A tüszős mandulagyulladás tünetei és kezelése

Banálisnak hiszik, pedig olyan szövődményei lehetnek, mint a szívizomgyulladás vagy vesegyulladás.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az általában hároméves kortól, gyakrabban iskolások között jelentkező fertőző betegség, a tüszős mandulagyulladás nyállal terjed, és egész évben előfordulhat, időnként halmozottan is.

A betegség tüneteiről, a megelőzés és a gyógyítás eszközeiről dr. Ablonczy Mária, a Semmelweis Egyetem II. sz. Gyermekgyógyászati Klinika Fül-orr-gégészeti osztályának főorvosa beszél.

Mi okozza?

- A tüszős mandulagyulladás lehet virális, bakteriális, gombás eredetű. Az esetek körülbelül 70%-ban a fertőzést többfajta vírus, és csupán 30%-ában a Streptococcus pyogenes nevű baktérium okozza. A Streptococcus okozta tüszős mandulagyulladás felismerése döntő fontosságú a kezelés szempontjából, ezért gyanú esetén szükséges a torokváladék leoltása vagy a gyorsteszt elvégzése - mondta dr. Ablonczy Mária.

Mik a tünetei?

A kicsiknél elsősorban hirtelen kezdődő magas láz, fej-, has-, torokfájdalom jelentkezik, majd nyelési nehézség is. A gyerekek erős fájdalomra is panaszkodhatnak, ezek különösen az áll alatti, illetve nyaki nyirokcsomókat érintik, amelyek ekkor megduzzadnak, és tapintáskor, nyeléskor érzékennyé válnak.

Szövődményként előfordul mandula mögötti, körüli tályog, középfülgyulladás, valamint úgynevezett második betegség: reumás láz, szívizomgyulladás, vesegyulladás, bőrbetegségek is.

A 15 leggyakoribb betegség gyerekkorban

Nézegess képeket!

Elolvasom

Kezelés

Terápiaként a kezelőorvos által előírt antibiotikum - elsőként választandó szer a penicillin - alkalmazandó. A krónikusan gyulladt, gócos garatmandulákat el kell távolítani, különösen, ha két éven át évente négyszer, illetve annál is többször ismétlődő heveny, bakteriális, tüszős mandulagyulladása van a gyermeknek. Hároméves kor előtt csak kivételes esetekben - lázgörcs, tályog, szepszis, reumás láz stb. - javasolt elvégezni a mandulaműtétet.

A mandulaműtét szövődményei

A műtét szövődménye lehet utóvérzés az orrból, torokból, garatból, amely bekövetkezhet a műtét utáni 24 órán belül, illetve a seben kialakult lepedék leválása kapcsán, általában a hetedik-tízedik napon. Valamint előfordulhat sebfertőzés, vagy a seb körüli lágyabb részek gyulladása, elhúzódó lázas állapot, félrenyelés, a nyelvcsap és a lágy szájpad sérülése, elhúzódó idegentest-érzés.

10 áldásos hatású fűszer, amit a gyereknek is adhatsz

Nézegess képeket!

Elolvasom

Fontos tudni!

A műtét után 10-14 napig legyen otthon a kicsi, lehetőleg minél nyugodtabb körülmények között. Folyékony, pépes, nem túl meleg, fűszermentes ételeket fogyasszon, az orvos által előírt fájdalomcsillapítók mellett. A hideg ital, étel pedig érösszehúzó, fájdalomcsillapító hatása miatt ajánlott.

Megelőzés

Ahhoz, hogy megelőzd a mandulák, középfül, arcüreg krónikus gyulladásait, meg kell keresni ezen betegségek kialakulásának lehetséges okát, ami az esetek többségében refluxbetegség.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ennek diagnosztizálására világszerte az úgynevezett kétcsatornás, 24 órás pH-monitorozás elvégzése szükséges. A monitorozást egy szondával végzik, amelynek során a beteg nyelőcsövében egész nap mérik a PH-értéket, így tudják kiszűrni a refluxos reakciókat. Amennyiben a vizsgálat bizonyítja a refluxbetegséget, megfelelő kezeléssel a fent említett visszatérő fül-orr-gégészeti kórképek krónikussá válása megelőzhető.

Forrás: K&H gyógyvarázs, Semmelweis Egyetem II. sz. Gyermekgyógyászati Klinika

Ezt is szeretjük