9 jel, hogy legyengült a gyerek immunrendszere

Így kezeld!

Nemcsak az éppen aktuális influenzát kaphatja el, hanem súlyosabban, akár egy életre is megbetegedhet.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Gyermekedet élete minden napján kórokozók veszik körül, melyek legyőzéséhez igencsak leleményesnek kell lennie szervezetének. Ha étrendje nem elég kiegyensúlyozott, és nem a megfelelő arányban tartalmaz bizonyos ásványi anyagokat és vitaminokat, akkor immunrendszere sem tudja megfelelően ellátni a feladatát, és a vírusoknak, baktériumoknak előbb-utóbb sikerül felülkerekedniük.

Ennek pedig kezdetben enyhébb, később súlyosabb, akár egy életen át tartó betegség lehet a következménye. Ismerd meg az immunrendszer legyengülésének első jeleit, és változtass a kicsi étrendjén mielőbb.

Az immunrendszer

Legegyszerűbb formájában az immunrendszer két szinten dolgozik. A bőr, a gyomorsav, a barátságos bélflóra-baktériumok, a vizelet és a könnyek képezik az első védelmi vonalat a nemkívánatos kórokozók elleni harcban. A sejtek szintjén pedig limfocita nevű fehérvérsejtek vándorolnak a szervezetben, és keresik a bejutott vírusokat, baktériumokat és egyéb kórokozókat. Ha idegen testet találnak, a limfociták antitesteket és toxinokat termelnek, hogy elpusztítsák a betolakodót. Ezután körbeveszik és megemésztik azt - ilyenkor gyulladás észlelhető.

Figyelmeztető jelek

Ha azonban az immunrendszer legyengül, hiba csúszik a fenti folyamatba, ami kezdetben csak enyhébb lefolyású betegségek kialakulását segíti elő, súlyosabb esetben azonban többek között autoimmun-betegséghez, cukorbetegséghez vagy ízületi gyulladáshoz vezethet.

Fontos tehát, hogy még a kezdet kezdetén felismerd, ha csemetéd szervezete a korábbinál nehezebben birkózik meg a környezeti hatásokkal, aminek a leggyakoribb jelei a következők.

  • Rendszeres megfázás, nátha vagy influenza.
  • A fenti betegségek esetén elhúzódó gyógyulás.
  • Egyéb fertőzéses betegségekre való hajlam.
  • Rossz stressztűrés.
  • Szorongás, esetleg depresszió.
  • Ételallergia és -intolerancia.
  • Szénanátha.
  • Rendszeres antibiotikum-terápiák.
  • Torokgyulladás.
  • Fejfájás.

Az immunrendszernek támogatásra van szüksége, ha a fenti tünetek közül három megfigyelhető a gyereken. Ha öt vagy több tünetet tapasztalsz, akkor a kicsi immunrendszere túlterhelt, és azonnal törődést igényel.

15 fegyver az influenza ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom

Immunrendszer-erősítő étrend

Az immunrendszer regenerálódásához elengedhetetlen, hogy lurkód megfelelő mennyiségű tápanyaghoz jusson.

Antioxidánsok

Kulcsszerepet játszanak az antioxidánsok, melyek a kártékony szabadgyököktől hivatottak megvédeni a szervezetet. Ezek az anyagok folyamatosan termelődnek a szervezet anyagcseréje folyamán, a szennyezés, sugárzás, valamint napfény hatására, és felhalmozódva degeneratív betegségeket okozhatnak. A legfontosabb antioxidánsok az A-, C- és E-vitamin, a béta-karotin, az ásványi anyagok közül pedig a cink és a szelén. Minden narancssárga, sárga és zöld gyümölcs, illetve zöldség, valamint a burgonya, a diófélék, a magvak és a búzacsíra bővelkedik ezekben az antioxidánsokban.

Esszenciális zsírsavak

Az immunrendszer még egy feladat elvégzésében támaszkodik az ételekben található tápanyagokra: a zsírok emésztésekor. A magunkhoz vett esszenciális zsírsavak, azaz az omega-3 és omega-6 zsírsavak bizonyos vitaminok és ásványi anyagok jelenlétében hormonszerű anyagokká, úgynevezett prosztaglandinokkká alakulnak át. Ezek a fehérvérsejtek tevékenységét szabályozzák, melyek, mint fentebb kiderült, a szervezet megfázás, fertőzés és allergia elleni védekezésében működnek közre.

Vitamindús ételek gyerekeknek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Mivel a szervezet képtelen esszenciális zsírsavakat előállítani, fontos, hogy ezek megtalálhatóak legyenek a gyerek étrendjében. Az esszenciális zsírsavak alapvető forrásai a hidegen sajtolt olajok, a diófélék, a magvak és az olajos halak - ez utóbbiakon belül főként a lazac, a tonhal, a makréla, a szardínia és a hering.

Méz

A különféle mézek nemcsak hasznos cukorhelyettesítők, hanem kiváló immunrendszer-erősítők is. Erős vírusölő és antibakteriális hatásuk van, és védenek a torokgyulladástól és a megfázástól is. Fontos azonban, hogy a mézet termelőtől szerezd be, a bolti termékek nagy része ugyanis tele van cukorral. Ha pedig gyermeked még nincs egyéves, inkább ne add neki, kisbabáknál ugyanis súlyos ételmérgezést, úgynevezett botulizmust okozhat.

Cikkünk Amanda Cross Egészséges étrend kicsiknek című könyve alapján íródott, mely az Alexandra Kiadó gondozásában jelent meg.

Ezt is szeretjük