Miért vagy éhes állandóan? 3 egészségügyi ok, amire nem gondolnál

Mutatjuk, hogyan ismerd fel a problémákat!

Miért vagy éhes állandóan?
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az étel a szervezet számára csak rövid ideig nélkülözhető energiaforrás, így teljesen normális, ha nagyjából 2-6 óránként megéhezel. Ha viszont folyamatosan hízol, mert nem érzed kielégítőnek az étkezéseket, és szinte mindig korog a gyomrod, akkor valószínű, hogy probléma lappang a háttérben.

Az orvosi nyelv a polifágia kifejezést használja arra, ha valaki extrém mértékben éhes. Ha tartósan ezt tapasztalod magadon, fontos egy szakértői diagnózis felállítása. Mutatjuk, milyen problémákra utalhat az állandó éhség!

A táplálkozással van a gond

Nem minden étel telít el egyformán. Éhségcsökkentőek a fehérjében - hal, hús, tojás - és rostban - gyümölcsök, zöldségek - gazdag ételek, míg az éhséget növelik a gyors felszívódású szénhidrátok, például a fehér liszt és a finomított cukor. Ha olyan ételeket fogyasztasz, amelyekben ezek nagy mennyiségben vannak jelen, hamar újra éhes leszel. A rossz táplálkozás mellé társuló intő jel lehet a szorulás és a hasi fájdalom.

Emellett étvágynövelőként hathatnak az édesítőszert tartalmazó termékek, például a diétás üdítők. Ezek ugyanis édes ízükkel azt hitetik el az aggyal, hogy sok-sok kalóriát vittél be, amikor azonban a várt mennyiség nincs jelen, akkor azonnal visszatér az éhség. Ezt gyakori fejfájások, a cukor iránti erős vágy és hízás kíséri.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Éhséget okozó betegségek

Az első gyanúsított a cukorbetegség lehet. A tested ugyanis a cukrot glükóz formájában használja fel, ám a diabéteszes betegeknél a glükóz nem jut el a sejtekhez, hanem a vizelettel távozik, míg a szervezeted még több ételt követel. Az 1-es típusú diabétesznél jellemző, hogy a beteg rengeteg evés mellett is folyamatosan fogy. Más figyelmeztető tünet lehet a szomjúság, a homályos látás, a sebek lassú gyógyulása és a kimerültség.

A hipoglikémia, azaz az alacsony vércukorszint is sokszor összefügg a cukorbetegséggel, ám nem feltétlenül jár a kettő együtt. Ha az éhség mellett remeg a kezed, elsápadsz, szédülsz, izzadsz vagy akár az ájulás kerülget, akkor valószínűleg már erősen leesett a vércukrod.

Egy másik komoly megbetegedés, mely az étvágyra is jelentősen kihat, a pajzsmirigyet érinti, mely szerv hormontermelése a teljes anyagcserét erőteljesen befolyásolja. Túlműködése esetén heves szívverést, szorongást, izzadást, izomgyengeséget, szomjúságot tapasztalhatsz.

Zsírégető szuperételek

Ha rendszeresen ilyen táplálékokat fogyasztasz, az segíthet az éhség megfékezésében, sőt, mindennel ellátod a szervezetedet, amire szüksége van a zsírégetéshez. Ismerd meg őket!

10 diétás szuperétel

Nézegess képeket!

Elolvasom

Egyéb okok

Az állandó éhség egyik látszólag ártalmatlanabb okozója lehet az alváshiány. Ez ugyanis megbolygatja a szervezet éhséget szabályozó hormonjainak a termelését, ami által zsíros, kalóriadús ételeket fogsz kívánni. Ha rendszerint hét óránál kevesebbet alszol, ezt is érdemes számításba venni.

Az étvágyat alakító másik fontos faktor az érzelmi állapot. Az aggódás és a stressz növelik a testben a kortizol hormon termelését, ami éhséget vált ki többek közt, ilyenkor cukros, zsíros vagy olyan ételt kívánsz, ami egyszerre mindkettő. Fontos, hogy tudatosítsd magadban, hogy ezt az éhséget az érzelmeid okozzák!

Egyes gyógyszerek is növelik az éhséget. Jó példa erre számos allergiagyógyszer - az antihisztaminok -, egyes antidepresszánsok, szteroidok, valamint a cukorbetegség néhány gyógyszere. Ha egy új készítmény szedését követően tapasztalod az étvágyad növekedését, akkor ezt a tünetet mindenképpen beszéld meg az orvosoddal, ám az engedélye nélkül ne hagyj fel a gyógyszer szedésével!

Egy további lehetséges magyarázat az éhség ugrásszerű növekedésére, hogy terhes vagy, ilyenkor ugyanis a szervezet hirtelen jóval több tápanyagért kiállt. Ha kimaradt menstruáció, gyakori vizelési inger, hányinger és a mellek fájdalmas megduzzadása kíséri az étvágynövekedést, érdemes terhességi tesztet végezni.

Ezt is szeretjük