A legjobb babaváró étrend

Ha babát szeretnél, figyelj, mi kerül az asztalra. Tudd meg, mit fogyassz, hogy ne kelljen tartanod a meddőségtől, és a baba is egészséges legyen!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A legtöbb nő életében eljön az a pillanat, amikor úgy érzi, érett az anyaságra, és szeretne szíve alatt kihordani egy másik életet. Ilyenkor fontos, hogy legalább három hónappal előbb készüljön a leendő kismama a fogantatásra, hogy ideális körülményeket biztosítson magzata fejlődéséhez, és ne legyen egészségügyi akadálya a fogantatásnak.

Meddőség és életmód

Meddőségről abban az esetben beszélhetünk, ha egy pár fogamzásgátlás nélkül egy évig próbálkozik sikertelenül. Bár a probléma hátterében általában szervi elváltozás vagy lelki gátlás áll, az életmód is erősen kihat a termékenységre.

Az amerikai Harvard Egyetem kutatói szerint az egyik peteéréshez kapcsolódó meddőségi okot ki lehet küszöbölni egészséges életmóddal. Ez azt jelenti, hogy a rostokban és vitaminokban gazdag, de állati fehérjékben szegény táplálkozás elősegíti a fogantatást. Hasonló hatást feltételeznek a fizikai aktivitással, a rendszeres sportolással kapcsolatban is. Fontos az ideális testsúly megtartása is, hiszen a jelentős felesleg többek között terhesség alatti diabéteszhez vezethet, és nagy terhet ró a kismama gerincére.

A fogantatás előtti 3 hónap

Több eltérő vélemény létezik arról, hogy mikor érdemes abbahagyni a fogamzásgátló tabletta szedését, de minimum három hónapot számolj, hogy kiürüljön a szervezetből. Szintén érdemes minél hamarabb leraknod a cigarettát is, hiszen nemcsak a fogantatást késlelteti, hanem bizonyítottan káros hatással van a magzatra is.

Csökkentsd minimálisra az alkoholfogyasztást is, ami nem azt jelenti, hogy nem koccinthatsz egy pohár pezsgővel, de a töményebb italok fogyasztását inkább mellőzd, hogy a terhesség alatt teljesen le tudj róla mondani. Hasonló a helyzet a kávéval és más koffeintartalmú italokkal is, bár sok nő úgy veszi észre magán a terhességet, hogy megundorodik a kávétól.

Ha tudatosan készülsz a terhességre, az előtte lévő hónapokban nem árt egy alapos méregtelenítő kúra, azonban, ha a fogantatás pillanatáig nem fogtál bele, a terhesség alatt semmiképpen ne méregteleníts. A káros anyagok ugyanis a szervezetedbe ürülve ekkor már a babát is megmérgezhetik.

Feltétlenül kérd szakértő segítségét, hogy a testedből kiürülő méreganyagok ne kerülhessenek babád véráramába. A méregtelenítést kezdheted gyümölcs- vagy léböjtkúrával. Az is fontos, hogy sok folyadékot fogyassz, minimum napi két litert. A legjobb, ha a termékenységet fokozó, gyógynövényekből készült teákat fogyasztasz. Ezek a következők: cickafark, palástfű, citromfű, csalánfű, barátcserje. A megfelelő kiválasztásához kérd gyógyszerész segítségét!

Diéta kismamáknak

A mondás, miszerint a terhes kismamának kettő helyett kell ennie, annyira elavult, mint az, hogy a babát a gólya hozza. Valójában az a fontos, hogy a megnövekedett vitamin- és ásványianyag-igényedet pótold, hogy mindketten egészségesek legyetek. A terhesség alatt normális, ha felszedsz pár kilót, de saját magadnak teszel jót, ha egy kicsit odafigyelsz, és próbálod tartani a súlyodat, hogy szülés után hamar visszanyerd alakod. Persze nem ez a legfontosabb dolog, de a kismamák nagy része azért depressziós, mert nem tudja elfogadni megváltozott alakját. A normális súlygyarapodás 8-12 kiló közé esik, ezért érdemes az ideális testsúlyoddal nekivágni a terhességnek.

Legendák szólnak arról, hogy a kismamák milyen ízkombinációkat kívánnak a terhesség alatt, de az egészséges táplálkozás érdekében pár fontos élelmiszert mindenképpen iktass be étrendedbe.

Egészséges ételek

  • Brokkoli, spenót, sárgarépa: folsavtartalmuk miatt elengedhetetlen élelmiszerek a kilenc hónap alatt. Ez a vitamin nélkülözhetetlen a magzati idegrendszer fejlődéséhez.
  • Sovány húsok, gabonafélék: ezek az egészséges táplálkozás fehérje-, illetve rost- és szénhidráttartalmú alapjai, másrészt a B-vitaminok szinte összes fajtája megtalálható bennük.
  • Citrusfélék, paprika: a legjobb C-vitamin-forrás, ami nemcsak immunrendszeredet erősíti, hanem segíti a kötőszövetedet is bőröd tágulása során.
  • Tejtermékek: kiváló kalciumforrások, ami a csontozat fejlődéséhez szükséges, illetve elkerülheted a terhesség alatt a fogbetegségeket is.
  • Banán, csonthéjasok: a bennük található magnézium az izmok működéséhez fontos, másrészt kiváló nassolnivalók.

A kismamák napi mintaétrendje

Reggelire érdemes gyümölcsöt vagy a frissen facsart levét fogyasztanod, de kiváló kombináció egy gyümölcsös turmix is, illetve a házilag készített gyümölcsjoghurt. Tízóraira szintén gyümölcsöt, almát vagy banánt, diót vagy aszalt gyümölcsöket egyél, de a teljes kiőrlésű péksütemény is jó választás lehet. Ebédre könnyű zöldségleveshez fogyassz főzeléket tojásos vagy húsos feltéttel, de a rakott ételek, mint a rakott kelkáposzta, illetve a sajt-zöldség-hús sütőben sütött kombinációja is kiváló.

Az uzsonna hasonló a tízóraihoz, ha azonban egy doboz tejfölt kívánsz, akkor fogyaszthatod azt is.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Vacsorára válassz sovány húst, például tengeri halat zöldségkörettel vagy salátával.

Általános tudnivalók 

  • A zöldségek és gyümölcsök fogyasztása rosttartalmuk miatt is fontos, hogy elkerüld a székrekedést, illetve az ezzel járó kellemetlenségeket.
  • Csak teljesen átsült húsokat egyél, kerüld ebben az időszakban a steaket is! Részesítsd előnyben a szárnyasokat és a halakat!
  • Ne fogyassz konzervhalat vagy tengergyümölcseit!
  • A konzerv élelmiszereket kerüld, mert sok tartósítószer van bennük, és kevésbé értékes tápanyagokat tartalmaznak, mint a friss gyümölcsök, zöldségek!
  • Minden zöldséget és gyümölcsöt a szokásosnál is jobban moss meg!
  • Használj minél kevesebb cukrot és lisztet, kerüld a zsírban sült ételeket!

OLVASD EL EZT IS!

termekenyseg
  • meddőség
  • termékenység

Mikor vagy a legtermékenyebb?

meddo no
  • meddőség
  • nemi betegség

Miért nem esel teherbe?

Ezt is szeretjük