Szembetűnő hízást okoz a combok és a csípő környékén: így ismerd fel az ösztrogéndominanciát

Az ösztrogéndominancia egyik tünete a főleg a hasi tájékon, a comboknál és a csípőnél jelentkező makacs zsírpárna.

GettyImages-702608313
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az ösztrogéndominanciáról elterjedt tévhit, hogy csak menopauza tájékán jelentkezik. A kellemetlen tünetekkel járó állapotot a hormonháztartás felborulása okozza, amikor az ösztrogén és a progeszteron nemi hormonok aránya megváltozik, ennek megannyi oka lehet.

Ahogy a neve is árulkodó, ebben az esetben az ösztrogénszint emelkedik meg, és ez a hormon válik dominánssá, miközben a progeszteronszint pedig csökken. De hogyan befolyásolja ez a szervezetet?

Az ösztrogéndominancia jelei

Jellegzetes tünetekkel mutatkozik meg az ösztrogéndominancia. Hangulatingadozások, szorongás, depresszió, libidócsökkenés, hajhullás, hüvelyszárazság, szemszárazság, száraz bőr, energiahiány, termékenységi zavarok, fejfájások, az anyagcsere lassulása, vízvisszatartás és elhízás formájában jelentkezik, ez utóbbi esetében a zsír főleg a hasi tájékon, a csípőknél és a combokon rakódik le.

GettyImages-932737986 (1)

Ennek a fontos hormonnak a feladatai közé tartoznak a menstruációs ciklus szabályozása mellett a zsírraktárok növelése és az izomtömeg csökkenése. Túlzó mennyiségben komolyabb betegségek kockázatát is növeli, így gyanú esetén érdemes laborvizsgálatot csináltatni, utána kezelésre járni.

Az ösztrogéndominancia kezelése

A Cleveland Clinic szakemberei szerint az ösztrogéndominanciát több dolog is kiválthatja. Az egyik, hogy a szervezet túltermeli, a másik, hogy olyan ételeket vagy gyógyszereket szed az érintett, ami ösztrogént tartalmaz, a harmadik pedig, hogy az egyébként normális szinten termelődő ösztrogént a szervezet nem tudja megfelelően lebontani.

A cikk az ajánló után folytatódik

De az elhízás is növeli az ösztrogénszintet, mert a zsírszövet ösztrogént választ ki, ahogy a stressz által termelt kortizol hormon pedig csökkentheti a progeszteronszintet, mely szintén a hormonháztartás felborulását okozza. Ezenkívül a túlzó alkoholfogyasztás is növeli a szintjét, és gátolja a lebontását, ahogy májprobléma esetén is felhalmozódhat ez a nemi hormon.

A kezelését nagyban befolyásolja a kiváltó oka, bizonyos esetekben csak az életmódváltás segíthet - egyébként az egészséges életmód, mint a mediterrán diéta eleve csökkenti súlyos betegségek kockázatát, úgyhogy alapvetően tanácsos rostokban, esszenciális zsírokban, lassú felszívódású szénhidrátokban és fehérjékben gazdag étrendet követni.

A gyógyulás érdekében az első és legfontosabb lépés a testzsír csökkentése, ebben akár dietetikus vagy táplálkozási szakértő is segíthet, hiszen az étrend összeállításakor a makrotápanyagok megfelelő bevitelére is oda kell figyelni. A kiegyensúlyozott étkezések mellett pedig a rendszeres, zsírégető testmozgás is nagyon fontos, a kettlebelledzéseket tartják a leghatékonyabb mozgásformának e tekintetben. 

GettyImages-sb10064391q-009

A relaxáció, pihentető alvás és stresszűző tevékenységek szintén segítenek egyensúlyban tartani a hormonszintet. Érdemes minimalizálni az alkohol és a xenoösztrogéneket tartalmazó élelmiszerek fogyasztását, inkább válassz hormonmentes húskészítményeket és bioélelmiszereket, és figyelj arra, hogy BPA-mentes műanyag dobozokat vagy kulacsokat használj.

Az életmód megváltoztatása mellett bizonyos esetekben csak gyógyszerek segíthetnek, amit minden esetben a kezelőorvos ír elő. 

8 gyakorlat kezdőknek, ami szépen beindítja a fogyást

Ezek a gyakorlatok otthon is elvégezhetők, az eredményük pedig igazán látványos.

8 gyakorlat kezdőknek, ami szépen beindítja a fogyást: az egész testet átalakítják, és bárki végezheti

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük