Sokan használják ezeket a vény nélkül kapható készítményeket, de jobb velük vigyázni: megemelhetik a vérnyomást

Magas vérnyomás esetén érdemes körültekintően választani a vény nélkül kapható készítmények közül.

gyógyszertár
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Megfázás és allergia esetén sokan a legkülönfélébb vény nélkül kapható készítményeket próbálják ki, hogy enyhüljenek a panaszaik. Azonban ezekkel sem érdemes túlzásba esni, azoknak pedig különösen vigyázniuk kell, akik krónikus betegségekkel élnek, illetve rendszeresen gyógyszert szednek. 

Egyes, gyakran alkalmazott szerek akár még a vérnyomást is megemelhetik, magas vérnyomás esetén tehát különösen fontos, hogy az ember körültekintően válasszon a gyógyszertárban, szakember véleményét is kikérje az ügyben. 

Vérnyomást emelő vény nélküli készítmények

Azok, akik rendszeresen mérik a vérnyomásukat, olykor meglepő értékekre lehetnek figyelmesek. Több hétköznapi tényező is befolyásolhatja a számokat, emelhetik a vérnyomást például a stressz, a koffeintartalmú italok, de még a teli húgyhólyag is. Előfordulhat az is, hogy bizonyos vény nélkül kapható készítmények hatnak hasonlóan. 

A hipertóniával élők számára különösen a megfázásos, allergiás tünetek csillapítására használt dekongesztánsokkal érdemes vigyázni. A dekongesztánsok több formában is előfordulhatnak, leggyakrabban orrcseppek és orrspray-k formájában találkozni velük, ugyanakkor szemcseppekben, szirupokban is szerepelhetnek, illetve több összetevős, gyulladáscsökkentőt, fájdalomcsillapítót is tartalmazó megfázás elleni szerek alkotóelemei is lehetnek. Ezek a készítmények az erek összehúzásával enyhítik a tüneteket, az orrdugulás érzetének csökkenését például az orrnyálkahártya ereinek szűkítésével érik el. Ilyenkor kisebb átmérőjű ereken kell átáramolnia a vérnek, így emelkedhet a vérnyomás. Többek között az olyan hatóanyagokra kell figyelni, mint a pszeudoefedrin, az efedrin, a fenilefrin, a nafazolin és az oximetazolin. 

Fontos tehát, hogy a magas vérnyomással élők náthás, influenzás panaszok esetén tanácsot kérjenek a kezelőorvosuktól, ha vény nélkül kapható készítményekhez folyamodnának a panaszaik csillapítására, illetve tájékoztassák a gyógyszerészt az alapbetegségükről, a már rendszeresen szedett gyógyszereikről is. A szerek használatakor be kell tartani a betegtájékoztatóban leírtakat, általában csak egy bizonyos ideig ajánlott alkalmazni őket, máskülönben szövődményeket okozhatnak.

A cikk az ajánló után folytatódik

Orrspray és orrcsepp esetén például könnyen kialakulhat függőség is, az érintettek idővel állandó orrdugulásérzettől szenvedhetnek, amit csak a megszokott készítmény enyhít. 

A hűvösebb idő is befolyásolja a vérnyomást

Amellett, hogy a hűvösebb idő beköszöntével többen szenvednek megfázástól, és vetik be az említett készítményeket, a hideg időjárás is hatással van a vérnyomásra. A szervezet próbálja melegen tartani magát, ez fokozottabb munkát kíván a szívtől, nőhet a pulzus és a vérnyomás, szűkülhetnek az erek. Ilyenkor különösen fontos, hogy a szívbetegséggel, hipertóniával élők, illetve az idősek odafigyeljenek magukra, rendszeresen mérjék a vérnyomásukat, pontosan szedjék a gyógyszereiket. 

5 hétköznapi ital, amivel nem szabad bevenni a gyógyszereket

Azt már valószínűleg mindenki tudja, hogy alkohollal nem ajánlott bevenni a gyógyszereket. Felmerül viszont a kérdés, hogy minden más, az ember keze ügyébe kerülő alkoholmentes ital megfelel a célra?

5 hétköznapi ital, amivel nem szabad bevenni a gyógyszereket: ronthatják a felszívódásukat

Hiába van éppen valamelyik a kezed ügyében, vízzel érdemes bevenni a gyógyszereket.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük