Minden idők legjobb salaktalanítója

Így használd a csalánt!

A csalán tea vagy akár főzelék formájában is remek kiegészítője lehet a tavaszi méregtelenítő kúrának.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A gyakran kellemetlen gyomként szidott csalán gyógynövényként nagyon is hosszú múltra tekint vissza. Már az ókorban is dicsérték puhító hatását, és mirigyduzzanatok, tüdőgyulladás kezelésére ajánlották. A későbbiekben a csalán anyagcserét serkentő és salaktalanító hatása vált ismertté. Minden évben érdemes tavaszi kúraként vérképző és vértisztító gyógyerejét igénybe venned.

Eredete és a termesztése

A nagy és kis csalán a csalánfélék - Urticaceae - családjába tartozik. Bár a két fajban lévő anyagok alig különböznek, gyógynövényként legtöbbször a kevésbé csípős nagy csalánt alkalmazzák. A gyógyszerként használt csalán főleg Közép- és Kelet-Európa-szerte terem vadon.

Március és május között az egész növényt méreganyagot tartalmazó szőrök borítják - a fiatal levelek és a hajtás kivételével. Zöldesfehér virágai kis fürtökben állnak a növényen, virágzási ideje májustól júliusig tart.

A csalán hasznos vegyületei

A gyógyászatban használt levél, maga a növény és főleg a gyökér kávésavat és kávésav-származékokat, telítetlen zsírsavakat, kovasavat és ásványi sókat, például káliumot és kalciumot tartalmaz. Ezek mindegyikének vízhajtó - más néven diuretikus - és gyulladásgátló a hatása van.

A 17 leghatékonyabb méregtelenítő szer

Nézegess képeket!

Elolvasom

Alkalmazási területei

Tudományosan elismert a csalán növény - elsősorban levelének - alkalmazása belsőleg a húgyutak fertőzéseire és a vesehomokra. Reumás panaszok a csalán külső és belső használatával egyaránt enyhíthetőek. A természetgyógyászatban a csalánt vízhajtó, anyagcsere-serkentő és általános méregtelenítő hatása miatt ajánlják tavaszi és böjtkúrákhoz.

Tudtad?
A középkorban a beteg vizeletébe merítették a csalánt, így próbálták megállapítani a betegség kimenetelét. Ha a csalán zöld maradt, gyógyulásra lehetett számítani, ám ha a csalán elfonnyadt, minden remény odaveszett.

Méregtelenítés a dietetikus szerint

Dietetikus szakértőnkkel készült videónkból még többet megtudhatsz a méregtelenítésről.

Így használd!

Salaktalanító csalánfőzelék

Talán meglepően hangzik, de nem csupán teát, hanem akár főzeléket is készíthetsz csalánlevélből. A növényt beszerezheted bioboltokban, illetve szedheted vadon is - de mindenképpen távol a várostól. A csalánfőzelék elkészítési módja teljes egészében megegyezik a spenótéval. Csak a szár nélküli leveleket használd fel a főzés során, méregtelenítő, salaktalanító kúrák tökéletes kiegészítője lehet.

Vízhajtó, salaktalanító csalántea

Vesekő, hólyaghurut vagy tavaszi méregtelenítés esetén egy-két teáskanál csalánlevélre önts egy csésze, forrásban lévő vizet, majd hagyd állni tíz percig, ezután szűrd le. Egész napra elosztva fogyassz belőle három csészével. A vízhajtás elősegítésére minden csésze teához ajánlott inni meg egy pohár vizet is.

Csalánfürdő a szép bőrért

Ha szervezetedben felgyülemlenek a salakanyagok, az előbb-utóbb bőrödön is megmutatkozik majd. A méregtelenítő kúra részeként érdemes kipróbálnod a csalánfürdőt is. 200 gramm csalánlevelet tegyél este a fürdővízbe, és mártózz benne fél óra hosszat. Néhány hét alatt látványos lesz a különbség.

Mellékhatások és ellenjavallatok

A csalángyökér túlságosan sűrű alkalmazása enyhe gyomor- és bélpanaszokat okozhat. A legnagyobb napi adagja ezért maximum 12 gramm levél, illetve hat gramm gyökér legyen.

Cikkünk az Athenaeum Kiadó Kis kolostori patika, illetve dr. Jörg Grünwald Zöldpatika című könyve alapján készült.

Ezt is szeretjük