Reggel vagy este jobb szénhidrátot fogyasztani? Mutatjuk, mit mivel kombinálj, hogy fogyasszon

Nem mindegy, milyen típusú szénhidrátot, és mikor fogyaszt az ember.

Reggel vagy este szénhidrát
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szénhidrátok elengedhetetlen tápanyagai a testnek és az agynak, azonban nem mindegy, milyen típusút fogyaszt belőle.

Míg a gyors felszívódású, azaz az egyszerű szénhidrátok mindegyike magas glikémiás indexű, azaz a szervezet gyorsan képes lebontani őket, ezáltal hirtelen megemelik a vércukorszintet, ami miatt gyorsan rád tör a farkaséhség, az összetett vagy lassú felszívódású szénhidrátok - amelyek megtalálhatók például a teljes kiőrlésű gabonákban, zöldségekben - magas rosttartalmuk révén járulnak hozzá az emésztés megfelelő működéséhez és a hosszas telítettség érzéséhez. Ha azonban az étkezésből tartósan hiányzik a szénhidrát, az a szervezet só-víz háztartásának és az anyagcsere egyensúlyának felborulásához vezethet.

Szénhidrátok reggelire

A reggeli a nap legfontosabb étkezése, hiszen a szervezetet feltölti energiával, biztosítja a fizikai és szellemi frissességet, fokozza a teljesítményt. Ugyanakkor, ha az csak gyors felszívódású szénhidrátból áll - például fehér lisztes péksütikből vagy cukros reggelizőpelyhekből -, az egész napos vércukor-ingadozás mellett az ember az állandó sóvárgás miatt sokkal több kalóriát juttat a szervezetébe, mint amennyire valójában szüksége lenne.

profimedia-0368971203
Fotó: Profimedia

Az ideális reggeli nemcsak fehérjében vagy egészséges zsírokban, de lassú felszívódású szénhidrátokban is gazdag, ez ugyanis segít, hogy már a reggeli órákban pörögjön az anyagcsere, és hogy ne éhezzen valaki egész délelőtt.

Edzések után az izmok regenerálódásában is kiemelt fontossággal bír a szénhidrátok fogyasztása, mivel ez szolgáltatja számukra az energiát, és ez kell ahhoz, hogy az edzés során kiürült glikogénraktárak visszatöltődjenek. A reggelire fogyasztott szénhidrátokat a szervezet könnyen hasznosítani tudja energiaként, és nem raktározódik el zsírok formájában.

Mit mivel kombinálj, hogy hatásosabb legyen a fogyás?

Ideális reggelire például a házi készítésű zabpelyhes vagy quinoás müzli fehérjében gazdag natúr joghurttal és egészséges zsírokban gazdag olajos magvakkal, a csicseriborsós – hummuszos – kence teljes kiőrlésű kenyérrel vagy pirítóssal, sima görög joghurt szeletelt banánnal és olajos magvakkal vagy gyümölcsös smoothie-k pár szem teljes kiőrlésű keksszel. Az ideális reggeli 300-350 kalóriát tartalmaz, amely 30-40 gramm összetett szénhidrátot, 20-30 gramm fehérjét és 8-10 gramm zsírt tartalmaz, ezeket az arányokat betartva a fogyás is könnyebben megy majd.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Szénhidrátfogyasztás este

Az esti órákban sem az anyagcsere, sem a test aktivitása nem olyan nagy már, hogy sok szénhidrátra legyen szüksége, ezáltal a szervezet az üzemanyagként fel nem használt szénhidrátokat zsírrá alakítja. Különösen a gyors felszívódású szénhidrátokat érdemes kerülni az esti órákban, hiszen a fokozott tartalékolás mellett vércukorszint-ingadozást is okozhatnak. Lassú felszívódású szénhidrátokból is inkább a kalóriaszegényebb változatokat válaszd, például nyers vagy rakott zöldségeket, halakat, teljes kiőrlésű kenyeret valamilyen kencével, fehérjében gazdag főtt tojással. A gyümölcs este nem jó választás, hiszen a gyümölcscukor gyors felszívódású, így ezt is érdemes a reggeli órákra korlátozni.

profimedia-0423082513
Fotó: Profimedia

Az esti szénhidrátfogyasztás akkor kiemelkedően fontos, ha az esti órákban edzel, hiszen a szervezetnek ilyenkor is szüksége van rá a glikogénraktárak feltöltése miatt. Ha rendszeresen mozogsz, akár napi 225-325 gramm szénhidrátot is fogyaszthatsz napi három étkezésre lebontva.  

Szénhidrátszegény vacsoraötletek

Próbálj ki a következő ötletek közül néhányat vacsorára, és észre fogod venni, mennyivel könnyebben fogysz és izmosodsz majd!

Szénhidrátszegény vacsorák a diétához: egészen reggelig nem éhezel meg

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary, Profimedia.)

Ezt is szeretjük