Ezért működik az alacsony szénhidráttartalmú diéta

Íme, a magyarázat!

Tudod, miért fogysz, ha kiiktatod a fehér kenyeret az étrendedből?

Ha egy ideje már szeretnél megszabadulni pár kiló plusztól, és utánaolvastál néhány fogyókúrás étrendnek, bizonyára nem ismeretlen számodra az alacsony szénhidráttartalmú diéta kifejezés.

Hogy pontosan hogyan és miért működik, arra választ kaphatsz cikkünkből.

A szénhidrátok szerepe a testben

A szénhidrátok olyan alapvető tápanyagok, amelyekből a szervezeted többek között az izommunkához és az agyműködéshez szükséges energiát nyeri. Azonban nem minden szénhidrát egészséges: a túlságosan feldolgozott fehér liszt vagy a kristálycukor elsősorban kalóriát tartalmaz, miközben alacsony tápértékkel bír. Szemben velük a teljes kiőrlésű lisztből készült pékáruk, valamint a fruktózt tartalmazó gyümölcsök vitaminokkal és ásvány anyagokkal is ellátják a szervezetet.

Ezért működik az alacsony szénhidráttartalmú diéta

Ha a testre úgy tekintesz, mint egy motorra, akkor a szénhidrát a működéséhez szükséges üzemanyag. Amennyiben korlátozod ennek az üzemanyagnak a bevitelét, a test a korábban elraktározott energiatartalékokhoz fog nyúlni: elkezdi felhasználni a zsírraktárakat.

Szakemberek javaslata szerint normál esetben a napi étrend legfeljebb 45%-át tehetik ki a szénhidrátok, 25%-a fehérje legyen, 30%-a zsír, ezen kívül ügyelj arra, hogy naponta 30 gramm rostot is fogyassz. Az alacsony szénhidráttartalmú diétás étrendekben azonban a javasolt szénhidrátmennyiség a napi kalóriabevitel 20-30%-át teszi ki, ám ezt a mennyiséget is alacsony glikémiás indexű táplálékokból: teljes kiőrlésű gabonafélékből, gyümölcsökből kell felvenned.

Laura, a Turbó diéta háziasszonyának tippjei:
  • A Turbó diéta magas fehérje- és alacsony szénhidráttartalmú összetételének köszönhetően támogatja az egészséges súlycsökkenést.
  • Mindig nézz utána egy termék összetételének, és keresd a minőséget!
  • A fehérjeturmixot ihatod akár csak vacsorára is, így éjszaka is égeted a zsírt. Kezd el most a fogyókúrát!

A kutatások tükrében

A kalóriacsökkentés alapvetően fogyáshoz vezet - függetlenül attól, hogy a bevitt szénhidrát- vagy zsírmennyiséget csökkented. Hosszú távon azonban nem mindegy, hogy milyen módszerrel fogysz. Kutatási eredmények bizonyítják, hogy az alacsony szénhidráttartalmú diéta nem csupán a karcsú alak elérésében segíthet, az étrendnek köszönhetően nagyobb eséllyel előzheted meg olyan krónikus betegségek kialakulását, mint a rák vagy a cukorbetegség.

Az alacsony szénhidráttartalmú diéta egyúttal azt is jelenti, hogy nagyobb arányban fogyaszthatsz fehérjéket. A sovány húsféléknek köszönhetően pedig tovább tart majd a teltségérzeted, vércukorszinted kisebb fokú ingadozást mutat, nem tör rád a farkasétvágy. Mindezeket látva talán nem meglepő, hogy az alacsony szénhidráttartalmú South Beach-diéta a U.S. News & World Report magazin összesített diétarangsora szerint bekerült a világ 20 legjobb diétája közé.

Ezt is szeretjük