7 súlyos betegség, aminek az elhízás tényleg tünete

Érdemes odafigyelni a jelekre. Akár betegség is okozhatja a súlygyarapodást.

hasi-hizas
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Nincs is annál rosszabb, mint amikor hirtelen szaladnak fel a kilók, ráadásul látszólag minden ok nélkül. Ilyenkor könnyen lehet, hogy a súlygyarapodással üzenni akar valamit a szervezet.

A hízás komoly betegségek kísérő tünete is lehet. A legtöbb esetben persze nem erről van szó. De, ha biztos vagy benne, hogy nem lehet a túlzott kalóriabevitel vagy a csökkent mozgásmennyiség az ok, akkor érdemes a problémával mielőbb orvoshoz fordulni. Mutatjuk, milyen betegségek állhatnak a hirtelen súlygyarapodás mögött.  

Pajzsmirigy-alulműködés

Ha váratlan súlygyarapodás történik, ez az első, amire gyanakszanak az orvosok, mert élete során nyolcból egy nőnél előfordul valamilyen pajzsmirigy-rendellenesség. A pajzsmirigy működése befolyással van az anyagcserére, és, ha alulműködik, az anyagcsere lelassulhat, ez pedig súlygyarapodáshoz vezethet. A hízás mellett ilyenkor a nők még energiahiányt, levertséget, bőrszárazságot, hajhullást és székrekedést is tapasztalhatnak. 

pcos

Policisztás petefészek szindróma - PCOS

Öt nőből egy szenved policisztás ovárium szindrómában, aminek következtében felborul az ösztrogén és a tesztoszteron egyensúlya a szervezetben. Sok egyéb tünetet is magával hozhat ez a probléma, például arcszőrzet-növekedést, menstruációs zavarokat és migrént. A betegség arra is hatással van, hogy a test hogyan használja fel az inzulint, ami miatt gyakori kísérő tünete a hasi elhízás.

Vékonybélbeli baktériumok túlszaporodása - SIBO

A beleknek jó baktériumokra van szükségük a megfelelő működéshez, de az emésztőrendszerben nem csak jó baktériumok vannak. Amikor a kettő közötti egyensúly felborul, túlszaporodhatnak a baktériumok a vékonybélben, aminek puffadás, gázképződés, hasi fájdalom, hasmenés és többek közt súlygyarapodás is lehet a következménye.

Cushing-szindróma

A hirtelen hasi hízást okozhatja Cushing-szindróma is. Ez a ritka betegség fokozott kortizoltermeléshez vezet, ami hasi hízást és a nyak hátulján megjelenő zsírpárnát eredményez. A Cushing-szindróma kísérő betegsége lehet a diabétesz, a magas vérnyomás és a magas koleszterinszint is.

A cikk az ajánló után folytatódik

Perimenopauza

A menopauza felé vezető átmeneti időszak, mely akár már a harmincas évek közepén is elkezdődhet, de általában csak a negyveneseket érinti, megbolygatja az ösztrogénszintet, ami bizonyos esetekben hízáshoz vezethet.

Depresszió

A krónikus stressz hatására a szervezetben adrenalin és nagy mennyiségű kortizol szabadul fel, melyek feladata, hogy segítsenek energiát és zsírt raktározni. Ugyanezek a hormonok segítenek a természetben menekülés vagy vészhelyzet esetén. Csakhogy a modern világban a stressz inkább az íróasztalhoz köthető, és nincs szükség menekülésre vagy támadásra ahhoz, hogy feszültek legyünk, vagy szorongjunk, így az elraktározott energiát sem használjuk fel. 

Álmatlanság

Az álmatlanság a stressz kísérő tünete is lehet, de önmagában is sokat tesz azért, hogy felszaladjanak a kilók, ugyanis a virrasztás összezavarja az éhségért felelős ghrelin hormon és a teltségérzetet jelző leptin mennyiségét a szervezetben. Az előbbit növeli, az utóbbit pedig csökkenti, ennek következménye egy álmatlan éjszaka után a megnövekedett éhség és a túlevés. Egy 2018-as tanulmány szerint azok, akik napi egy órával többet aludtak, lényegesen többet is fogytak, mint azok, akik kevesebbet.

Természetes étvágycsökkentők

Ha szerencsére nincsen szó betegségről, akkor az alábbi étvágycsökkentő ételekkel szenvedés nélkül foghatod vissza a kalóriafogyasztásodat. Tovább leszel tele, és később éhezel meg. 

10 természetes étvágycsökkentő: észrevétlenül fogyni fogsz tőlük

Nézegess képeket!

Elolvasom

A képek forrása: Getty Images Hungary.

Ezt is szeretjük