Ennél több vizet ne igyál naponta: veszélyes is lehet!

A szakorvos véleménye

Dr. Rosta Gábor elmondja, hogy számold ki napi vízigényedet.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Különösen a nyári hónapokban rengeteget hallhatsz a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás szerepéről.

Elsősorban arról esik szó, hogy több vizet kellene bevinni a szervezetbe, arról már ritkábban beszélünk, hogy mi történik, ha a szükségesnél többet iszol. Dr. Rosta Gábort, a Dr. Rose Magánkórház urológusát kérdeztük a témában.

A test 63%-a víz

- Az emberi szervezet 63%-a víz, mely a folyadéktérben - sejtek, sejt- és szövetközi tér, valamint az érpályában - található. A három tartályban mindig megfelelő egyensúlynak kell lennie, és ennek legfőbb biztosítója a vese. A bevitt folyadék, a megfelelő folyadékszükséglet minden embernél minden nap más és más lehet - magyarázza az alapokat dr. Rosta Gábor.

Mennyi folyadék szükséges?

Nagyon sok dolgon múlik a napi folyadékszükséglet mennyisége: többek között az időjárás, légkondicionált helyiség, hormonális állapot, telihold, elfogyasztott ételek ásványianyag- és sótartalma, valamint mozgás függvénye. A sport, az izzadás, a sok beszéd, de még maga a légzés is folyadékveszteséggel jár. Ezért alakulhat úgy, hogy néha elég napi egy liter, máskor négy liter folyadék is kevés.

Ásványvízkérdés

Kattints az alábbi videóra, és tudd meg, milyen szempontok alapján érdemes kiválasztanod a számodra megfelelő ásványvizet.

Így számold ki, mennyi folyadékra van szükséged!

- A legfontosabb szabály: annyi folyadékot kell bevinni a szervezetbe, hogy a két vese együttesen 24 óra alatt másfél liter vizeletet termeljen. Ekkor áll be az optimális folyadék-, ásványianyag- és pH-egyensúly - tudjuk meg dr. Rosta Gábortól.

Természetesen nem arról kell szólnia az életednek, hogy mércés pohárral jársz WC-re, de abból kiindulhatsz, hogy egy átlagos vizeletürítés alkalmával körülbelül két deciliter távozik a szervezetből.

Amennyiben tehát napi hét-nyolc alkalommal szólít a természet, a veséd vélhetően megfelelően működik. Azaz nem a bevitt, hanem a kijövő folyadék határozza meg szervezet optimális vízháztartását.

A túlzott folyadékbevitel veszélye

A túl sok folyadék - tehát ha napi másfél liternél többet ürít a szervezeted - felboríthatja a szervezet sóháztartását, és a felhígulási folyamat könnyen kellemetlen tüneteket okozhat. Ilyen lehet például az izomfájdalom, a fejfájás és a rossz közérzet.

Mit igyál?

Végül fontos, hogy ne egyfajta folyadékot vigyél be a szervezetedbe. Fogyassz sok-sok vizet, ásványvizet, de a tea és a cukormentes üdítő se maradjon ki a napjaidból.

Ezt is szeretjük