A lábszár viszketése és hámló bőrfelület is jelezheti az elváltozást: a visszérbetegség figyelmeztető tünetei

A visszérbetegség olykor komoly kellemetlenségekkel járhat.

visszérbetegség1
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A gyakran túl könnyedén vett visszérbetegség világszerte, így Magyarországon is rengeteg embert érint, különösen a nők és az álló munkavégzést folytatók veszélyeztetettek.

A vénák kóros mértékű kitágulásában az életmódbeli tényezők fontos szerepet játszanak, a betegség miatt romlik az adott végtag vérkeringése, és megnő a fekélyek, valamint a trombózis kialakulásának kockázata is. Bár sokak számára mindössze esztétikai problémáról van szó, másoknál komoly kellemetlenségekhez és súlyos szövődményekhez vezethet az állapot.

Jellemző tünetek

A visszérbetegség, más néven varikozitás a felületes vénák (visszerek) kitágulásával, lefutásának megváltozásával jár. A vénák a kisebb hajszálerektől az elhasznált, szén-dioxidban dús vért a szív és a tüdő felé vezetik. Az alsó végtag vénáira a gravitáció miatt különösen nagy feladat, nyomás hárul. A visszerekben a vér visszaáramlását vénabillentyűk akadályozzák, de a vénák falának állapota sem elhanyagolható tényező, valamint az ereket körülvevő, izompumpaként működő izmoknak is lényeges szerepük van.

Amennyiben a vénákban található billentyűk működése romlik, a vér áramlása is zavart szenved, a vér pang, ezért az erek egy idő után kitágulnak. A folyamat eleinte nem jár szabad szemmel látható tünetekkel. Az érintett többek között a következőket tapasztalhatja:

  • A nap végére elfárad, nehézzé válik a láb.
  • Megjelennek a seprűvénák, a lilás kiserek, főleg a talp mellett, a boka környékén.
  • A láb viszkethet, a bőr szárazzá, hámlóvá válhat.
  • A boka és a láb ödémás, duzzadt lehet.
  • Égő érzés jelentkezhet.
  • Izomgörcsök léphetnek fel, különösen éjszaka.
  • Idővel láthatóvá válnak a dudoros, kanyargós erek.

A folyamat progrediálásával, a vérellátás romlásával a már látható erek mellett egyre jellemzőbbek a különböző bőrtünetek, a bőr vörösesen, barnásan elszíneződhet, ekcéma alakulhat ki, fokozódhat a viszketés. A végső stádiumban nem gyógyuló lábszárfekélyek nehezíthetik a beteg életét. 

A cukorbetegség és az elhízás is kockázati tényező

Az életkor előrehaladtával a visszérbetegség kialakulásának kockázata nő, de már korábban, 30 éves kor környékén is jelentkezhet az elváltozás. Hormonális tényezők miatt gyakoribb a nők körében, és az állapotos nők is sokszor találkoznak vele. Az öröklött hajlam, kötőszöveti gyengeség, valamint az életmód, az elhízás, a cukorbetegség és a sok állással járó munkavégzés is fokozza a megjelenésének esélyét.

A cikk az ajánló után folytatódik

A kellemetlenségeket okozó visszértágulatot mindenképp meg kell mutatni szakembernek, aki dönthet a kezelés szükségességéről, mikéntjéről. Az életmódváltás, a testsúlycsökkentés és a testmozgás bevezetése mellett szükség lehet kompressziós harisnya viselésére, speciális tornagyakorlatok (vénás torna) elsajátítására és gyakorlására, bizonyos esetekben pedig gyógyszeres kezelésre vagy műtétre is. Az elhanyagolt visszérbetegség vérrög létrejöttéhez vezethet. 

Így mutatja meg a bőr a cukorbetegséget: 8 tünet, amit kevesen ismernek fel

A vér magas glükózszintjével járó inzulinrezisztencia és cukorbetegség az egész testre kihat, így számos látványos változás mellett a bőr állapotát is befolyásolhatja. A bőrtünetek különösen nem diagnosztizált betegségnél jelentősek, de fellépésük esetén arra is utalhatnak, hogy a már zajló kezelés módosítására lehet szükség. 

Így mutatja meg a bőr a cukorbetegséget: 8 tünet, amit kevesen ismernek fel

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük