5 dolog, ami nélkül sosem fogsz lefogyni

Minden diéta más módszert kínál a fogyásra, azonban az alapvető feltételekben meg kell egyezniük. Ezek ne maradjanak ki belőle!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az egészséges és tartós fogyás titka nem a legextrémebb és legszigorúbb módszerekben rejlik, mint ahogy a borsos áron elérhető csodaszerekre sincs feltétlenül szükséged.

A megoldás, mint oly sok esetben, ott van az orrod előtt: hétköznapi táplálékaidban, melyek, ha megfelelő arányban és minőségben fogyasztod őket, mikro- és makro-tápanyagaik révén kényelmes, nélkülözésektől és mellékhatásoktól mentes fogyást biztosítanak.

Ha úgy akarsz látványos súlyvesztést elérni, hogy közben szervezeted kényes egyensúlyát sem borítod fel, a következő létfontosságú anyagokat nem hagyhatod ki diétádból!

Rostok

A rostok a legfontosabb és leghasznosabb természetes kellékei az egészséges, fokozatos, később életmódprogrammá alakítható fogyókúráknak. A rostok valójában összetett szénhidrátok, melyek egy része emészthetetlen a gyomor számára, így nem alakulnak át kalóriává, nem szívódnak fel. Ennek köszönhetően hosszú időre eltelítenek, megakadályozva a hirtelen fellépő éhségérzet kialakulását. Emellett vércukorszintedet is kordában tartják, mely szintén gondoskodik róla, hogy ne kelljen korgó gyomorral töltened a mindennapokat.

És ha ez még mind nem volna elég, fontos tudni, hogy a rostok serkentik az emésztőrendszer működését, kisöprik a felesleges salakanyagokat, emellett rengeteg ásványi anyag és nyomelem található bennük. Többek közt emiatt hívják a rostokat ballasztanyagnak, vagyis hordozó anyagnak - a nagy térfogat ellenére ugyanis kevés kalóriát, viszont sok hasznos anyagot hordoznak.

Ha szeretnéd mindezt biztosítani szervezeted számára, fogyassz sok zöldséget és gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonákat, illetve belőlük készült péktermékeket.

Víz

Tested csaknem 70%-át víz alkotja. Ha ez az érték bármilyen okból is csökken, az az anyagcsere-folyamatok felborulásához, lassulásához, elégtelen működéséhez vezet, ami nemcsak energia-háztartásod egyensúlyát borítja fel, de a zsírégetés hatékonyságát is csökkenti. A tartós folyadékhiány mindemellett fáradtságérzetet, levertséget is okoz, ami a fizikai aktivitás szintjét is csökkenti.

A víz azonban más szempontból is létfontosságú: átmossa a veséket, gyorsítja az anyagcserét - segítve így a kiválasztást -, valamint, mivel saját térfogattal rendelkezik, telítettségérzetet kelt, mégpedig plusz kalóriák bevitele nélkül. Így azzal, ha napközben legalább 2-2,5 liter vizet elfogyasztasz, csökkentheted étvágyadat, miközben hozzájárulsz a táplálékokban megtalálható vitaminok kioldódásához is.

Vitaminok, ásványi anyagok

A vitaminok és ásványi anyagok, vagyis az úgynevezett mikrotápanyagok a szervezetben zajló különböző folyamatokat irányítják, katalizálják. Ilyen, a vitaminok által szabályozott folyamat például az anyagcsere, melynek segítségével a felvett tápanyag energiává alakul, ahelyett, hogy zsírként raktározódna el.

A vitaminoknak és az ásványi anyagoknak mindemellett az egészség, a védekezőképesség, a jó közérzet és a fizikai aktivitás biztosításában is elemi szerepük van. Fogyókúra közben különösen fontos, hogy rendszeresen pótold őket, így elkerülheted a visszafogott táplálkozással gyakran együtt járó hiánytüneteket. Fogyassz nagyon sok zöldséget és gyümölcsöt, de szedhetsz természetes multivitaminokat is.

Fehérjék

Az úgynevezett makrotápanyagok egyik legfontosabb típusát a fogyókúra ideje alatt a fehérjék jelentik. Megfelelő pótlásuk meggátolja a túlzott diétázás révén kialakuló izomtömeg-leépülést, ami közvetve a zsírégetés fokozásához is hozzájárul, ugyanis az izmok jelentik a zsírégetés elsőszámú kemencéit. Mindezek miatt tanácsos elkerülni az olyan egyoldalú diétákat, melyek drasztikusan lecsökkentik a fehérjék bevitelét - ezen diéták esetében a leadott kilók elsősorban az izomtömeg csökkenéséből származnak, ami egyenes út a jojó-effektushoz, továbbá az erőtlenség, a kedvetlenség és a különböző hiánybetegségek kialakulásához.

A fehérjék mindemellett energiahordozóként is létfontosságúak - jóval nehezebben alakulnak át zsírokká, mint a többi tápanyag. Minőségi fehérjéhez halak, sovány szárnyas húsok, hüvelyes zöldségek, tojás, valamint zsírszegény tejtermékek fogyasztásával juthatsz.

Telítetlen zsírsavak

A szervezet számára a zsírok is fontosak, sőt, nélkülözhetetlenek. Ha túlzottan zsírszegény táplálkozást követsz, tested nem tudja hasznosítani a zsírban oldódó vitaminokat, emellett hormonháztartásod is felborulhat, és szellemi teljesítményed is csökkenhet.

Napi tápanyag-beviteled 15%-át zsíroknak kell kitenniük, azonban korántsem mindegy, hogy milyen zsírokról van szó. Az állati, telített zsírsavakat érdemes elkerülni, azonban a telítetlen zsírsavak - vagyis a közismert omega-3 és omega-6 zsírsavak - kifejezetten jótékony hatással lehetnek anyagcserédre és egészségedre.

Meggátolják az érfalak elmeszesedését, erősítik a szívet, hozzájárulnak az idegrendszer megfelelő működéséhez, emellett pedig segítik a szervezet és a sejtek megfelelő légzését, ami a fogyókúra szempontjából is fontos, hiszen oxigén nélkül nincs zsírégetés.

Ha megfelelő mennyiségű telítetlen zsírsavhoz akarod juttatni szervezeted, egészítsd ki étrendedet növényi zsírokkal - például olíva-, repce- vagy tökmagolajjal -, illetve halhússal, halolajjal.

OLVASD EL EZT IS!

no has ezdes
  • villámdiéták
  • villámdiéta mintaétrend

Tüntesd el az úszógumit 2 hét alatt!

kivi vitamin
  • c-vitamin
  • fogyasztó praktikák

A legerősebb zsírégető vitamin

Ezt is szeretjük