Kutatók állítják: így okoz elhízást a lámpafény

A mesterséges fény negatívan befolyásolhatja a biológiai órád működését, és hosszú távon elhízáshoz is vezethet.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Amikor Thomas Edison 1879-ben mesterséges fényt gyújtott az első villanykörtével, talán nem is sejtette, hogy találmánya mekkora hatással lesz az emberiségre. A világítás ugyanis nemcsak a kényelem vagy éppen a közbiztonság kapcsán hatott közvetve az emberiségre, de egy olyan folyamatot is elindított, ami képes megzavarni az ember saját belső óráját.

A Bioessays című lapban megjelent tanulmány szerint pedig így a lámpafény még az elhízásért is felelőssé tehető.

A mesterséges fény megzavarja a biológiai órát

A napi ritmusodat, beleértve az alvással töltött időt, az energiaszintedet vagy éppen a különböző hormonok szintjének alakulását, a biológiai óra irányítja. Ez a belső óra évezredek során alakult ki az emberben, és csaknem pontosan 24 órás ciklussal működik - a Föld is éppen ennyi idő alatt kerüli meg a napot.

Az összefüggés az ember biológia órája és a Föld forgása között az evolúciónak köszönhető, és támpontul szolgál hozzá a világosság és a sötétség, vagyis a test ez alapján különíti el a napszakokat.

A harmóniát azonban a mesterséges fény, a rendszertelen étkezés, alvás és munka megzavarhatja. Az orvostudomány napi deszinkronizációnak nevezi azt, amikor a különböző tevékenységek nem a megfelelő napszakhoz kapcsolódnak. A deszinkronizációval magyarázható az a jelenség is, amikor valaki egy másik időzónába utazik, és amíg a biológiai órája nem áll át az új napirendre, addig kimerült és fáradékony lesz.

Elhízást is okozhat a mesterséges fény

A tanulmányból, amit dr. Cathy Wyse, az Aberdeeni Egyetem kutatóbiológusa publikált, kiderül, hogy ha a mindennapi rutinod megváltozik, illetve nem felel meg ennek az évezredek során kialakult rendszernek, akkor a test küzdeni kezd, hogy szinkronban maradjon az új ritmussal, és megpróbál alkalmazkodni a rendszertelen evéshez, alváshoz és munkához. Ez azonban hosszú távon különböző egészségügyi problémákhoz, többek között anyagcserezavarokhoz vezethet, ami aztán elhízást okozhat.

Ezek a túlsúly leggyakoribb okai!

Nézegess képeket!

Elolvasom

- A mesterséges fény hatására elcsúszhat az ősi összhang, ami az ember biológiai órája és a természet rendje között kialakult, hiszen a test azt érzékeli, hogy ugyan a saját órája szerint már elérkezett a sötét, az alvás ideje, kint továbbra is világos van - magyarázta doktor Cathy Wyse. - Az elmúlt évszázadban a megváltozott étkezési szokások, a túlhajszoltság, a felborult munka- és pihenési idő is hozzájárult ahhoz, hogy ez a szinkron elcsússzon. A test komoly harcot folytat azért, hogy összhangban maradjon a jelentősen megváltozott életritmussal, ez pedig anyagcserezavarokhoz vezethet, ami hajlamosabbá tehet az elhízásra.

A doktornő arra is kitért, hogy planktonokon, növényeken és állatokon végzett megfigyelések során bizonyossá vált, hogy a biológiai óra és a természet közötti összhang elengedhetetlen az egészség megőrzéséhez, és ugyanez igaz az emberi szervezetre is. A biológiai órát a gének irányítják, a tanulmány pedig rámutat arra is, hogy egyes embereknél a két óra elcsúszása fokozottabban fejtheti ki a negatív hatását. Azoknál például, akik az Egyenlítő környékéről származnak, a biológiai óra sokkal szabályosabb ciklusokra bomlik, így az ők még érzékenyebbek az elcsúszásra.

Még mi felel a túlsúlyodért?

Kattints az alábbi videóra, ha kíváncsi vagy, Oláh Ibolya dietetikus milyen okokat nevez meg az elhízás mögött.

Mit tehetsz ellene?

A váltott műszak, a mesterséges fény és a zaklatott életmód következtében a 21. századra a napi deszinkronizáció szinte elkerülhetetlen lett, ez azonban nem jelenti azt, hogy ne tehetnél ellene semmit.

Ha a napi ritmusod nem is igazodhat a természet körforgásához, már azzal is megkönnyítheted a szervezeted dolgát, ha rendszert viszel az életritmusodba. Próbálj közel azonos időpontokban étkezni minden nap, napközben tölts annyi időt a természetes fényen, amennyit csak lehetséges, éjszakánként pedig aludj teljes sötétben. A nyugodt, zavartalan alvás szintén segít szinkronba hozni a biológiai órádat.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Wyse szerint az elhízás mostanra olyan nagy arányban jelentkezik a nyugati világban, hogy azt már nem lehet egyszerűen a mozgás hiányára vagy a helytelen táplálkozásra fogni. A túlsúly kialakulását más tényezők is elősegíthetik, és az egyik ilyen a 24 órás ciklusunk felborulása - állítja a biológus.

Te minden nap azonos időben fekszel le?

Ezt is szeretjük