A 3 legveszélyesebb civilizációs betegség

A betegségek száma végtelen, különösen, ha állandóan újak ütik fel a fejüket. Ráadásul észrevétlenül betegítenek meg!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az emberi életmód olyan drasztikusan változott meg az elmúlt években, hogy az életünk, lelki- és testi egészségünk szinte minden területére kihat. Természetesen nehezen megjósolható, hogy a hosszú távú következmények mik lesznek pontosan, ám feltételezni sok mindent lehet, melyek igazságtartalmát az idő vagy igazolja, vagy megcáfolja.

Időkorlát

Mint ahogyan sokáig azzal sem voltak tisztában az emberek, hogy például a rendszeres dohányzás vagy a rendszeres és túlzott alkoholfogyasztás mennyire káros – mert ezen körülmények, káros szokások következményeinek megjelenéséhez időre volt szükség –, ugyanúgy ma sem tudjuk megmondani, hogy vajon milyen konzekvenciákat von maga után az állandó ülés, az egész napi mesterséges fény vagy akár a természet növekvő szennyezettsége.

De ugyanilyen veszélyt rejt magában a hosszabbodó munkaidő, az egyre nagyobb rohanás, vagy éppen a fogyasztói társadalom és az ipar által nyakunkba ömlesztett termékek mennyisége.

Stressz, depresszió

Az első számú modern civilizációs betegség, mely már évtizedekkel ezelőtt felütötte a fejét, a stressz, jobban mondva a stressz által okozott betegségegyüttes. A stresszt sokáig menedzserbetegségnek is nevezték, hiszen eleinte csak a magas beosztásban dolgozó, felsőfokú végzettséggel rendelkező, jól menő, jól kereső férfiakat érintette, akik a pozíciójukkal járó nagyfokú felelősséget és a végtelen munkamennyiséget nem tudták hogyan kezelni. Az egyetemeken ugyanis csak szakmai képzést nyújtottak, a későbbi munkavállalással járó feszültségről nem szólt a fáma.

Manapság azonban a stressz az élet sokkal több területén van jelen. A felső vezetésre háruló feszültség nőtt, de megjelent a közép-, illetve az alsóbb osztálybeliek életében is.

Ennek egyik oka, hogy sokkal több ember kerül felelősségteljes, szellemi munkát igénylő munkakörbe, a másik pedig, hogy a létbizonytalanság növekedésével a fizikai munkát végzők is sokkal nagyobb félelemben élnek. Sőt, a stressz ma már kihat a nyugdíjasokra, a munkanélküliekre és sok esetben a gyerekekre is.

Természetesen nem lehet mindenért a munkát okolni. A folyamatos információáramlás, a zaj, a szennyeződések és az állandó rohanás mind-mind megakadályozza, hogy az emberi szervezet egy percre is megpihenjen. Így tehát kortól és foglalkozástól függetlenül mindenki feszített életet él, ahol minden percet legalább kétszerannyi feladat elvégzésére fordít, mint akár csak húsz évvel ezelőtt.

A stressz terjedésével azonos ütemben fejlődik a stresszt vizsgáló orvostudomány is. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján pedig könnyűszerrel megállapíthatóak azok a következmények, melyek bekövetkezése biztos, amennyiben az egyén nem csökkenti az életébe betóduló feszültség mennyiséget és/vagy intenzitását.

A stressztől a depresszióig

A stresszből eredő depresszió eléréséhez vezető út nagyon könnyen bejárható, sőt, nem csak könnyen, de gyorsan és észrevétlenül is.

  • Ha a stressz állandósul, a szervezet képtelen nyugalmi állapotba kerülni. A pulzus megnő, a szívre nagyobb teher kerül, az adrenalin nagy mennyiségű termelése pedig állandósul.
  • A szervezet lemerül, de a fáradtságérzet az adrenalinnak köszönhetően nem érzékelhető.
  • Az egyén túlpörög anélkül, hogy ebből bármit is észlelne. Sőt, egy idő után annyira hozzászokik a nagyfokú stresszhez, hogy annak jelenlétét tagadja, mert nem érzékeli, így nem is akar életmódján változtatni.
  • A tartalékok lemerülnek, a különböző élethelyzetek nyújtotta öröm eltűnik, az egyén érzéketlenné válik, és lassan már semmi sem okoz neki örömöt vagy bánatot.
  • Nem szívesen mozdul ki, nem találja a helyét, nem képes semmivel sem lefoglalni magát.
  • Depresszióba esik.

Függőségi betegségek

A másik, talán legfontosabb modern betegség, mely egyértelműen a fogyasztói társadalom egyik csodálatos hatásának tudható be, az a függőség. Joggal mondható erre, hogy függőséget okozó szerek és függőségben szenvedő betegek mindig is voltak, de ebben az esetben nem az alkoholra, a drogra, és nem is a dohányzásra kell gondolni. Ezek ugyanis nem újkeletűek.

Munka

A stresszel és a munkamennyiség megnövekedésével szorosan összefügg a munkamánia. Sokszor használjuk a kifejezést viccesen valakire, aki többet dolgozik, mint amennyit a józan ember egészségesnek tartana, de a munkamánia nem csak egy helyzetleíró szó. A túlórából ugyanis könnyen válik valódi függőség.


  • Ha megnő a munka mennyisége, és sűrűsödnek a határidők, az ember túlórázni kezd.
  • A túlórák egy idő után normálissá válnak, és beleolvadnak a szerződésbe foglalt munkaidőbe. A dolgozó egy idő után észre sem veszi, sőt minden reggel úgy készül, hogy este csak későn ér majd haza.
  • A túlóra lassan kitolódik a hétvégékre is.
  • A véletlenszerűen felszabaduló idő haszontalannak tűnik, és az egyén nem tudja, hogy mivel kellene töltenie.
  • Olyankor is munkájával foglalkozik, amikor már nincs mit csinálnia, és képtelen leállítani az agyát.
  • Társasági, szociális élete megszűnik, és csak akkor érzi magát boldognak, ha hasznosan tölti az idejét. Az egyetlen hasznos dolog pedig a munka.

Számítógép

A számítógép okozta függőség szorosan összefügghet a munkával, de nem kizárólag a dolgozó társadalmat érintheti. Az internet nyújtotta csetprogramok, filmek és zenék rengeteg időt vesznek el az ember életéből. Hamar függővé lehet válni.

Vásárlás

A vásárlás nagy örömet jelent mindenkinek. Ha vehetsz valamit magadnak, amire már régóta vágysz, az nagy örömmel és elégedettséggel tölt el.

Gyakran előfordul, hogy ha valaki boldogtalan, akkor vásárolni megy, hogy feldobja a hangulatát. Amennyiben csak alkalmakról beszélünk, nincs is a jelenséggel semmi gond. Könnyű azonban eljutni odáig, hogy az ember egyetlen örömforrását a vásárlás jelentse.

  • Eleinte a vásárlás csak a szükségletek kielégítésére irányul.
  • Később a felesleges dolgokat is szükségletnek ítéli meg a vásárlásfüggő.
  • Aztán a szükséglet valódi kialakulása előtt, mintegy rosszkedvűző válik belőle.
  • Az egyén szép lassan eljut oda, hogy képtelen akár egyetlen napot is eltölteni úgy, hogy ne vegyen valamit. A teljes boldogtalanságából vagy kiegyensúlyozatlanságából ugyanis csak ezt látja kiútként.
  • Amint hazaér a szatyrokkal, máris pánik uralkodik el rajta, és azonnal vennie kell még valamit.
  • Rögeszmésen pénzt költ, legyen szó akár egy kulcstartóról, akár ruhákról, akár lakás-kiegészítőkről.

Természetesen a modern élet okozta betegségek nem merülnek ki a fentiek említésével. Azért választottuk ezeket a problémákat, mert sokan észre sem veszik jelenlétük súlyát. Hogy idővel mit hoz még magával, illetve, hogy milyen irányba változik majd a mai ember életformája, csak az idő döntheti el.

OLVASD EL EZT IS!

no kosztum
  • emésztőrendszeri betegség
  • munkahelyi ártalmak

Folyamatos időhiány? - 3 betegség, ami 10 éven belül utolér

laptop no
  • cukorbetegség
  • magas vérnyomás

Ülőmunkát végzel?

laptop
  • tünetek és betegségek
  • munkahelyi ártalmak

Ujjzsibbadás, gyengeség, csuklófájdalom

Ezt is szeretjük