Barátságos zsírfaló baktériumok

Ismerd meg, miért érdemes együtt élned a probiotikumokkal, a jó baktériumokkal, és hogyan segíthetik fogyókúrádat!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A bélflóra

Lehet, hogy első hallásra te sem örülsz neki túlzottan, de tény, hogy szervezeted maga is élettér, ahol több milliárd baktérium él és dolgozik nap mint nap. Szerencsére nagy részük érted, és nem ellened. A bélrendszerben – elsősorban a vastagbélben – is hihetetlen mennyiségű mikroorganizmus, baktérium található, melyek összességét nevezik bélflórának.

A tudomány mintegy négyszáz bélben élő baktériumfajt ismer, melyek között vannak betegségeket előidéző, káros baktériumok is – például E.coli, Salmonella, Listerisa -, jótékony baktériumok, azaz probiotikumok, valamint olyanok is, melyek hatása az adott körülményektől függően lehet jótékony, de negatív is.

A különféle baktériumok mennyiségének megfelelő aránya, vagyis a bélflóra egyensúlya biztosítja emésztésed és azon keresztül szervezeted egészségét is. Ha az egyensúly felborul, annak komoly következményei is lehetnek. Optimális esetben a jófiúk, a probiotikumok aránya a bélrendszerben 40-45% körül mozog, azonban a kutatások szerint Magyarországon ez az arány jóval kevesebb, az említett értéknek akár negyedére is csökkenhet, ami súlyos betegségekhez, például vastagbélrákhoz is vezethet.

Mire jók a probiotikumok?

A bélflóra jó és a rossz baktériumai ugyanazt a tápanyagot fogyasztják, így megszerzéséért és az élőhelyért harcolniuk kell. A képlet tehát nagyon egyszerű: minél többen vannak a jók, annál hatékonyabban tudják legyőzni a rosszakat. A probiotikumok – például a női test számára nagyon fontos laktobacillus és a jól ismert bifidus essensist alkotó bifidobacterium – tested barátságos társbérlői, akik segítenek szabályozni az emésztést, megerősítik szervezeted védekezőképességét, és felgyorsítják az anyagcserét, így az egészséges fogyókúrához is nélkülözhetetlenek.

A jótékony baktériumok képesek arra, hogy túléljék a gyomorsavat és a vékonybél emésztőenzimeit, és a vastagbélben megtelepedve olyan tápanyagokat is lebonthassanak, melyeket a szervezet már nem képes megemészteni.

Többek között olyan enzimek képződnek hatásukra, melyek a szénhidrátok lebontását, így az energia felszabadulását segítik, valamint vitaminokat is lebontanak, így másodlagos vitaminforrásként szolgálnak. Mindemellett segítenek megelőzni az olyan betegségeket, mint a gyomor- és bélhurut, a hasmenés, valamint az ételek okozta allergiás bőrreakciókat is enyhíthetik.

Tudtad? Az anyatej a növekedéshez és a fejlődéshez szükséges összetevőkön kívül nagy mennyiségben tartalmaz probiotikumokat, melyeknek létfontosságú szerepe van a kisbaba immunrendszerének kialakításában, megerősítésében.

Amikor te magad pusztítod el őket

A felgyorsult életvitelnek, a stressznek köszönhetően, valamint a vegyszerek és a mesterséges adalékanyagok virágkorában a jótékony baktériumoknak sincs könnyű dolga. Előbbiek hatására a bél pH-értéke megnövekszik, ami a pathogén, vagyis a rossz baktériumfajták kifejlődésének és elszaporodásának kedvez a hasznos baktériumok kárára.

A bélflóra egyensúlyát felborító tényezők:

  • antibiotikumok
  • gyulladásgátló szerek
  • kemoterápia
  • utazások során idegen országokban fogyasztott ételek és víz
  • az életkor előrehaladása
  • egészségtelen táplálkozás
  • mesterséges élelmiszerek
  • női hormonváltozások
  • stressz
  • túlzott alkoholfogyasztás
  • gyulladásos bélbetegségek.

Hogyan védheted meg bélflórádat?

A probiotikumokat nem lehet túladagolni, így akkor is érdemes jótékony bacilusokat szervezetedbe juttatnod, ha nem tapasztalsz semmi rendellenességet emésztésed körül. Emellett azért is fontos az utánpótlásuk, mert nem tudnak tartósan megtelepedni a bélrendszerben, így élettartamuk csupán néhány hét.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A probiotikumokhoz hozzájuthatsz többek között a különféle tejtermékek fogyasztásával – élőkultúrát tartalmazó joghurt, kefir –, viszont ezek egyik hátránya, hogy a bennük található baktériumok még hűtött tárolás esetén is viszonylag gyorsan pusztulnak, és koncentrációjuk néhány esetben igen alacsony. Természetesen sokat tehetsz segítségükkel egészségedért és diétád hatékonyságáért, de választhatod a kifejezetten erre a célra kifejlesztett probiotikus étrend-kiegészítőket is.

OLVASD EL EZT IS!

no has ezdes
  • villámdiéták
  • villámdiéta mintaétrend

Tüntesd el az úszógumit 2 hét alatt!

kivi vitamin
  • c-vitamin
  • fogyasztó praktikák

A legerősebb zsírégető vitamin

Ezt is szeretjük