Kutatás: ezt kell tenned havonta ötször és nem csak lefogysz, de tovább leszel fiatal

Számos bizonyíték szól a szakaszos böjtölés mellett.

ures tanyer
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az időszakos ételmegvonásról egy sor kutatás mutatta már ki, hogy előnyös hatással van az egészségre, sőt a vallások is komoly jelentőséget tulajdonítanak neki. Azonban a szigorú értelemben vett böjtölés során ételt nem, csak vizet veszel magadhoz, így érthető, ha radikálisnak tűnik a módszer.

A tartós böjt súlyos egészségügyi következményekkel járhat, a hiánybetegségek kialakulásától a meddőségig, ám a kutatások arra utalnak, hogy a rövidebb, rendszeres böjti periódusok pozitív hatást fejtenek ki az emésztőrendszerre és az immunműködésre is egyaránt. Nézd meg, mire jutott még Dr. Valter Longo és csapata a Dél-kaliforniai Egyetemen!

Kísérletek

A kutatók első kísérletük során egyetlen sejtből álló élesztőorganizmusokat használtak. A vizsgálat kimutatta, hogy az időnként böjtölő egysejtűek élettartama megnőtt társaikéhoz képest, és a mérgező anyagokkal szemben is ellenállóbbak voltak, mint az éhezést sosem tapasztalt kontrollcsoport.

A következő lépésben a teszt egerekkel zajlott, melyeket ciklikusan kalóriában szegény diétára fogtak, majd a csapat az állatok élettartamát és emésztését vizsgálta. Ennek során kiderült, hogy a néha böjtölő egerek a normális napokon túlették magukat, így kalóriabevitelük nem csökkent. Hosszú távon azonban az állatok alacsonyabb vércukor- és inzulinszintet, kevesebb elraktározott zsírt és daganatot, nagyobb csontsűrűséget valamint jobb idegi működést mutattak, mint társaik.

Az emberekkel végzett utolsó kísérletben a kutatók két 19 fős, egészséges felnőttekből álló csoportot vizsgáltak. A böjtölő résztvevők a hónap öt napján 34-54%-kal kevesebb kalóriához jutottak, mint rendesen. A harmadik hónap végére a diétát követők vércukorszintje és testsúlya is csökkent, sőt a szervezetükben a szívbetegségekre utaló fehérjék száma is visszatért a normális szintre.

Hogyan működik a szakaszos böjt?

Dr. Longo a kísérletek alapján a havi öt, egymást követő napon harmadára csökkentett kalóriabevitelt találta ideálisnak, mely egészségügyi szempontból sokkal előnyösebb a tartós koplalással járó diétáknál. A módszer a kutatók szerint nem csak a fogyásban segít, de a rák megelőzésében és a fiatalság megőrzésében is.

Ahhoz, hogy a betegségek kialakulását leginkább támogató hasi zsírpárnákat leküzdjed, Dr. Longo havi öt napon 725 kalória bevitelét írja elő, melynek 44% zsírra, 47% szénhidrátra és 9% fehérjére oszlik fel, ám a hónap többi napján sem eheted magadat mértéktelenül túl, hanem mindössze a számodra szükséges kalóriákat szabad bevinned.

Kiemelten fontos emellett, hogy figyelj a tápanyagok megfelelő eloszlására, azaz jusson elég ásványi anyag és vitamin a szervezetedbe, melyet főként a gyümölcsök és zöldségek fogyasztása támogat. A böjti napokon ajánlott, hogy húsmentes leveseket, teákat és laktató turmixokat fogyassz, melyek energiával töltik fel a tested, így nem jelentkezik a böjtölés mellékhatásaként erőtlenség és fejfájás.

4 diéta, ami a tudomány szerint is nagyon beválik

Nézegess képeket!

Elolvasom

Kik azok, akik nem böjtölhetnek?

A módszer egyáltalán nem ajánlott az idősebbek vagy 18 év alattiak számára, sem pedig azoknak, akik valamilyen krónikus betegségben szenvednek. A böjtölés ellenjavallott a cukorbetegeknek, a csontritkulásra hajlamosaknak vagy a legyengült immunrendszerrel rendelkezőknek.

Mielőtt belekezdenél a böjtölésbe, mindig kérd ki az orvosod tanácsát, ugyanis a rosszul összeállított étrend legyengítheti a szervezeted, megzavarhatja a havi ciklusodat és ronthatja a teherbeesés esélyét. 

Ezt is szeretjük