Éjszaka is bekapcsolva hagyod a telefonod? 2 betegség, amivel számolnod kell

A telefon kék fénye és a belőle áradó sugárzás ártalmas lehet.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sokan használják vekker helyett a telefonjukat, és mivel az okostelefonok csak akkor ébresztenek, ha nem kapcsolod ki őket éjszakára, egyfajta sakk-matt helyzet áll elő.

Egészségügyi szempontból ugyanis erősen kifogásolható, ha a bekapcsolva hagyott készüléket az éjjeli szekrényen hagyod, netán a párnád alatt tartod.

Alvászavar a kék fény miatt

A fény serkenti a szem hátsó területén, a retinában lévő sejtek működését, amelyek jeleket továbbítanak az agyba. A fényérzékeny sejtek evolúciós szerepe abban áll, hogy tájékoztatják a testet arról, hogy nappal vagy éjszaka van.

Megzavart hormontermelés

Az esti órákban bármilyen szemedbe szűrődő fény gátolhatja az alvást, de a mobiltelefonból kiszűrődő kék színű fény még inkább élénkítő hatással van a szervezetre, mint a villanykörte fehér fénye. Ennek oka, hogy a retina egyes sejtjei fényérzékeny melanopszint tartalmaznak, amely különösen érzékeny a kék fényre.

Hatására csökken a - nyugtató, álmosító - melatonin hormon termelődése, és nő az általában nappali fényben termelődő kortizol, más néven stresszhormon szintje. Ennek eredményeképpen pedig nehezebben jön álom a szemedre, könnyen alakulhat ki alvászavar. Az alvászavar talaján rövid távon olyan problémák jelentkezhetnek, mint például a fejfájás, rossz közérzet, csökkent teljesítőképesség, ingerültség.

Mi a helyzet a TV-vel?

Ha tehát lefekvés előtt könyvet olvasol az éjjeli lámpa fényénél, szervezeted sokkal könnyebben ráhangolódik az éjszakai pihenésre, mint ha a telefonodat nyomkodva hagyod, hogy a kék fény ingerelje a retinádat. Bár a TV is bocsájt ki kék fényt, mivel annak képernyője távolabb van a szemedtől, még mindig ez számít a kisebbik rossznak.

Lefekvés előtt tilos! 6 hétköznapi álomrabló, amit te is gyakran megteszel

Nézegess képeket!

Elolvasom

Rákot okoz az elektromágneses sugárzás?

A mobiltelefonok rádióhullámok - egyfajta elektromágneses sugárzás - segítségével kommunikálnak a bázisállomásokkal. Ez nem számít ionizáló sugárzásnak, ami azt jelenti, hogy ellentétben a például a röntgensugárzással, általában nem elég erős ahhoz, hogy atomi szinten befolyásolja a szervezet működését.

A kisebb intenzitású nem ionizáló sugárzás hatásairól mégis évek óta folynak a szakmai viták. A káros hatások beismerése kétségkívül a mobiltelefonok halálát jelentené, ami egyúttal világméretű kommunikációs problémát eredményezne.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Az elektromágneses sugárzás hatása az emberi testre

Az elektromágneses terek biológiai hatásának alapja, hogy minden elektromosan vezető testben, így az emberi testben is áramot indukálnak, megzavarva ezáltal a szervezet szabályozásáért felelős bioáramot.

A biológiai hatások négy csoportba sorolhatóak: hőhatás, ingerhatás, információhatás, szinergetikai hatás.

Országonként eltérő határérték

Hazánkban jelenleg csak a hőhatással kapcsolatban van rögzített határérték: 10 μW/cm². Érdekes belegondolni, hogy az Amerikai Egyesült Államokban ez a szám 3000 μW/cm² - nyilván nem azért, mert az ott élő emberek szervezete nagyobb terhelést is elbír.

Mivel az elektromágneses terek biológiai hatásait mind a mai napig nem sikerült egyértelműen tisztázni, jól teszed, ha igyekszel minimalizálni a téged érő terhelést. Ennek egyik remek módja, ha legalább éjszaka - amikor nyilvánvalóan úgysem használod a telefonodat - kikapcsolod a készüléket.

Ezt is szeretjük