2 meglepő ok a hasra hízás mögött

Te sem gondolnál rá!

Ahhoz, hogy megszabadulj a pocaktól, nem árt tisztában lenned keletkezésének okaival.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A hasi hízás egyrészt hajlam kérdése: az alma típusúakra jellemzőbb, míg a körte típusúak fenékre és combra gyűjtögetik a plusz kilóikat.

Persze ettől függetlenül léteznek olyan életmódbeli tényezők, amelyek megnövelik a hasi hízás esélyét.

Túl sok só

Előfordulhat, hogy a hasi hízás mögött nem annyira a zsírtöbblet, inkább a vízháztartás felborulása áll. Ha túl sok sóban gazdag táplálékot fogyasztasz - elsősorban a félkész, túlságosan feldolgozott élelmiszerek, illetve hústermékek tartalmaznak egészségtelen mennyiségű sót -, a tested vizet tart vissza.

A tápanyagok a bélnyálkahártyában lévő, vízzel teli nátriumcsatornákon át jutnak el a vérbe. Mivel a bélnyálkahártyában rengeteg ilyen csatorna található, a test a nátriumot a hasi területekre építi be. Ide azonban a túlzott sófogyasztás következtében túl sok nátrium kerül, ami túl sok vizet köt meg.

Ha szeretnéd csökkenteni szervezeted vízvisszatartását, mondj le a félkész élelmiszerekről, és növeld a káliumban gazdag táplálékok fogyasztását.

A kálium ugyanis vízhajtó hatású - a nátriummal együtt szabályozzák a test vízháztartását. Erről a folyamatról bővebben olvashatsz korábbi cikkünkben.

Túl sok stressz

Sokáig tartotta magát az a tévhit, miszerint a stressz mindig fogyáshoz vezet. Ez azonban nem feltétlenül állja meg a helyét. Egyfelől a feszült életvitel valóban rendszertelen táplálkozáshoz vezet, ám ez nem jelenti, hogy kevés kalóriát viszel be.

Hormonális folyamat eredménye

Másfelől stressz hatására a szervezet egy corticotrophin nevű hormont termel, amely kortizoltermelésre sarkallja a mellékvesét. Mindennek eredményeképpen növekszik az étvágy, több táplálékot veszel magadhoz.

A hasi hízást pedig az eredményezi, hogy a szervezet erről a területről tudja legkönnyebben energiává alakítani a tartalékolt zsírt, mivel közel van a májhoz. Lényegében ez egy evolúciós folyamat eredménye: a szervezet a sok stressz hatására megpróbál felkészülni a további megpróbáltatásokra, így raktároz.

Ezt is szeretjük