Veszélyes lehet a zöld tea? Ennél többet ne fogyassz belőle naponta!

Jóból is megárt a sok. A zöld tea akár májkárosodást is okozhat, ha túlzásba viszed a fogyasztását.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár antioxidáns vegyületeinek köszönhetően a zöld tea fogyasztása alapvetően az egészségedet szolgálja, mértéktelenül ezt sem ihatod. Ha ugyanis túlzásba viszed a fogyasztását, akár májproblémákat is okozhat.

A szakemberek egy új honlap segítségével próbálják felhívni a figyelmet azokra a termékekre, amelyeknek a túlzott fogyasztása veszélyezteti az egészséget. A listán olyan, eddig a pozitív hatásukról ismert termékek is szerepelnek, mint az aloa vera és a zöld tea.

Immunerősítő zöld tea

A zöld tea és a fekete tea is ugyanannak a növénynek, a Camellia sinensisnek a leveléből készül. A zöld teát azonban nem erjesztik, csupán napon szárítják, így több aktív antioxidánst tartalmaz. Ennek köszönhetően válhatott az egyik legelterjedtebb egészségmegőrző teává, melynek több pozitív hatást is tulajdonítanak.

Ajánlják szívbetegségek ellen, a rák megelőzésére és immunerősítőnek, emellett fogyasztószernek is. A zöldtea-kivonat több mint százféle növényi termék, étrend-kiegészítő készítmény alkotóeleme. Hatóanyagai közé tartozik a C-, B2-, D- és K-vitamin, az alumínium és a réz. Tartalmaz továbbá gyulladásgátló hatású polifenolokat.

A hagyományos kínai ital Európában is közkedveltté vált, ám érdemes figyelned a mértékletességre: az orvosok szerint a túlzásba vitt zöldtea-fogyasztás komoly problémákhoz vezethet.

A maximális mennyiség

Az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet tájékoztatása szerint a klinikai vizsgálatok azt mutatják, hogy egy átlagos felnőtt számára a maximális mennyiség 9,9 gramm zöld tea lehet egy nap alatt - ez körülbelül 24 csészének felel meg. Nagyobb dózis esetében fejfájás, szédülés, hányinger jelentkezhet.

Ezeket idd a rák ellen ősszel! 7 erős antioxidáns ital

Nézegess képeket!

Elolvasom

A folyadék formájában fogyasztott zöld tea önmagában nem okoz májkárosodást, a kivonatot tartalmazó készítményekre azonban érdemes odafigyelni. Franciaországban és Spanyolországban már vontak ki a forgalomból olyan fogyasztó tablettát, ami zöld teát is tartalmazott.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Májbetegség és zöld tea

A májelégtelenséggel, májgyulladással kezelt betegeknél szükséges a tájékoztatás, hogy ne szedjenek zöld teát tartalmazó készítményeket. Mivel a májkárosodást igen nehéz diagnosztizálni, így a kiváltó okot sem mindig tudják utólag felfedni. A jelenséggel foglalkozó szakértők kiemelték, hogy azokban az esetekben, ahol valószínűsíthetően májkárosodást okozott a zöld tea, egy már fennálló, enyhe májgyulladás súlyosbodott.

Kerülendő kombináció

Az elmúlt években derült fény az egyik általános fájdalom- és lázcsillapító, a paracetamol komoly májkárosító hatására. Steven Scaglione, a Loyolai Egyetem májspecialistája arra hívja fel a figyelmet, hogy amikor fájdalomra, megfázásra, esetleg más betegségre paracetamol-tartalmú orvosságot szedsz, ne alkalmazz zöldtea-kivonatot tartalmazó készítményt.

Ezt is szeretjük