Így öleli édesanyját a baba percekkel a császármetszés után - A bőrkontaktus minden babának jár

A császármetszés önmagában nem indok a szeparációra.

GettyImages-833779154
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A intézményi szülés Magyarországon az ’50-es években terjedt el - az akkori rendszer ebben az évtizedben tiltotta meg az otthon szüléseket. A szocializmus ideje alatt bevett gyakorlattá vált az anya-baba páros szeparációja, valamint a háromóránkénti szoptatás a kórházban töltött napok alatt.

Az úgynevezett rooming-in és a szülést követő aranyóra csak az elmúlt évtizedekben kezdett elterjedni hazánkban - de a mai napig vannak kórházak, ahol nem alkalmazzák. Pedig a születést követő bőrkontaktus rendkívül fontos az anya és a baba számára is. És akkor is megvalósítható, ha kicsi császármetszéssel született.

Milyen érzés a világra érkezni?

Képzeld el, hogy egy biztonságos, csendes, meleg burokban élsz hónapokon át, ahonnan néhány óra leforgása alatt ki kell költözni egy fényes, hangos, teljesen ismeretlen helyre. Ezen a helyen csak egyetlen ember, illetve a szorosan hozzá kötődő hangok ismerősek számodra. De elszakítanak tőle, vadidegen emberek közé kerülsz. Durván így lehetne leírni azt az élethelyzetet, amit az édesanyjától elszeparált újszülött érezhet a születést követően.

Természetesen vannak olyan vészhelyzetek, amikor nem megoldható, hogy az anya-baba páros a nap 24 órájában együtt maradjon. Ilyen lehet a koraszülés, illetve ha az újszülött vagy édesanyja valamilyen egészségügyi problémából kifolyólag sürgős ellátásra szorul. A császármetszés azonban önmagában nem indokolja az anya és a baba szülést követő szeparációját.

A bőrkontaktus szerepe szülés után

Azok a csecsemők, akiket szülést követően nem választanak el édesanyjuktól, kevesebbet sírnak, nyugodtabbak. A bőr-bőr kontaktus ellazítja az anyát és a babát egyaránt, szabályozza a baba pulzusát és légzését, hőmérsékletét, segíti abban, hogy jobban alkalmazkodjon a méhen kívüli élethez. A szülést követő aranyóra - amikor az anya-baba páros, lehetőleg az édesapával kiegészülve együtt lehet - segíti az anyai hormonok termelődését, a tejelválasztás beindulását is - áll az UNICEF oldalán.

Így öleli édesanyját a baba a császármetszés után 

A császármetszést követően, míg a sebet összevarrják, a baba az édesanya arcához kerülhet. Az alábbi videó remekül szemlélteti azt a megnyugvást, mely a baba arcán látható, ahogy hallja édesanyja hangját, lélegzetvételét, érzi a simogatását, és ő maga is ölelheti édesanyja arcát.

Mi az a "szőrkontaktus"?

Amennyiben nem megoldható a baba és az anya közötti bőrkontaktus, úgy a császárral született babák számára a legjobb alternatíva, ha az édesapa mellkasára helyezik őket. A kórházban ezt kissé viccesen „szőrkontaktusnak” szokták nevezni. Az édesapa hangja ugyancsak ismerős a baba számára, hiszen édesanyja pocakjában sokszor hallotta azt, testével pedig melegen tartja a babát. Végül, de nem utolsósorban ez az aprónak tűnő dolog nagyban megkönnyíti a családdá válás érzésének kialakulását.

A cikk az ajánló után folytatódik

Mi az a mellre kúszás?

Az újszülött babákra úgy tekintünk, mint helyzetváltoztatásra képtelen, önállótlan lényekre. Épp ezért megdöbbentő a következő videó, mely megmutatja, hogy ez az elképzelés valahol azért hibás.

Iszonyú cuki videó: erre képes egy baba egy órával a születése után

Tündéri videó mutatja be egy kisbaba mellre kúszását, amit minden anyának és leendő anyának látni kell.

Elolvasom
Ezt is szeretjük