeri herkentyűk, sushi, füstölt húsok, nyers vagy félig főtt tojás, friss, nem pasztőrözött tej, máj, alkohol, koffeintartalmú italok, mogyoró – amennyiben a családban bárki allergiás rá.
Ezt is szeretjük