Egyszerű fertőtlenítőnek hiszik, pedig nagyon veszélyes: 14 tárgy, amiben könnyen benne lehet

Vissza kellene szorítani a triklozán használatát.

ThinkstockPhotos-511938182
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A triklozánt fertőtlenítő, baktérium- és gombaölő szerként számtalan termék összetevőjeként alkalmazzák ma is, és bár már létezik mennyiségi korlátozás felhasználását illetően, nem véletlenül tartják úgy sokan - köztük egészségügyi és zöld szervezetek -, hogy egészségre gyakorolt káros hatásai miatt minél inkább vissza kellene szorítani.

Többek között hatással lehet a hormonrendszerre, az immunrendszerre és akár a magzati fejlődésre is, így egyre inkább felvetődik a gyanú, hogy alkalmazása jóval veszélyesebb, mint amennyi előnyt jelent fertőtlenítő hatása.

Miben lehet jelen a triklozán?

Ha nem jártas a témában, az ember nem is gondolná, mi mindenben lehet jelen a fertőtlenítő hatású szer, holott a legegyszerűbb háztartásban is több területen megtalálható általában. Jelen lehet például a kozmetikumokban - legyen szó szappanról, dezodorról, borotválkozás utáni krémekről, folyékony szappanról -, a szájhigiéniai termékekben - fogkefében, fogkrémben, szájvízben -, a tisztítószerekben, de a játékokban, konyhai eszközökben, ruhákban és lakástextíliákban, bútorokban, szőnyegekben, ragasztókban, festékekben, tömítőanyagokban, a légkondicionáló, latex- és gumitermékekben is.

Miért lehet káros?

A triklozánnal szerencsére egyre több kutatás foglalkozik, kevésbé ad azonban örömre okot mindaz, amit következtetéseik jelentenek. A kutatások szerint a triklozán káros hatással lehet a hormonrendszerre - állatkísérletek már bizonyították, hogy megváltoztatja a hormonszabályozást -, emellett immunzavarokat is okozhat - növelheti az allergia, a szénanátha kialakulásának kockázatát -, nem utolsósorban pedig hozzájárulhat az antibiotikumokkal szembeni ellenállás növekedéséhez a baktériumok esetében, vagyis a szuperrezisztens baktériumok kialakulásához.

Egyes vizsgálatok szerint a triklozán gátolja a férfi és női nemi hormonokat, károsíthatja a posztembrionális fejlődést, és a pajzsmirigyre is hatással lehet. Ha a kutatásokról bővebben is olvasnál, kattints ide, és a Környezet és Energia Operatív Program támogatásával létrejött Kockazatos.hu weboldalon részletesebb információkat is találsz a triklozánnal kapcsolatban.

Képeken az ínysorvadás fázisai: nézd meg a fotót, és ha ezt látod, menj orvoshoz!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Hogyan lehet csökkenteni a kockázatot?

A triklozán a háztartási szennyvízzel a környezetbe is bekerülhet, az emberi szervezettel pedig a különféle termékek révén a szájon át, a nyálkahártyán és a bőrön keresztül felszívódva is kapcsolatba kerülhet.

Az Európai Unió ma már szabályozza a triklozán alkalmazását, mennyiségét például 0,3%-ban korlátozzák kozmetikai termékekben, emellett 2010-től tiltják az élelmiszerekkel érintkező termékekben való felhasználását.

Nem véletlenül tartják azonban úgy sokan, ennél többre volna szükség, számos országban kezdődtek például figyelemfelhívó kampányok, melyek hatására csökkent is alkalmazásának mértéke a fogyasztói oldalon. Ha szeretnél egészségesebben élni, érdemes odafigyelni a termékek címkéjére, míg nem születik olyan rendelkezés, amely alapjaiban tiltja meg a triklozán alkalmazását.

Ezt is szeretjük