Pontosan mit jelentenek a fogkrém tubusán a színes csíkok? Sorra vesszük színek szerint

A fekete csík állítólag a nagyon veszélyes fogkrémet jelöli. Utánajártunk, mi igaz a nagy fogkrém-összeesküvésből.

Színes csíkok a fogkrém tubusán
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Néha beszélgetések során is felbukkan, a világhálón viszont kifejezetten gyakran bele lehet futni a fogkrémes tubusokon található színes csíkokkal kapcsolatos összeesküvés-elmélet témájába, mely szerint az egyes csíkok a fogkrémek összetevőire, ezáltal pedig kockázatosságának fokára utalnak.

Bár kétséges, hogy a gyártók ilyen módon, maguk hívnák fel a figyelmet a termék vélt vagy valós veszélyére, felmerülhet a kérdés, mi célt szolgálnak a színes csíkok, és valóban kapcsolatban állnak-e az összetevőkkel, ha nem is előbbi okokból kifolyólag.

A fekete rossz, a zöld jó?

A csíkokat a tubus nem kupakos végén, a záródásnál kell keresni. Az elmélet szerint a fekete csík azt jelenti, a fogkrémben található szintetikus anyagok intenzíven karcolják a fogfelszínt, így azt csak hetente egyszer lehetne használni, míg a piros csíkos tubus esetében hetente egy-két alkalommal, mivel ebben az esetben csak fele arányban van szó ilyen anyagokról.

A kék csík még kisebb veszélyre utal, az ilyen fogkrémet heti három vagy több alkalommal is lehet használni, míg a zöld csík a mindennapos használat lehetőségére és természetes alapanyagokból készült fogkrémre utal.

Csak városi legendáról van szó

Bár a fenti elmélet igencsak elterjedt, nincs alapja, a tubuson található csík ugyanis teljesen más célt szolgál, a gyártástechnológiai folyamathoz van szükség rá, ez jelöli ugyanis azt a helyet, ahol a tubus anyagát el kell vágni. A szín pedig fogkrémenként változik, jellemzően ugyanaz, ami a feliraton is megjelenik. Vannak olyan fogkrémek is, amelyeken egyáltalán nincs csík, ez annyit jelent, hogy jobban ügyeltek a gyártók az esztétikus csomagolásra, és eltakarták azt.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Honnan lehet tudni a veszélyes összetevőkről?

Annak ellenére, hogy azokat nem a különböző színű csíkok jelölik, még lehetnek olyan összetevők a fogkrémekben, amelyek használata nem feltétlenül előnyös. A fogkrémen az összetevők listájában minden egyes alkotóelemet kötelező megjelölnie a gyártónak, így ha biztosra szeretnél menni, érdemes ezt alaposan áttanulmányozni.

Célszerű olyan fogkrémet vásárolni, mely nem tartalmaz triklozánt, a fertőtlenítő hatásáról ismert anyagról ugyanis egyre több negatívum derül ki, bár még nem tiltották be. Érdemes óvakodni a mikrogyöngyös változatoktól is - a környezetre lehetnek kártékony hatással -, a kékeszöld árnyalatért felelős brillantkék FCF nevű anyagtól - kapcsolatba hozható allergiás megbetegedésekkel -, illetve az intenzívebb habzásért felelős nátrium-lauryl-szulfáttól is, felelős lehet ugyanis az afták megjelenéséért. Előbbi anyagok hatásairól ide kattintva olvashatsz bővebben.

A fogkrémnek és a fogkefének is köze lehet ahhoz, ha az ínysorvadás jeleit tapasztalod. Nézd meg képeken, melyek ezek!

Képeken az ínysorvadás fázisai: nézd meg a fotót, és ha ezt látod, menj orvoshoz!

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük