Fogyaszt, energiát ad, és meghosszabbítja az életed

A kitavai étrend

Fogyassz több halat, gyümölcsöt, ha karcsú alakra és vidám nyugdíjas évekre vágysz.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Tudjuk, hogy a nyugati világ étrendje egyre távolabb esik attól, ami az emberi szervezet egészséges működése szempontjából ideális lenne. A finomított szénhidrátokban és mesterséges adalékanyagokban gazdag táplálékok rendszeres fogyasztása amellett, hogy túlsúlyhoz vezet, az életedet is megrövidíti.

Nem véletlen, hogy táplálkozási szakértők mind a mai napig kutatják azokat a világ eldugott szegletében élő népcsoportokat, amelyeknek még sikerült távol tartaniuk magukat a modern világ élelmiszer-technológiai eljárásaitól. Így került az érdeklődés középpontjába Okinawa, illetve Kitava szigete.

A kitavai étrend

1989-ben egy átfogó kutatás során tudósok olyan őslakosokat kerestek, akik hagyományos étrendjükön élnek, így bukkantak rá a Pápua Új-Guineához tartozó Kitava szigetén élőkre.

A kitavaiak biztonságos keményítőket - jamszgyökeret, édesburgonyát, tarót, tápiókát, kasszavát -, gyümölcsöket - banánt, papaját, ananászt, mangót, guavát, görögdinnyét, sütőtököt -, halat, kókuszdiót és zöldségeket ettek.

Ismeretlen a szívbetegség és a túlsúly

A táplálkozásukban uralkodó zsírsav a kókuszolajban megtalálható laurinsav volt, amely 12 szénatomos, telített zsírsav. Annak ellenére, hogy a szigeten sok ember akár 95 éves koráig is élt, a Staffan Lindberg által vezetett kutatócsoport egyetlen olyan esetet sem talált, amikor valakit EKG-vizsgálattal kimutathatóan szívroham veszélye fenyegetett volna. A kitavaiak közül senki nem szenvedett szívbetegségben.

Ugyanígy nem találtak agyvérzéses, cukorbeteg, illetve szellemileg leépült személyt sem. A túlsúly ugyancsak ismeretlen probléma volt a szigeten. A vezető halálokok a fertőzések - főleg a malária -, illetve balesetek voltak.

Íme, a világ leghosszabb életű népei!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Kövesd a kitavaiak példáját!

Ha szeretnéd követni a Kitava szigetén élők példáját, és étrendedet egészségesebbé tennéd, először is az alábbi változtatásokat kell bevezetned:

  • Fogyassz több egészséges keményítőt - édesburgonyát, tarót, barna rizst. Ezeknek az ételeknek kellene kitenniük energiabeviteled 20-30%-át.
  • Szervezetednek több gyümölcsre lenne szüksége. Fogyassz napi öt adag bogyós gyümölcsöt, almát, illetve aktuális idénygyümölcsöket: energiabeviteled 5-10%-ának ezekből kell állnia.
  • Az omega-3-ban gazdag tengeri halak és kagylók fogyasztása nálunk - tenger híján - nem különösebben elterjedt. Energiabeviteled 7%-át kellene kitenniük ezeknek a táplálékoknak, ami komoly ugrás lenne a jelenlegi fejenként évi négy kilogrammos hazai halfogyasztáshoz képest.
  • Ha szeretnéd követni a kitavaiak példáját, étrendedben a rövid láncú zsírsavakat tartalmazó kókuszolajnak és kókusztejnek a bevitt kalóriák 6%-át kellene kitenniük.
  • Megbízható forrásból - lehetőleg őstermelőtől - származó húsfélékből, tojásból, valamint egészséges zsírokból és olajokból kellene állnia energiabeviteled 55%-ának.
Cikkünk megírásában Paul és Shou-Ching Jaminet: Tökéletes Egészség Diéta című könyve segített.

A Tökéletes egészség diétában a Jaminet házaspár közérthető, világos stílusban magyarázza el, hogyan nyerheti vissza bárki az egészségét és érhet el tartós testsúlycsökkenést táplálkozási szokásai optimalizálásával, méregtelenítő és immunerősítő étrenddel. Könyvökben bebizonyítják, hogy a toxikus, tápanyagban szegény étrend hogyan ássa alá az egészséget, és hogy a betegségek gyakran maguktól is elmúlnak, ha betartasz bizonyos, az egészséges táplálkozással kapcsolatos szabályokat.

Kiadja: Jaffa Kiadó.
Ára: 3990 forint.
A könyvet itt rendelheted meg!
Ezt is szeretjük