Melyik táplálkozási kategóriába tartozol? Így add le a túlsúlyodat!

Megkönnyíti a fogyást, ha táplálkozási típusodnak megfelelően próbálsz diétázni.

Táplálkozási típusok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az emberi személyiség hatást gyakorol az étkezési szokásokra. Ezt felismerve alkotta meg dr. Robert Kushner amerikai belgyógyász táplálkozási típusokon alapuló diétáját.

Összesen hét táplálkozási kategóriába sorolta az embereket. Elképzelése szerint minden típus máshol követ el hibákat, így a fogyókúra során is más-más dolgokra kell odafigyelniük.

Melyik táplálkozási kategóriába tartozol?

Dr. Kushner véleménye szerint ha tisztában vagy vele, hol rontod el, egyszerűbb lesz változtatni az étkezési szokásaidon az egészséged és az ideális testsúly elérése érdekében. Az alábbi hét hibás táplálkozási típus közül legalább egy valószínűleg rád is illeni fog. Amennyiben sikerül változtatnod rajta, már könnyű lesz megszabadulnod néhány kiló plusztól.

Kényelmes fogyasztó

Ha rendszeresen táplálkozol, ám a sütés-főzéssel nem vagy barátságban, ezért sokszor vásárolsz félkész táplálékot vagy eszel étteremben, feltehetőleg a kényelmes fogyasztók közé tartozol. Ennek hátránya, hogy sohasem tudhatod biztosan, mi is van a tányérodon, hiszen nem te készítetted az ételt. Ráadásul a félkész élelmiszerek sok tartósítószert és mesterséges adalékanyagot tartalmaznak, amelyek tovább gyarapíthatják a plusz kilók számát.

Próbálj meg több zöldséget, gyümölcsöt beiktatni az étrendedbe - ezek nem igényelnek komolyabb előkészületet és főzési tudományt. Ha pedig nem tudod rávenni magad a sütés-főzésre, válassz egy megbízható éttermet vagy kifőzdét, ahol rendszeresen ebédelhetsz.

Képeken 6 hizlaló adalékanyag, amit mindennap eszel

Nézegess képeket!

Elolvasom

Éjszakai nassoló

Az éjszakai nassolók táborát gyarapítod, amennyiben a napi táplálékadagod több mint felét az esti órákban fogyasztod el, és nem ritka, hogy a vacsora után - akár éjszaka - is nassolsz. Több tudatosságot kell vinned a táplálkozásba, a napi tápanyagbeviteledet oszd el három nagyobb és két kisebb részre - a főétkezések mellett legyen hely a tízórainak és az uzsonnának is. Igyekezz rászoktatni magad a reggelire, és a kalóriabeviteled jelentősebb hányadát az nap első felére koncentráld.

Ötletszerűen táplálkozó

Ha nem tulajdonítasz túl nagy jelentőséget a táplálkozásnak, az étkezéseid nem köthetőek fix időpontokhoz, bármit megeszel, amit megkívánsz, az ötletszerűen táplálkozók csoportjába tartozol. Amennyiben szeretnél megszabadulni a túlsúlyodtól, nem lesz szükséged másra, mint egy kis tudatosságra. Étkezz naponta ötször, nagyjából három óra teljen el két táplálkozás között.

Figyelj oda az adagok méretére, egyszerre csak kevés táplálékot vegyél magadhoz. Készíts magadnak tízórait és ebédet, így elkerülheted, hogy hirtelen elcsábulj valamilyen szénhidrátban vagy zsírban gazdag étel láttán.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Állandóan diétázó

Ha úgy érzed, folyamatosan fogyókúrázol, az étrended elsősorban lemondásból áll, miközben a testsúlyod messze van a kitűzött céltól, valószínűleg az állandóan diétázók csoportját gyarapítod.

Attól, hogy számos ételt kiiktatsz az étrendedből, még nem biztos, hogy csodát kell várnod, valószínűleg átfogóbb fogyókúrás programra lesz szükséged. Fontos, hogy ne koplalj, mert azzal szervezetedet tartalékoló üzemmódra állítod - vagyis az éhezéssel töltött órák után a következő táplálkozás alkalmával többet raktároz el. Étkezz naponta ötször kis adagokban, és ne maradjon ki életedből a sport: legalább hetente három alkalommal jusson időd fél-egy óra mozgásra. Az alábbi videóból megtudhatod, a szakértő mennyi mozgást javasol a fogyáshoz.

Kiadós evő

Ha soha nem eszel tízórait és uzsonnát, nagyobb adagokat fogsz elfogyasztani reggelire, ebédre is vacsorára. Amennyiben szinte minden étkezés után túltelítettnek és lustának érzed magad, valószínűleg a kiadós evők közé tartozol.

Mindössze annyi a dolgod, hogy az egy napra jutó kalóriamennyiséget ne három, hanem öt részre oszd el. Így nem terheled meg annyira az emésztőrendszeredet, fittebb leszel, és - egy kis mozgás beiktatásával - a súlyproblémáknak is búcsút inthetsz.

Egész nap nassoló

Meglehet, hogy úgy érzed, alig eszel valamit ebédre és vacsorára, mégis hízol. Talán nem számolod bele az elfogyasztott kalóriákba azokat az étkezések között elfogyasztott nassokat, amelyeket nem érzel jelentősnek.

Ezért hízol folyton! Napi 100 kalória, amit feleslegesen viszel be

Nézegess képeket!

Elolvasom

Sok kicsi azonban sokra megy: nem számolod a délelőtti meggyes rétest, az ebéd előtt bekapott csokit, a délutáni aprócska sütit és az esti filmhez elfogyasztott pattogatott kukoricát. Érdemes étkezési naplót vezetned, így könnyen fény derülhet a hibára. Igyekezd a táplálkozást a három főétkezésre, valamit a tízóraira és az uzsonnára korlátozni.

Rostmentesen táplálkozó

Lehet, hogy naponta ötször eszel, esetleg sportolsz is, ám kellő mennyiségű rost nélkül az anyagcseréd lassú marad. Ha az étrendedből csaknem teljesen hiányoznak a zöldségek és gyümölcsök, nem fogsz megszabadulni a túlsúlyodtól. Fontos, hogy naponta öt alkalommal egyél zöldséget, gyümölcsöt. Fogyassz almát, körtét, savanyú káposztát vagy bármilyen magas rosttartalmú táplálékot. Tízóraira és uzsonnára ehetsz bogyós gyümölcsöt, de akár korpás vagy teljes kiőrlésű kekszet is.

Ezt is szeretjük