"Ne törődj a kételkedőkkel" - Az űrhajósnő gyerekkori önmagához írt levelet

288 napot töltött az űrben, ez idő alatt írta gyerekkori önmagának tanulságos levelét.

Az űrhajósnő levele
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Gyerekként sok-sok mindenről ábrándozik az ember. Álmokat szövöget jövőjéről, és hisz bennük - idővel azonban, ahogy cseperedik, sajnos egyre távolibbnak tűnhetnek ezek az álmok.

A tervek meghiúsulását sokszor a nemi sztereotípiák okozzák. Sajnos a mai napig nem halványult sokat, hogy egyes szakmákban inkább a férfiakat látják szívesen - és fizetik meg jobban -, egy nő pedig vagy kinézett, vagy alulfizetett, vagy sikertelenségre ítélt lesz, ha egyáltalán az adott pozícióba kerülhet.

Elég a hitetlenségből!

Ezeket a rossz berögződéseket véglegesen el kellene engednie a világnak. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint Peggy Whitson esete, aki űrhajósnőként írta be magát a történelembe, valóra váltva gyerekkori álmát.

Asztronautaként 288 napot töltött az űrben, többet, mint bármely másik amerikai. A végzettsége szerint biokémikus nő túl a rögös úton megtett kitartó lépésein, különös írásba fogott: biztató, erőt és kitartást adó levelet fogalmazott meg kilencéves önmagának az űrbéli tartózkodása alatt.

Soraival a nagyot álmodó gyerekeknek biztatást ad, szüleiknek emlékeztetőt, hogy támogassák őket céljaikban, a társadalom felé pedig jelzést, hogy, ha valaki igazán akar valamit, nemtől függetlenül elérheti azt. A következőkben gyerekkori önmagához címzett leveléből olvasható kivonat.

Kedves fiatalabb énem!

Épp csak megnézted Neil Armstrongot és Buzz Aldrint, akik a Holdra szálltak - hihetetlen történelmi pillanat, amit saját szemeddel láthattál. Ebben a pillanatban apró magocskát ültettél el magadban, és rajtad múlik, hogy ebből a magból ne csak álom legyen.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A következő évben apukád meg fogja kapni a magánpilóta-engedélyt, és első alkalommal szállsz majd repülőre. Le fog nyűgözni. Sok idő és pénz kell még ahhoz, hogy magad is elkezdhess tanulni repülni, de emlékezz, a csirkenevelésből származó bevétel ad majd erre módot. Egy nap űrhajós leszel.

Abban az évben, amikor diplomázol, a NASA az első női űrhajósait fogja megválasztani. Tudd, hogy az álmod nem lehetetlen, csak a magad eltökéltsége számítson, mások véleménye ne befolyásoljon. Tíz év lesz, mire sikerül, de asztronauta leszel. A visszautasítások elbátortalaníthatnak, de soha ne add fel!

Fentről látni a Földet rádöbbent majd, mennyire nem figyelted eddig a színeket, és mindig a füledben cseng majd, amire a szüleid tanítottak a farmon, amikor felneveltek.

Hiszed vagy nem, több időt leszel az űrben, mint eddig bárki más volt, és tízszer is mész majd űrsétára. Szerelőállomást építesz, babot termesztesz odafent, és imádni fogod. Űrninjának becéznek majd, akik rólad beszélnek.

Tudd, hogy fontos szereped lesz. Ne becsüld alá képességeid, és győzd le magad. Rájössz, többre vagy képes, mint gondolnád.

Ezt is szeretjük