Ritkul a szemöldököd? Súlyos hormonbetegség állhat mögötte, de kezelhető

Ha úgy veszed észre, sokkal ritkásabb, mint korábban volt, ne sminkkel próbáld korrigálni, ugyanis nem biztos, hogy természetes, korral járó jelenségről van szó.

szemöldök
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A vékony és ritkás szemöldök nem csupán esztétikai problémát jelenthet. Ha az eddig dús szemöldök, esetleg a szempillák elkezdenek ritkulni, az figyelmeztető jel arra vonatkozóan, hogy valami nincs rendben a szervezettel.

Ha a ritkuláshoz tünetként a haj is produkál hasonló tüneteket, akkor mindenképpen javasolt orvoshoz fordulni. A láthatóan gyérebbé váló szemöldök, szempilla vagy haj, illetve a naponta tapasztalható foltokban és csomókban történő kihullás hormonzavarra utalhat.

Pajzsmirigyproblémára is lehet reakció

A hormonális problémák első jelei a bőrön, illetve a szőrzeten is megjelennek. Ha csökken a pajzsmirigyműködés, annak egyik látható jele az arcon a szemöldök megritkulása. Dr. Eugene Hertoghe pajzsmirigy-specialista volt az, aki felfedezte az összefüggést, általa nevezik a jelenséget Hertoghe-jelnek. Ez a tünet nem önmagában jelentkezik, hanem ödémás arc, hosszanti irányban repedező körmök, a tenyér sárgásan száraz bőre és diffúz hajhullás is kíséri.

Nem csak vitaminhiányról van szó

A szemöldök gyérebbé is válhat, de megritkulhat az elején és a végén is. A legtöbb nő ilyenkor kozmetikai kezeléssel és szemöldökfestéssel oldja meg a problémát, vagy bőrtápláló vitamint kezd szedni. Ha azonban egyéb tünetek is társulnak a problémához, javasolt egy teljes vérképet csináltatni, amelyből egyértelműen kiderül, hogy pajzsmirigyproblémáról van-e szó. A szervezetben található gócok és krónikus gyulladás is előidézheti a szőrhullást, de súlyosabb esetekben olyan autoimmun betegségekre is fény derülhet, mint a Basedow-kór, amely hormontúltengésről árulkodik.

Pontos diagnózisnál kezelhető a probléma

Akár pajzsmirigy-alulműködésre, akár -túltengésre utal a ritka szemöldök, a megfelelő diagnózis nagyon fontos, mert ennek pontos ismeretében a jelenség megállítható, a betegség pedig kezelhető és tünetmentesíthető. Az endokrinológus terápiaként javasolhat hormonpótlást. Ez általában gyógyszeres kezelést jelent, amellyel optimális értékre állítható a TSH, vagyis pajzsmirigyserkentő hormon. 

Ezt is szeretjük