4 zöldség, ami főzve még egészségesebb, mint nyersen: jobban hasznosulnak bennük a tápanyagok

A zöldségek a legegészségesebb táplálékok közé tartoznak. Vannak közöttük olyanok is, amelyeknek kifejezetten jót tesz a főzés.

paradicsom
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A nyers zöldségnél kevés egészségesebb dolog kerülhet az ember tányérjára. A színes és ízletes finomságok tele vannak értékes tápanyagokkal és az emésztést támogató, valamint a vércukorszint stabilitását elősegítő rostokkal. A legtöbben azt is megtanulták, hogy minél inkább feldolgozásra kerülnek a zöldségek, annál többet veszítenek előnyös tulajdonságaikból és áldásos hatóanyagaikból. 

Ugyanakkor sok kutatás vizsgálja ennek épp az ellenkezőjét, azaz hogy vannak olyan zöldségek is, amelyek értékes növényi vegyületei a hőkezelés hatására elérhetőbbé válnak az emberi szervezet számára, nő a felszívódásuk hatékonysága.

Zöldségek, amiknek jót tesz a főzés

Nyílt titok, hogy a zöldségek tápértéke, szervezetre gyakorolt hatása nagyban függ az elkészítésük módjától. Közismert, hogy bizonyos ételek vitamin- és fitonutrienstartalma lecsökken a sütés-főzés következtében, és az is, hogy minél feldolgozottabb az adott növény, annál gyorsabb vércukorszint-emelkedést válthat ki.

Viszont vannak olyan zöldségek, amelyek hőkezelés után még egészségesebbek lehetnek, méghozzá azért, mert így az értékes tápanyagaik hozzáférhetőbbé válnak a szervezet számára. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy bő, forró olajban kéne kisütni őket, a párolás, a főzés és a sütőben elkészítés jó megoldás. 

Paradicsom

A likopin egy vörös színű pigment, a paradicsom színanyaga. Antioxidáns hatású vegyület, amit a szabad gyökök elleni védelem mellett a rákos megbetegedések, különösen a csont-, a tüdő- és a prosztatadaganat, valamint a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésével is kapcsolatba hoztak a vizsgálatok. Emeli a hasznos HDL-koleszterin szintjét, míg az LDL-koleszterin mennyiségét csökkenti, ezáltal óvja az ereket, segít az optimális vérnyomás megőrzésében. A kutatások szerint a hőkezelésen átesett paradicsom több likopint tartalmaz, mint a nyers változat. Ellenben a C-vitamin-tartalma kisebb lesz így.

Spenót

A spenótot a legtöbben főzelékként fogyasztják, de nyersen salátába is szokták tenni. Főzve összeesik, ami egyben azt is jelenti, hogy többet tud belőle - és így a benne található egészséges tápanyagokból, például a folsavból - fogyasztani az ember, azonban ez még nem minden.

A főzés csökkenti a spenót oxálsavtartalmát, ami amellett, hogy nagy mennyiségben megnövelheti a vesekő kialakulásának valószínűségét, rontja a vas és a kalcium felszívódását a szervezetben. 

Répa

A répa nyersen rágcsálva, zöldséges, sajtos mártogatósokba tunkolva egészséges vendégváró finomság. A sárgarépa a béta-karotinnak köszönheti szép, élénk színét, ez az anyag a szervezetben A-vitaminná alakul, fontos a látás, illetve a bőr egészségének szempontjából, továbbá az immunrendszert is támogatja. A főtt vagy párolt zöldség fogyasztásával javul a béta-karotin felszívódása.  Ugyanakkor azt is megállapították, hogy C-vitamin-tartalma hőkezelés hatására csökken.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kelkáposzta

A keresztesvirágúakról, így a káposztáról is köztudott, hogy nagyon egészségesek. Kalóriaszegény, jellegzetes ízű, vitaminokban és fitonutriensekben gazdag zöldségek, amelyek fogyasztása hozzátartozik az egészséges életmódhoz, ráadásul a rákmegelőzésben is fontos szerephez juthatnak. A kelkáposzta kedvelt saláta-alapanyag, azonban goitrineket tartalmaz, ezek különösen nyersen fogyasztva befolyásolhatják a pajzsmirigy működését, például úgy, hogy az ahhoz szükséges jód felszívódását rontják. Hőkezeléssel csökkenthető a probléma, ami nemcsak a kelkáposztával kapcsolatban áll fenn, hanem a keresztesvirágúakkal általában. Erre leginkább a pajzsmirigyzavarral élőknek érdemes figyelniük, de nekik is főleg akkor, ha egyébként nagy mennyiségeket esznek ezekből a zöldségekből.

A szakemberek azt tanácsolják, hogy a zöldségeket, ha lehet, kevés vízzel és egészben főzzük meg, így még előnyösebb lesz a tápanyagprofiljuk. Egy kevés egészséges zsiradék, például lenmagolaj vagy olívaolaj hozzáadása pedig elősegítheti az értékes összetevők hasznosulását. Mindemellett továbbra is érdemes minél több nyers zöldséget pakolni az étkezések során a tányérra, színesítik, és tartalmasabbá is teszik a fogásokat.

10 zöldség és gyümölcs, aminek nagyon egészséges a héja

Héjában van a vitamin - tartja a régi mondás, amire néhány gyümölcs esetében az ember csakugyan íratlan szabályként tekint, igaz, ehhez káros vegyszerektől mentes gazdálkodásból kell származnia az adott terméknek.

10 zöldség és gyümölcs, amit ne hámozz meg: a héjuk a legegészségesebb

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük