Valóban beszélni fogunk az állatok nyelvén? Íme, a tudomány válasza

Olykor elfog a kíváncsiság, mit jelent a kutya ugatása vagy a madarak éneke? Nem csak téged.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Assisi Szent Ferenc állítólag értett az állatok nyelvén, és ez az út bárki előtt nyitva áll, aki hajlandó szentté válni az ügy érdekében. Néhány elszánt tudós azonban módszeres kutatásba fogott, hogy megtalálja az állatokkal közös nyelvet. Erre két lehetőség kínálkozik, vagy az állatokat tanítjuk meg beszélni, vagy mi tanuljuk meg az ő nyelvüket. Akinek háziállata van, tapasztalhatja, hogy egymás megértésétől nem is vagyunk olyan messze.

A kutatók viszont áthidalhatatlannak tűnő szakadékokkal is találkoznak. Minden annak függvénye, hogyan értelmezzük a nyelvet?

A suttogó

Az állatokkal való kommunikáció egyik legsikeresebb példáját a lovak nyelvén beszélő Monty Roberts adja, akinek története A suttogó című filmből lehet ismerős.

A férfi kiment a nevadai prérire, és elleste a vadlovaktól, hogyan kommunikálnak egymással. Alaposan megfigyelte a jelrendszerüket, azt lefordította emberi gesztusokra, majd olyan nyelvet hozott létre belőle, mely azóta is működik, így az emberek testük segítségével beszélgethetnek a lovakkal.

Üzenethozó madarak

Az indoeurópai kultúrában a madarak mindig is különleges lényeknek számítottak. Viselkedésükből gyakran jósoltak, a reneszánszban pedig a madárdal mágikus mesterséges nyelvek és dallamok ihletője volt.

A germán mitológiában a bölcsesség jele volt, ha valaki értett a madarak nyelvén, és a népmesei hős is ezzel a képességével menekülhetett meg a veszedelmektől.

A gyakorlott madarászok felismerik a leggyakoribb madárhangokat és a jelentésüket. Ezek többnyire funkcionálisak, és egy helyzetre válaszolnak, de többen is arra a következtetésre jutottak, hogy a madarak sem csak gyakorlati célokra használják a nyelvüket, hanem saját maguk és olykor egymás szórakoztatására is csivitelnek. Van azonban, aki nem elégszik meg annyival, hogy az állatok kommunikációjából elsajátítja azt, amire képes, hanem az emberi nyelvhez hasonló szerkezeteket keres. Így tesz Constantine Slobodchikoff arizonai biológus is.

13 jósmódszer, amit ki kell próbálnod!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Prérikutyák

A tudós a prérikutyák kommunikációját vizsgálja, és anyagaiból úgy tűnik, ezek a kisállatok összetett nyelvvel rendelkeznek. A legfontosabb és legkönnyebben vizsgálható elem a riasztás. Ha valamelyikük veszélyt érez, magas hangon kiáltozik, emellett külön jelrendszerük van a különböző ragadozókra.

Más jelük van a prérifarkasra, az emberre és a kutyára, de úgy tűnik, hogy ennél is pontosabb leírást tudnak adni a vélt támadóról annak színe, mérete és alakja alapján. Így mást fognak mondani, ha zöld és mást, ha kék pólóban közeledik feléjük az ember. Emellett olyan tárgyakat is képesek leírni, melyekkel sosem találkoztak azelőtt, vagyis azokra új hangsorokat dolgoznak ki.

A különböző fajta prérikutyák nem értik egymást, így egy gunnisoni kisállat nem érti meg mexikói társát, ami szintén az emberekéhez hasonló nyelvet sugall. Nemcsak akkor szólnak azonban, ha baj van, hanem beszélgetnek is, mondja a tudós.

Ezt azonban már nehezebb megérteni, mivel ilyenkor a viselkedésük nem változik, mint a vészjelző hangok esetében, így aztán ezek jelentése egyelőre rejtve marad a vájtfülű vizsgálódók előtt is.

Delfin

Népszerű kutatási terület a delfinek kommunikációja is, melyről van, aki azt állítja, még az emberénél is fejlettebb. A delfineknek változatos hangkészletük van, és eszközöket is használnak. A kutatók nagyjából fél évszázada próbálják megérteni ezek jelentését, és azt mondják, sok mindent értek már el. Az egyik legnagyobb problémát azonban az jelenti, hogy megállapítsák, mi számít egy egységnek náluk - egy fütty vagy a kattogó hang? 

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

A delfinek sem csak hanggal, hanem testbeszéddel is kommunikálnak, sőt, nevet is adnak egymásnak. A szakemberek most a delfinbébik nyelvtanulását vizsgálva próbálják kideríteni, hogyan épülnek egymásra ezek a hangok, és nagy reményeket fűznek ehhez a területhez.

Mi a kedvenc állatod? Elárulja, mit gondol rólad a külvilág

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ugyanakkor sokan azt gondolják, a delfinek nyelvét nem úgy tanulhatjuk meg, ahogyan egy idegen emberi nyelvet tanulunk, és van, aki szerint egyáltalán nincs mit megfejteni.

Mi a véleményed a kérdésről?

Ezt is szeretjük