Sör, bor, pálinka az egészségedért

Melyik italt mire idd?

Méreg vagy orvosság? Ismerkedj meg három gyakran fogyasztott alkoholos ital legfontosabb élettani hatásaival!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az alkoholos italok évezredek óta nagy népszerűségnek örvendenek. Kis mennyiségben javítják a közérzetet, nagy mennyiségben azonban megszüntetik az önkontrollt, rontják a reakcióidőt, és egészségtelenek. Az alkohol hatása ma is a nagy rejtélyek közé sorolható, hiszen eddig nem találtak tudományos magyarázatot arra, mitől függ, hogy egyeseket agresszívvá tesz, másokat pedig megszelídít vagy elaltat.

Orvosság vagy méreg?

Alapvető igazság, hogy berúgni könnyebb, mint kijózanodni. Mindkettő esetében számos praktika létezik, mely a folyamatot gyorsítja. Ha éhgyomorra iszol, ráadásul különböző italokat egymás után vagy épp keverve, az gyors lerészegedéshez vezet.

Az alkoholos italok elfogyasztását követően negyed órával kezd jelentkezni a hatás, mert ekkorra az alkohol már a véráramba kerül, ahonnan a máj alkohol-dehidrogenáz enzim segítségével bontja majd le.
Az alkoholtartalmú italok kis mennyiségben oldják a stresszt, kiemelik az ételek ízét, és kellemes hangulatot biztosítanak. A mértékletesség azonban nagyon lényeges, hiszen a határt túllépve májkárosodáshoz és az agysejtek pusztulásához vezet a fogyasztásuk. Mértékkel fogyasztva viszont orvosságként is használhatod őket.

Sör, a folyékony kenyér

Napi fél liter sör elfogyasztása 40%-kal csökkenti a vesekő kialakulásának rizikóját. Mivel alkoholtartalma alacsony, beltartalmi értékeinek köszönhetően segíti a szívbetegségek és az agyvérzés megelőzését, és csökkenti a vérrögképződés esélyét. A sörben lévő élesztősejteknek enyhe hashajtó, vízhajtó hatásuk van, ezáltal vértisztító tulajdonsággal bírnak.

Vitamin- és ásványianyag-kombinációi csekély alkoholtartalmával együtt növelik a szervezet enzimaktivitását, fokozzák az izomanyagcsere folyamatait. A sör nátriumtartalma alacsony, zsírokat nem tartalmaz. Tápértéke jelentős, szinte komplett élelmiszernek tekinthető, csak túlfogyasztása esetén hizlal. Dobozonként átlagosan 140 kalóriát tartalmaz.

A sör erjesztett árpából készül, és a komló virágával ízesítik. A komlóvirág régóta ismert nyugtató, altató és emésztést segítő hatásáról. A lúgos kémhatású ital jelentős antioxidáns tulajdonsággal is bír. Egyik összetevője, a xantohumol stimulálja az immunrendszert, ezáltal segíti a vírusfertőzések kivédését. B1-, B2-, B3-, B6-, B9-, valamint H-vitamin-tartalma mellett kiemelkedőek ásványianyag-összetevői is - mint a réz, a cink, a vas, a magnézium.

A sör régóta ismert tejszaporító, így alkoholmentes változatait kismamák is bátran fogyaszthatják.

Szőlőbirtokok büszkesége, a bor

A vörösbor egészségre gyakorolt hatását számos bizonyíték támasztja alá, azonban a pozitív tulajdonságait adó összetevői már a mustban is megvannak. A vörösborban található antioxidáns hatású flavonoidok csökkentik a koszorúér-elmeszesedés kockázatát, és csökkentik a káros koleszterinek szintjét.

A fehérborok emésztésserkentő tulajdonsággal bírnak, magasabb savtartalmuk pedig kedvező a gyomorsavhiányban szenvedőknek. Már időszámításunk előtti írások is arról tanúskodnak, hogy a bort különféle gyógykészítmények vivőanyagaként használták: hagymát, mirtuszt, mentát áztattak bele, így egyesítve a bor és az adott gyógynövények jótékony hatását.

A tokaji borok méltán váltak híressé, hiszen ízük mellett gyógyhatásuk is kiemelkedő. E nedűk egészségügyi értéke a vulkanikus alapkőzetnek is köszönhető: 14-féle ásványi anyagot tartalmaznak e borok. Vérszegénység, hosszú lábadozás esetén napi egy-két deciliter fogyasztása ajánlott.

A hungarikum

A tömény italok etilalkohol-tartalma igen magas, mely képződhet gyümölcscukorból, burgonyakeményítőből, gabonákból, cukorrépából - erjesztés, majd lepárlás során. Az ilyen italok alkoholtartalma 40-50% körüli. A legismertebb és hungarikumnak számító pálinkák megőrzik a gyümölcs ízét, illatát.

Érdekes módon hazánkban inkább a reggeli fél kupica, illetve a pálinka étkezések előtti, aperitifként való fogyasztása terjedt el, mely nem kedvező élettani szempontból. Az üres gyomorra ivott pálinka, bár étvágygerjesztő hatású, károsan hat a gyomorra. A pálinkák és a tömény italok fogyasztásának ideális ideje étkezés után van. Ekkor felszívódásuk, hatásuk mértéke csökken ugyan, de a szervezet e magas alkoholtartalmú italokat emésztést serkentő szerként hasznosítja. Fertőtlenítő hatása miatt a pálinka megfázás esetén is jól jöhet. Természetesen, ha gyógyszert szedsz, mindig olvasd el, fogyaszthatsz-e mellé alkoholt.

OLVASD EL EZT IS!

narancssarga no
  • aranyér
  • házi gyógymódok

Az aranyér tünetei és kezelése

tukor no
  • természetes csodaszer
  • házi gyógymódok

Gombás fertőzés, csípés és horzsolás ellen

Ezt is szeretjük